Një tumor i shëndetshëm gji apo për të mos përmbushur


 • Zemrat kodrinore - është atje shkak për shqetësim
 • Nëse tumorit: Këshilla për të identifikuar
 • Si për të parandaluar shfaqjen e tumoreve në gji

 • Zemrat kodrinore - është atje shkak për shqetësim

  Kur vjen puna për të gjinjve të femrave, atëherë flasim për format e saj të ndryshme - të mëdha, të vogla, në formën e dardhë rënë. Gratë shtyjnë mënjanë gjëndër shikoni dhe të ndjehen ndryshe.

  Në shumicën e femrave, përmes indeve të trasha dhe elastike në bazën e gjirit, ata duket të pabarabartë. Për shumë gra si cilësi me disa formacione të shquar mjaft natyrore. Në të vërtetë, ankesat mjaft të shpeshta të femrave mbi 40 janë referenca në tuberosity e gjirit.  Para menstruacioneve gjinjtë janë kodrinor. Në këtë fazë të ciklit hënor në gratë në mënyrë dramatike rrit formimin e hormoneve të seksit ktrohena, progesterone dhe Hormoni. Këto hormone të stimulojë rritjen e indit fijor të gjirit dhe mbajtjen e lëngjeve në trup. Kur fillon menstruacioneve, ka indet e tepërta rezorbimit dhe lëngje. Në procesin e plakjes një numër të indeve lidhës mbetet përgjithmonë, duke e bërë gjinjtë më të dendur në disa vende. Çrregullime të tilla janë quajtur shpesh mastopathy Fibrocystic. Aktualisht, mjekët besojnë referencë të pahijshme ndaj një numri të sëmundjeve.


  Ky formacion mund të shihet si një dukuri natyrore në gratë më të vjetra

  Ju mund të pyesni, pse kaq shumë kohë për të folur rreth gjirit normale? Përgjigja është shumë e thjeshtë. Shkak kanceri i gjirit shfaqet parë në formën e tubercles (nëse paraqitet parë në mamografia), duke treguar nje grua qe bie ne nje panikut. Në fakt, shumë prej këtyre kodrave nuk janë kancer.

  Lëviz cilësi edukimi kujton reçel apo hardhisë dhe qëndrimeve të dendura të masës totale ka të ngjarë të jetë një kist. Kist - një lëng-mbushur sac. Kjo ndodh kur i bllokuar kanal qumështit dhe nuk ka gjëndra sekretimit rrjedhje.

  Cysts mund të shkaktojë dhimbje, por ata nuk të çojnë në kancer. Ata zakonisht zgjidhur me fillimin e menstruacioneve.

  Dendësia edukim minimal të ngjashme me fasule të thata ose bizele, japin arsye për shqetësim.
  Në këto nyje të dendura ende (por jo gjithmonë) të zbuluar qelizat e kancerit.

  Moving topa të dendura janë shpesh tumore jo kanceroze të origjinës. Ata janë të njohur si fibroadenomas. Ngurta, gunga formë të çrregullt e indeve në kancer, ka gjasa janë pasojat e lëndimit ose çiban, është e vendosur në afërsi të sipërfaqes së kancerit. Në rastin e ënjtje në nipples ndoshta duhet të mendojnë për infeksion të ducts qumësht.
  Nëse tumorit: Këshilla për të identifikuar

  Kur është fjala për nënshkrimin në gji, ju nuk duhet të mbështetet tërësisht në veten tonë. Nëse gjeni ndonjë lloj pazakontë e tumorit, ënjtje, arsim konveks apo puckering e lëkurës në një prej gjirit ose diçka ishte e gabuar, pyesni mjekun që të ketë atë shqyrtohen. Ja se çfarë ju duhet të i kushtoj vëmendje.

  Pyetni ekspert t'ju mësojë ekzaminimin vetë e gjinjve

  Mënyra më e mirë për të mësuar të njohin formimin jonormal në gji - është që të kërkojë një specialist për të kryer një studim për herë të parë me ju.

  Udhëzime nga mjekun ose infermieren privuar shumë gra nga paniku lidhur me gjetjet e tyre.

  Nyjë e madhe shtrënguar shpesh u kthye brinjë buzë.

