Mbroni sytë tuaj nga keratitit herpetike


 • Si të filloni Keratitis herpetike
 • Si për të mbrojtur sytë tuaj nga keratitit herpetike

 • Si të filloni Keratitis herpetike

  I riu u sëmur me grip. Ajo filloi krejt i parëndësishëm: fyt kuqe, hundësh, ethe. Pak lot dhe të dëmtojë sytë tuaj për të parë nga dritarja në dëborë me gaz në diell. Por, për një kohë të gjatë nuk është zvogëluar temperaturën, dhe pacienti u ankua se ai mori shikon lëmishtën në sy.

  Duke okulist ai u kthye vetëm kur syri është flushed dhe mbyllur. Për fat të keq, procesi shkoi aq larg sa për të kursyer vizion vetëm mundej kirurgji - transplant corneal.

  Ky rast është mjaft tipik për sëmundje të tilla virale si keratitit herpetike: pacienti ose të afërmit e tij besoj fotofobi, marramendës, ndjesi të trupit të huaj në sy të një tjetër manifestim apo komplikacion i gripit, e cila është trajtuar posaçërisht nuk është e nevojshme - vetëm të kalojë si.
  Por kjo është mashtruese. Nëse koha nuk i referohet një okulist, sëmundja përparon, virus kornea të përhapet në indet e tjera të syrit.

  Në mënyrë tipike, pacientët me keratitit rënda herpetike hospitalizuar dhe gjendja e tyre vazhdimisht monitoron mjekun. Por këshilla profesionale të ndiqet në mënyrë rigoroze dhe pas daljes nga spitali, nuk do të humbasë një injeksion të vetëm, mos harroni të pikoj ilaçin në sy. Nëse jo, presin në pasojat mjaft të pakëndshme në të ardhmen.

  Virusi Herpes ndikon në kornea, dhe epiteli formuar flluska e saj të vogla të mbushura me lëng i lëngshëm. Ata shpejt ia plas, shkrihen, dhe në vend të tyre janë formuar ulcerat që shkaktojnë korneale errësirë ​​dhe arsimit cataracts.


  Statistikat konfirmojnë se Keratitis herpetike është tani në vendin e parë në mesin e sëmundjeve të syrit që janë të komplikuara nga formimi i cataracts dhe të çojë në humbje të shikimit. E lidhur shpesh infeksion sekondar bakterial. Në këtë rast, virusi Keratitis vetëm kalon dënimin dhe për të sjellë atë në bakteret të ekzekutimit. Procesi purulent mund të fillojnë, aq i fortë sy i verbër ndonjëherë duhet të hiqen.

  Pra, kur ajo ju dhemb për të parë botën, syri fillon për të copëtuar, të lënduar, të kuqe kur ka ndjesi e paqëndrueshme trup i huaj në sy, nuk do të vonojë vizitën tuaj në këtë okulist.


  Si për të mbrojtur sytë tuaj nga keratitit herpetike

  Nga të gjitha sëmundjet inflamatore të syrit Keratitis herpetike është gjetur më shpesh. Infeksioni transmetohet nga kontakti dhe ajrore. Virusi herpes simplex, një herë goditjen e trupit në fëmijërinë e hershme, mbajti atë gjatë gjithë jetës. Nën temperaturë të lartë, hipotermi ose në mbrojtje të ulëta aktivizuar dhe kjo është e qartë, për shembull, lezionet herpetike mbi buzën ("Ethet"). Kornea e syrit si shpesh tërheq "vëmendje" të virusit herpes.

  Përfundimi për të reduktuar mundësinë e zhvillimit të sëmundjes, durimin dhe trajtimin në kohë ndezjen e zjarrit - dhëmbët karies, sinuses përflakur, bajamet, e cila gjithashtu redukton sistemin imunitar.  Virusi transmetohet përmes dhe sende shtëpiake. "Si shumë herë pohoi botën ..." se sende të higjienës secili të jetë e tij! Megjithatë, ka situata kur njerëzit të merrni të sëmurë, fshijë, të tilla si një peshqir me pacientin. Ju nuk mund ta bëjë këtë! Pas të gjitha, kështu që ju lehtë mund të lëkundur infeksion në sy.

  Shpesh bartës të virusit janë bojë për vetulla, rimel dhe kozmetika e tjera. Aktorët e rënda kërcënim vë veten, duke e vënë grim në fytyrën e buzët, qepallat dhe qerpikët ngjyrosur bojë dhe hijet e njerëzve të tjerë. Dhe në qoftë se ato janë përdorur, për shembull, një bartës i virusit herpes? Atëherë infeksioni është pothuajse e pashmangshme.

  Të gjitha kozmetike duhet të jetë individual, kurrë të marrë dikush tjetër dhe nuk i japin askujt tim!  Në mënyrë të ngjashme, me pika sy.
  Në shtëpinë ku Keratitis herpetike është pacienti mund të jetë i moshuar, i cili mjek e përcaktuar, për shembull, vitaminë bie. Të jenë shumë të kujdesshëm me pipettes, ata gjithashtu të përcjellë Keratitis. Pipettes njoftim Keratitis i durueshëm, nuk duhet të ngatërrohet me të tjerët, dhe mos harroni vlim e tyre të përditshme në një tenxhere të veçantë.

  Dytë në shkakut frekuencë të aktivizimit të fjetur në trupin e keratitit virusit, microtrauma corneal eshte. Veçanërisht lëndimet e shpeshta sy në mesin e punëtorëve, operatorët e makinave, të cilët riparuar makineri, ndërtuesit, kur ndonjëherë bien nën grimcat e pluhurit dru, ose punojnë me kimikate.  Mënyra më e përshtatshme për të mbrojtur sytë - syzet e zakonshëm. Edhe i thjeshtë kornizë spektakli gotë mbron syrin nga dëmtimi aksidental. Por, natyrisht, nuk është gjithmonë e mjaftueshme vetëm piket. Nëse puna juaj përfshin saldim, të jetë i sigurt për të përdorur targat me një gotë të veçantë, dhe kur punojnë me pesticide veshin helmeta respirator. Mundohuni të parashikojnë rrezik dhe të mbrojtur veten nga ajo.

  Por në qoftë se ju fatkeqësi ndodhi kornea plagosur, nuk të bëjnë të pamundurën të fshijnë një trup të huaj ose larë sy! Apliko një fashë të pastër dhe për të dërguar viktimën në spitalin më të afërt.

  Vetëm një mjek mund të parandaluar pasojat e mundshme serioze të lëndimit.

  Unë mendoj se ky artikull do të lexoni dhe ata që janë të sëmurë Keratitis herpetike. Këta njerëz besojnë Ophthalmologists lloj të rrezikut, si 50% të rasteve gjasat e rikthim. Një herë në vit të gjithë dhenve herpetike Keratitis duhet të shqyrtohet nga një okulist dhe nëse ai do të rekomandojë, të marrë një kurs të vaksinimit kundër herpes.
  Informacion nga artikullin "herpetike Keratitis."