Mbroni veten nga sulmet e sindromi Raynaud-së


 • Masat paraprake për sindromi i Raynaud-së
 • Parandalimi i hipotermi në sindromi Raynaud-së
 • Kujdesi me sindromin Raynaud-së
 • Sjellja e sindromi i sulmit Raynaud-së

 • Sindromi Raynaud-së i quajtur ndryshimin e përsëritur në ngjyrë të gishtat dhe këpucë me majë në të ftohtë ose eksitim. Disa njerëz gjithashtu të ndryshojë ngjyra e buzët, hundën dhe veshët. Ngjyra të tilla ndryshime të lidhur me një rënie në rrjedhjen e gjakut mund të ndodhë në njerëz të shëndetshëm me ngrirja, por në pacientët me sindromin Raynaud-së, ata janë vënë re me një ftohje të vogël të trupit, në një dhomë me ajër të kondicionuar, në kontakt me enët e ftohtë dhe kështu me radhë. faqe

  Ndryshimet ngjyra mund të vazhdojnë për disa kohë dhe pas ngrohjes trupin.

  Nëse sindroma Raynaud-së nuk është i lidhur me ndonjë sëmundje të tjera serioze, ajo quhet primar (ose sëmundje Raynaud-së). Përafërsisht 10% e njerëzve të shëndetshëm me këtë formë e sindromi i Raynaud-së. Në rastet kur ekziston sindroma Raynaud-së si një manifestim i sëmundjeve të tjera, sindromi sekondar afat Raynaud-së. Kjo e fundit është karakteristikë e sëmundjeve që ndodhin me muret e anijes gjakut dëme dhe rritjen e viskozitetit të gjakut, duke përfshirë sëmundjet reumatike të tilla si sklerozë sistemike, lupus, artritit reumatoid dhe të tjerët.  Masat paraprake për sindromi i Raynaud-së

  Çfarë ju do të rrallë të ndodhin sulme sindromi i Raynaud-së, më pak rrezik të komplikimeve të saj.
  Është e rëndësishme për të mbajtur kontakte me mjekun, ai në çdo rast të jetë në gjendje të ju japin këshilla. Këtu janë masa kur sindroma Raynaud-së:

 • Mos pini duhan; pirja e duhanit afatgjatë shkakton ngushtim të enëve të gjakut, përveç kësaj, medikamente përdoren për trajtimin e sindromi i Raynaud-së, janë më të efektshme në pirjen e duhanit
 • Diskutoni me mjekun tuaj gjimnastikë mundësi
 • Shmangni stresin emocional; pyesni doktorin tuaj për të relaksimit (relaksim) procedurave dhe metodave të tjera që lehtësimin e stresit
 • Kur parashkrimin e droga të reja janë në sëmundjet e tjera gjithmonë paralajmërojnë mjekët që ju keni sindromi i Raynaud-së, pasi disa medikamente mund të shkaktojnë vasoconstriction dhe përkeqësojnë sindromi Raynaud-së

 • Parandalimi i hipotermi në sindromi Raynaud-së

  Për të shmangur ndonjë sulmet e sindromi Raynaud-së, ju duhet të shmangin ftohje të trupit:

 • Të veshur me rroba të ngrohta në mot të ftohtë dhe në stinët kalimtare pranverë dhe në vjeshtë
 • Veshin një kapelë në mot të ftohtë, sepse trupi juaj humbet nxehtësi përmes kokës
 • Mbylle veshët dhe fytyra e shall
 • Veshin këpucë tuaj që nuk e shkelin qarkullimin e gjakut në këmbë
 • Vishni çorape të ngrohta dhe / ose të përdorin insoles trasha
 • Veshin doreza janë të ngrohtë se doreza
 • Gjithmonë të sjellë një triko ose xhaketë, edhe në verë; ata mund të kenë nevojë në të ftohtë, dhoma me ajër të kondicionuar
 • Përdorni fanellë shtrat jastëk apo batanije; përdorni një batanije të veçantë elektrike për të ngrohur shtratin; Nëse duart tuaja dhe këmbët janë të ngrira, ndërsa gjumi, veshin dorashka dhe çorape para se të shkojnë në shtrat
 • Watch për mbështetje temperaturë mjaft të lartë në apartament
 • Përfshirja e një dush të ngrohtë ose dush të mbushur para se të filloni për të larë, mënyrë që të mos përplasen me ujë të ftohtë; Gjithmonë mbyllni derën banjo për të ruajtur temperaturën e lartë brenda
 • Ju lutemi të kontaktoni miqtë apo të afërmit për ndihmë, për shembull, në qoftë se dikush të filluar makinë në një ditë të ftohtë
 • Shmangni punët e shtëpisë që lidhen me zhytje duart në ujë të ftohtë
 • Veshin dorashka apo dorashka të para se të merrni ushqim nga frigorifer
 • Përdorni kontejnerë të veçantë, dorashka apo hvatalky të mbani enët me pije të ftohtë ose ushqim
 • Lahen dhe të pastër perime në ujë të ngrohtë

