Agjent shkaktar i botulizmit dhe historinë e saj


 • Si ajo filloi të gjithë
 • Informacioni Modern
 • Infeksioni botulizmi
 • A bit e trajtimit

 • Si ajo filloi të gjithë

  14 dhjetor 1895 në funeralin e vogël të qytetit belg u zhvillua, pasi që funeral morën pjesë 34 orkestra muzikant. Ditën tjetër, një e treta e tyre u sëmur dhe tre vdiqën me simptomat e helmimit të rëndë. Kur hetuar rrethanat vidmochyty infeksion, helmim ishte shkaku i proshutë. Dy copë proshutë u turshi në fund të verës në fuçi, dhe helmim doli vetëm në ata që hanin proshutë që ishte ende thellë në fuçi shëllirë.

  Infeksioneve janë E. Van Ermenhem hetohen proshutë, dhe atij që ka shkaktuar helmimi spore-formuese bacil zbuluar - botulinum Clostridium.


  Informacioni Modern

  Më vonë doli se ka disa lloje të patogjenëve botulism (A, B, C, D, E). Simptomat klinike të sëmundjeve të shkaktuara nga ana e tyre të ngushtë, por i prodhuar toksina të ndryshme. Prandaj, diagnostikimi dhe trajtimi i botulizmit janë vendosur Sera përkatës protivobotulinicheskoy.

  Çfarë lloje të produkteve janë shkaku më i zakonshëm i botulizmit? Emri i sëmundjes vjen nga fjala "botulyus" që në latinisht do të thotë "suxhuk". Kjo është për shkak se për një kohë të gjatë helmimit fatal të lidhur me salcice, puding i zi me së shumti. Në shekullin e IX, gjermanisht perandori Leo Wise ndaloi duke e bërë suxhuk të gjakut për shkak të helmimit të shpeshta pas përdorimit të tyre në ushqim.


  Në sëmundjet me simptomat e botulizmit shpesh kushtëzohet me peshk (fileto, kryesisht bli). Prandaj, këto helmim peshk i quajtur.

  Tipari më i rëndësishëm i patogjen është se ajo formon spore që zotërojnë rezistencë të jashtëzakonshme ndaj faktorëve të mjedisit, duke përfshirë të nxehtit. Ata mund të përballojë edhe valë 5-orësh dhe vdes vetëm në presion të ngritur dhe temperaturë prej 120 gradë (10-15 minuta autoklavë). Prandaj, gatim zakonshme dhe madje edhe ekspozimi afat-shkurtër në një autoclave ata mund të mbajë qëndrueshmërinë.

  Për të shmangur produktet e kursimit canning spore të ekspozuar autoklavë dyfishtë. Pas ekspozimit të parë në një produktet autoclave vendosen në kushte termostat. Gjatë kësaj kohe ka mbetur spore praktike mbin në forma vegjetative dhe shkatërrohen lehtësisht gjatë përpunimit sekondar të mëvonshëm.

  Në këtë rast helmimi familje ri-i konservuar janë mbajtur në një autoclave dhe prandaj shkaktuar helmim.
  Megjithatë, ne duhet të mbajnë në mend se ai botulinum Toksina është shkatërruar në një temperaturë 58 gradë për 3 orë dhe në 100 gradë (valë) - më pak se gjysmë ore.

  Në temperatura të larta (80-100 gradë) Toksina çaktivizohet në disa minuta, dhe vdesin forma vegjetative të mikrob.

  Produkti është relativisht i sigurt për konsum në të njëjtën ditë, edhe pse ka mosmarrëveshje. Mbin Fundit brenda një ose dy ditë dhe pastaj përsëri do të formojnë një toksina. Kështu, ushqim i plotë gatim - një garanci e helmimit më të madhe të ushqimit.

  Është e rëndësishme të kujtojmë gjithashtu se bacil botulizmi është anaerobe, që zhvillon vetëm në mungesë të oksigjenit. Prandaj Toksina akumulon hams zakonisht trashë të mëdha, proshutë, salcice. Ai është shkaku i muzikantëve helmimeve dhe shërbeu si pjesë e poshtme të proshutë, e cila është më pak depërtuar ajrin.

  E gjithë kjo duhet të marrë parasysh kur canning shtëpi për bankat në vulosur të gjitha kushtet për zhvillimin e botulism bacileve, në qoftë se ka depërtuar.

