Alergjia e dimrit


 • Allactaga zi meksikan dhe rusisht
 • Frost - hundë Red
 • Dhe ndoshta kjo nuk është alergjik ...

 • Në dispozicion - një nga kategoritë më të pafat
  njerëz. Dhe varg alergeneve është aq e gjerë se ajo e mahnitshme
  ndonjëherë shoh një person krejtësisht të shëndetshme dhe të lumtur që nuk bën
  frikë nga lulëzim të dhunshme të pranverës e as ndonjë i veçantë
  turshi ose komunikojnë me mace të dashur apo qen.


  Allactaga zi meksikan dhe rusisht

  Coats
  pranuar me kohë si një nga llojet mjekët alergjive të veshjeve.
  Dhe
  sepse moti jashtë përshtat për ftohjet e shpeshta, shpesh është e
  njeri ecën nëpër dimrit dhe për të mbajtur syakayetsya, teshtin, i fryrë me

  hundë dhe reddened sytë, duke fajësuar motin e keq dhe në të gjitha th saj të dobët
  Imuniteti, por në fakt ajo është alergji e thjeshtë.

  Vetëm
  një pjesë e vogël e reaksioneve alergjike ndaj bukurisë, të veshur në zi,
  bie në reagimin e trupit ndaj kimikateve që
  lëkurës trajtuar, edhe pse, natyrisht, nuk e përjashton këtë mundësi.
  Studimi gjeti se në këtë rast mund të shkaktojnë alergji
  formaldehyde, e cila është përdorur ende në lesh e brendshëm
  industri, ngjyra, ose në qoftë se ju i vishni pallto të lyer.


  vetëm alergjik ndaj pallto shkaktuar alergji mjaft të përbashkët
  lesh. Pra, nëse ju nuk e mbani kafshë në shtëpi sepse ata


  Shkaku ju keni alergji, ju më mirë nuk do të blej një pallto lesh dhe për të shmangur
  të gjitha llojet e pasojave të pakëndshme. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se ka
  alergjik ndaj zbokth në flokët dhe në të vërtetë janë alergjik ndaj leshi.

  Pallto, natyrisht, nuk vuan nga zbokth, si metoda më e besueshme
  të kuptojnë se çfarë është duke shkaktuar dënimin tuaj dimrit - një fushatë për
  allergist. Mundësia e dytë - vjen në çdo veshje tjetër, dhe
  hiqni pallton larg në dollap. Nëse simptomet të kalojë, ju keni për të
  Për fat të keq me të vërtetë alergjik të veshin lesh, por nëse jo -
  shikoni për një arsye të ndryshme.

  Rastësisht, një alergji të ngjashme mund të shkaktojë puhoperovye dhe poshtë.


  Frost - hundë Red

  Frost, madje i vogël, mund të shkaktojë reaksion të rëndë alergjik të lëkurës.

  Më e zakonshme e tyre - urtikaria të ftohtë.
  Në këtë rast, të lëkurës "zbukuruar" blisters dhe skuqje. Këto ndryshime
  jo shpesh lindin kur njerëzit të ngrirë, dhe kur ai ka
  vidihrivayetsya. Totali 15-20 minuta për të qenë në një dhomë të ngrohtë - dhe
  njolla duket.

  A nuk e ngatërruar atë me reagimin e zakonshme
  lëkurë normale që të ndryshimeve të papritura në temperaturë. Në enët e shëndetshme
  lëkurës në fasha të ftohta dhe zgjeron në të nxehtit, të reddens lëkurës dhe
  fillon të kruhet. Por këto manifestime është absolutisht normale dhe
  fiziologjik, për më tepër, janë 20-30 minuta. Një tipar karakteristik
  ajo është një reaksion alergjik janë ënjtje, e cila është veçanërisht e dukshme

  rreth syve dhe rreth buzëve. Përveç kësaj, simptomat zhduken aq shpejt sa
  kjo do të jetë - në lëkurë, ata mund të mbajnë disa orë.

  Të gjithë
  Këto ndryshime janë edhe me një rënie të lehtë në temperaturë.
  Për më tepër, ajo mund të provokojë jo vetëm të ftohtë, por banje, larje
  enët apo edhe lëkurë e patate në ujë të ftohtë. Në këtë rast,
  shumë efektive para se të shkojnë jashtë për të mirëpritur alergji
  droga dhe shmangur lëkurë të hipotermi në një ambient të brendshëm.

  Të ftohtë
  urtikaria mund të jetë gjithashtu një pasojë e pranisë në trup
  Disa proteina që bëhen aktiv nën ndikimin e të ftohtë,
  p.sh. kriohlobuliniv - është komplekset imune me pazakontë

  vetitë fizike. Kur ajo fillon trajtimin e ftohjes
  Grumbullimi - drejtim të grumbullimit që, nga supozimi, hulumtuesit, duke çuar në
  lirimin anafilotoksyniv që shkaktojnë dëmtimin e indeve. Në
  Ky rast kërkon trajtim immunologist serioz.