 • Kujdesi me sindromin Raynaud-së

  Rrjedhjen e dobët të gjakut mund të çojë në lëkurë të thatë. Ajo gjithashtu mund të shkaktojë të çara, burrs, plagë të dhimbshme që shëruar më shumë se zakonisht. Këtu janë disa udhëzime për t'ju ndihmuar të mbrojtur lëkurën tuaj:

 • Përdorni krem ​​me lanolinë çdo ditë për duart dhe këmbët për të parandaluar plasaritje të lëkurës
 • Lani duart tuaja krem ​​të butë që përmbajnë sapun, butësisht pastruar lëkurën në mes të këmbëve të mos lënduar të saj
 • Çdo ditë, me kujdes kontrolloni lëkurën e duart dhe këmbët plagë mbi këtë temë; Nëse ju gjeni një ulçerë, mos lyej me vaj, në fakt, të mbajtur në sipërfaqe të pastër (ju mund të përdorni Furacilinum dhe gishtin fashë); menjëherë shihni një mjek
 • Mbroni thonjtë tuaj, përdorni kremra të veçanta për të zbutur cuticles, jo të prerë cuticles dhe lëkurë të mos përdorë mjete të mprehta për të lëvizur atë; Ju butësisht mund të hiqni shtupë pambuku cuticle special zhytur në një lëng për të hequr cuticle
 • Prerja off thonjtë, nuk e lënë kënde të mprehta jo të barabarta të lëkurës traumatik
 • Veshin dorashka gome kur larë enët
 • Të jenë të kujdesshëm kur kryejnë aktivitete që vënë presion mbi gishtat tuaj, për shembull, pechatane në kompjuter, duke luajtur kitarë apo piano, ky lloj i presionit mund të shkaktojë ngushtimin enët e gjakut, e cila shkakton episode të sindromi Raynaud-së
 • Veshin veshje të bëra nga fibrat natyrore të tilla si leshi ose vylyask

 • Sjellja e sindromi i sulmit Raynaud-së

  Gjatë sulmit nuk u bëni merak, nëse është e mundur të shkoni në një dhomë të ngrohtë ose fsheh duart nën veshje të ngrohtë. Pastaj nuk e mëposhtme:

 • Fshij duart tuaja dhe këmbët, duhet të lëvizin në mënyrë të shpejt të rivendosur rrjedhën e gjakut
 • Mbani duart tuaja nën ngrohtë - nuk nxehtë - ujë për aq kohë sa ata nuk e marrin ngjyrën normale; Mos përdorni një shishe me ujë të nxehtë apo ngrohje jastëk, e cila mund të shkaktojë dëme të lëkurës
 • Në fillim të sulmit kur ju vetëm ndjehen se duart fillojnë të ngrirë, të heqë atë mbi kokën tuaj dhe butësisht shkundur
 • Për fat të keq, sindroma Raynaud-së është një gjendje kronike dhe nuk mund të shërohet plotësisht, por nën ndikimin e frekuencës trajtimit dhe peshën e manifestimet e tij ulur ndjeshëm.

  Informacion nga neni AT Nevski "informacion për pacientët në lidhje me fenomenin (sindromi) Raynaud"