  Merr ajo është zakonisht në produktet e grimcave të tokës, ku banon përherë ose ku solli nga feces të kafshëve.

  Agjent shkaktar i botulizmit është shpërndarë gjerësisht në tokë, veçanërisht në pjesët jugore të vendit. Ajo është gjetur shpesh në baltë e shtratin e detit dhe ujit. Kjo është për shkak të mikrob, si saprofitë, të aftë për të riprodhuar jo vetëm në vivo por edhe në substrate organike të vdekur. Në tokë ajo zhvillon në kushtet e ngrohjes dhe anaerobiosis (mungesa e oksigjenit) dhe ruhen për një kohë të gjatë në formën e sporeve. Kjo shkakton botulism karakteristika epidemiologjike.


  Infeksioni botulizmi

  Shpesh shkaku i botulizmit janë ushqime bimore, duke përfshirë perime, bizele, fasule, spinaq, karrota dhe kështu me radhë.

  n. Në SHBA, ku zhvillimi i madh industria canning në shekullin e fundit, botulizmi sëmundje pasi të hahet produktet e konservuar perime kanë kohë qenë të njohur. Nga botulizmi vrarë, për shembull, një nga presidentët e SHBA - Warren Harding.

  Në ditët e sotme, produkte masive e ruajtjes kryhet jo vetëm në industri por edhe në shtëpi. Kjo turshi, dhe turshi dhe bllokim. Por në qoftë se më parë - epoka e canning shtëpi - kripë, uthull ose sheqer shtuar në turshi dhe bllokim në sasi të mëdha, tani në prani të enëve dhe rrokullisje-off kapele nënshkrimin përqendrim paketimit të reduktuar të preservatives, ata janë shtuar shpesh vetëm "për shije."

  Prandaj, në shkelje të vogël të trajtimit të ngrohjes dhe kontejnerë sterile dhe ushqim të konservuar mund të jenë të kontaminuara, duke përfshirë edhe agjent dëshirore e botulizmit. Kjo shufra mund të ndodhë në kërpudha, domate, patëllxhan, komposto kokrra të kuqe, të cilat depërtojnë grimcat tokës. Sidomos i rrezikshëm i konservuar në një enë të madhe. DI Drankin përshkroi një shpërthim të madh (të helmuar 14 njerëz) botulism, të shkaktuar nga fungi ishin "mbështjellë up" në tre-litër jar.

  Mos harroni se çdo shenjat e veçanta të prishje në ushqime që përmbajnë toksina botulizmi, zakonisht nuk ndodh. Vetëm ndonjëherë është e mundur në njoftim erë prishur dhe shije, qëndrueshmëri të produkteve të lirshme.

  Bombazh konservuar prekur nga botulinum Clostridium, nuk ndodh gjithmonë. Shumica e helmimeve ndodhin gjatë përdorimit në dukje të përsosur me anë të produkteve të tyre pamjen.

  Prandaj është e nevojshme të kujdesshëm ndaj shenjën më të vogël të toksina helmim botulinus. Latent (e inkubacionit) Periudha e sëmundjes, dhe është koha që kalon që nga përdorimi i një produkti të rrezikshëm para se shenjat e para të sëmundjes ndryshon nga disa orë në disa ditë. Qasje në fillim tek një mjek ankimore të kësaj pafuqie (të vjella, dhimbje barku, vizionin e paqartë, vështirësi gëlltitjes, kapsllëk, gjuhës së vështirë) është thelbësor për ndihmë në kohë.


  A bit e trajtimit

  Për trajtim atje protivobotulinicheskoy serum se cili aplikacion aq efikase se më parë ata hynë. Nëse një familje apo rrethin e miqve me të cilët produkt i dyshimtë është përdorur, dikush ankohet për simptoma të ngjashme, është e rëndësishme për të shpejt të informoni mjekun tuaj. Është e nevojshme dhe për të identifikuar dhe për të hequr nga përdorimi i përbashkët për viktimat e produkt me cilësi të dobët.

  Mos harroni se botulism - sëmundjen më të rrezikshme që në njohjen dhe trajtimin e vonuar përfundon në vdekje në 20% të rasteve, që vrau një në pesë nga viktimat! Të jenë të kujdesshëm kur produktet e canning shtëpi dhe i vëmendshëm kur simptomat e para që ngjajnë botulism!

  Informacion nga artikullin "Një përrallë paralajmërues hapjen agjent shkaktar i botulizmit"