  Mbani komente mujore

  Kalimi orar, ajo është më e lehtë për të kujtuar rezultatet e dhëna në muajin e kaluar. Koha më e mirë për të parë gjoksin është dita e shtatë e dhjeta duke filluar nga fillimi i menstruacioneve. Në këtë kohë, gjinjtë janë më pak të ndjeshme dhe janë tuberosity më pak dallueshėm. Nëse ju keni përfunduar periudhën tuaj ose ju merrni terapinë e zëvendësimit të hormoneve, shqyrtimit të gjirit të shpenzuar ditën e parë të muajit. Pa marrë parasysh se cila metodë ju preferoni, është e rëndësishme për të bërë atë rregullisht. Në këtë mënyrë ju mund të zbulojë ndonjë ndryshim që ndodhin.  Mundohuni për të kryer një sondazh i shtrirë në shpinë

  Small nodules më e lehtë për vend, veçanërisht për zemrat e të mëdha, të shtrirë, nga njëra anë, të vendosur mbi kokën e tij. Gishtave e nga ana tjetër fort gjirit, duke e bërë mocionet rrethore nga dalë për aq kohë sa ju nuk e shqyrtojë të gjithë zonën e gjirit duke përfshirë dalë dhe areola. Ne gjithashtu duhet të shqyrtojë e ndarjeve në rrjedhën e sipërme gjoks në klavikul dhe sqetull. Nëse ju vënë në peshë ose peshë humbur, ju mund të ndjeheni vulën, e cila nuk e kishte vënë re më parë. (Mos harroni se gjysmërreth të shtrënguar në buzë e poshtme të çdo gjirit - kjo është normale).  A mammograms rregullt

  Studimet tregojnë se gjirit X-ray studim i lejon dy vjet më herët zbuluar vulën se ekzaminimit mjekësor. Tre të katërtat e të gjitha nodules zbuluara në mammogram, janë cysts, pjesë të indeve apo kalciumit depozitave. Shoqëria Amerikane Cancer rekomandon mammograms bëj për herë të parë në moshën 40, atëherë çdo dy vjet deri në 50 vjet. Ju duhet të bëni një mamogram çdo vit.

  Nëse ju do të jetë një kist, si një flluskë me ujë, mjeku mund të hiqni atë nga lëngu me një gjilpërë. Ky është një operacion i thjeshtë që është kryer mbi një bazë pacient i jashtëm.

  Nëse kjo ndërhyrje është në rënie muret e cysts (më shumë gjasa), ju mund të jeni i sigurt se nuk është kancer.

  Të jetë i përgatitur për këto teste diagnostike

  Nëse lëngu kist janë lëshuar, ju mund t'i referohet Mammographic ose ultrazërit. Ato ndihmojnë për të përcaktuar madhësinë dhe formën e tumorit. Atëherë mjeku mund të kryejnë operacionin duke përdorur një biopsi gjilpërë (heqjen e një copë pëlhurë) për të bërë analizën e qelizave për të zbuluar sëmundje.

  Një biopsi është e vetmja metodë e saktë e diagnozës së tumorit. Nëse nyjen është i vogël, kirurg mund të hiqni atë plotësisht gjatë biopsi.

  Nëse tumor është i madh, analiza lë vetëm një pjesë të saj. Nëse kjo rezulton e kancerit, atëherë mjeku së bashku me pacientin për të vendosur natyrën e operacionit. Kjo mund të jetë heqja e tumorit së bashku me pjesë të nyjeve indet ngjitur dhe nyjet limfatike axillary ose mastectomy - heqjen e një pjese ose të gjithë të gjirit.


  Si për të parandaluar shfaqjen e tumoreve në gji

  Faktorët që ndikojnë në rritje e formimit të estrogjenit Kufizimi mund të parandalojë zhvillimin e kancerit të gjirit. Këtu janë disa këshilla se kjo.

  Ulja futje tuaj të ushqimeve yndyrore shumë. Yndyrë është konvertuar në estrogjenit, i cili promovon rritjen e indit të gjirit dhe të çon në mbajtjen e lëngjeve dhe kripës në trup, përkeqësimi për formacionet cistike.

  Ai duhet të shkojë në një dietë që përfshin grurin unground dhe drithërat, fruta dhe perime. Këto produkte ju lejojnë për të parandaluar zhvillimin e tumoreve.

  Për të bërë miq me thekon e krunde. Rritja futje shkruani tuaj, fibrave të pasura bimore mund të rrisë përthithjen e sasive të tepërta të estrogjenit dhe të marrë atë jashtë trupit. Nëse nuk ka tërheqje e estrogjenit dhe niveli i saj mbetet i lartë, rrit mbajtjes fluide dhe zhvillimi i përshpejtuar i kancerit të gjirit. Përsëri duhet theksuar se ushqimi ideal kryesisht përfshin grurin unground dhe drithërat, fruta dhe perime.

  Get shpëtoj e peshë të tepërt.

  Mundohuni për të mbajtur një peshë ideale që korrespondon me lartësinë e tyre. Obeziteti është i lidhur me nivelet më të larta të estrogjenit dhe një parakusht për zhvillimin e kancerit të gjirit.

  Informacion nga neni "tumoreve të gjirit."