  Diagnoza e urtikaria ftohtë është vendosur pas përcaktimit test të ftohtë (provë Duncan) me kube akulli.

  Frost shpesh shkakton më shumë të ftohtë dhe pezmatim i lëkurës.
  Kjo dëmton pushtet i zonave të hapura të lëkurës - fytyrë, vesh
  predha, duart duken lëkurë ngjyrë gështenjë të kuqe itchy
  spote, lëkura bëhet e thatë, duke ndryshuar imazhin e saj. Ndonjëherë pezmatim i lëkurës

  Zona e prekur, veçanërisht të ndjeshme ndaj të ftohtë - është një i brendshëm
  kofshët dhe gjunjët. Kjo sëmundje kërkon një integruar
  trajtim.

  Zakonisht përshkruesit, përmirësimin periferik
  Furnizimi me gjak, vitamina A, C, E, PP. Në fakt, për të hequr qafe
  fatkeqësi të tilla, është jo më pak se dy javë, dhe pastaj vetëm në
  Mungesa e hipotermi. Nëse ju ngrijë përsëri dhe përsëri,
  Termat rrit në një muaj ose edhe më shumë.

  Njerëz
  pezmatim i lëkurës ftohtë vuajtje, është e nevojshme para se të shkojnë të ftohtë
  përhapur me yndyrë krem ​​ekspozuar lëkurën. Mjeku juaj mund
  rekomandojë administrimin profilaktik i antihistamines.

  Mirë
  nëse lëkura është tashmë manifestime të dukshme të dermatit të ftohtë, ju duhet
  konsiderojnë terapi aktuale. Kjo ointments antiallergic, lëngjeve,
  të përshpejtojë shërimin plagë, dhe në raste të rënda, formulime që përmban
  hormonet.


  Dhe ndoshta kjo nuk është alergjik ...

  Disa
  njerëz madje pa qenë të prirur për reaksione alergjike në të ftohtë, të gjitha
  ende vuajnë vetëm në të menduarit që duhet të shkojnë në
  edhe një rrugë e vogël në të ftohtë.

  Për shembull, një të ashtu-quajtur sëmundje të ftohtë, e cila është quajtur sindromi i Raynaud-së.
  Ata që vuajnë prej saj, anije të vogla të gishtave janë shumë të ndjeshme për
  acar. Ajo shkakton shtrëngim i capillaries, gjaku pushon së prytikaty

  gishtave, ata janë të bardhë dhe inayut fillim të lënduar.

  Kur pëllëmbët
  vidihrivayutsya, ata nga ana e kuqe, por dhimbja ende mbetet në
  ndërsa. Në këtë sëmundje drogës antiallergic
  krejtësisht i paefektshëm. Ju duhet të kontaktoni rheumatologist, kështu
  si sëmundje mund të ekzistojë në vetvete dhe të jetë një pasojë
  sëmundjeve të tjera.

  Në të gjitha fatkeqësitë e tjera, motit të ftohtë mund të shkaktojë cheilitis.
  Pra, është inflamacion i buzëve, e cila është shkaktuar nga ngrica. Shpesh
  ajo është alergjik në natyrë, kështu që në disa raste të ndihmojë
  antihistamines.

  Megjithatë, më i besueshëm
  Metoda - parandalimi.


  Para se të shkojnë jashtë buzët duhet të jenë të shpifjeve të trasha
  chapstick, dhe edhe më të mirë - të vënë kriokrem të veçantë,
  projektuar për të kushteve të këqija të motit. Në
  Kur masat e tilla nuk ndihmojnë dhe Cheilitis ende të ndodhë,
  Trajtimi varet formën e sëmundjes.

  Për shembull, në qoftë se jeni të shqetësuar
  skuqje, ënjtje e buzët dhe ulcerë të keqe, atëherë i emëruar vitamina
  "shëron" droga dhe madje edhe krem ​​hormonale. Nëse cheilitis thatë,
  dmth buzët zhvishem dhe plas, dhe qoshet e gojës kështu atje
  quajtur "Zayed" zgjidhje ndihmë vitaminë, dhe kunder kruarjeve
  pomadë antiallergic.

  Ftohtë shpesh

  provokon lot, por kjo nuk mund t'i atribuohet të reaksioneve alergjike.
  Vetëm era e ftohtë dhe i ashpër janë stimuj natyrore
  duke shkaktuar ngushtimi kanalit Nasolacrimal. Kjo çon në faktin asaj
  lagështi që formon asnjë kullimit e duhur, dhe në vend të kësaj
  bien në nasopharynx, i mbështjellë mbi buzë e shekullit.

  Ndihmë
  në këtë situatë mund të jetë pika sy, të cilat kanë një qetësues
  veprim apo ekstraktet e disa bimeve medicinale. Për shembull, supë
  qimnon fara, ose lule lule misri blu mirë zbatohen për
  parandalimi. Lëngu i filtruar duhen futur në sytë 2-3
  herë në ditë, dhe më të mirë pak orë para se të shkojnë jashtë.