Mbrojtja nga djersa për çdo të tij


 • Çdo metodë ka Dodyka e vet
 • Sot antiperspirant nesër - kancer?
 • A dhe Don'ts

 • Çdo metodë ka Dodyka e vet

  Parimi i funksionimit
  deodorant për të shtypur veprimtarinë e baktereve të gjetura në
  kanalet nxjerrës e gjëndra djerse. Kjo është, duke përdorur deodorant
  djersa nuk ndalet, por Kullon një aromë jo aq të mprehtë. Në
  Përkthyer nga deodorant francez është "erë shkatërruese."

  Antiperspirant
  punon në parimin: kush nuk e djerse, dhe ai nuk vjen erë. Kjo është, ajo
  veprim është i bazuar në faktin që përkohësisht të bllokuar kanalet
  gjendra djerse. Debati mbi "çfarë është më e mirë?" A është zakonisht i kufizuar në

  të gjetur se çfarë lloji i fondeve nga djersë në mënyrë efektive, dhe se më të sigurt
  shëndetësor. Rezultatet e këtij kontesti të dyshuar si lojë të punës
  makinë.

  Ne do të jetë e shkurtër: në kategorinë e "më të sigurta" të çojë
  Deodorant: ajo parandalon na djersë. Antiperspirant sigurisht shumë
  deodorant efektiv. Por ka dy çështje: antiperspirant djerse
  parandalon - që është, trupi nuk ka ftohur plotësisht. Dhe përsëri, në
  antiperspirants si një përbërës aktiv përdoret kripe
  alumin ose zink, e cila eshte gjithashtu e trupi veçanërisht e dobishme nuk funksionon. Dhe,
  Së fundi, thashethemet e vazhdueshme e vitit të parë që qarkullojnë se i rregullt


  Përdorimi i antiperspirants mund të shkaktojë kancerin e gjirit.

  Sot antiperspirant nesër - kancer?


  një artikull të zgjidhur një herë dhe për të gjithë, e përdorimit të plumbit
  antiperspirants të kancerit apo jo, do të jetë shumë
  mendjemadhe. Megjithatë riprodhuar komplot skicë e tregimit është i thjeshtë.

  Disa
  Thunder shpërtheu vjet më parë: media evropiane dhe amerikane kor
  flasin për rreziqet e antiperspirants. Kërkesa është formuluar si vijon:
  Rreziku i kancerit të gjirit gjoja provokuar nga fakti se antiperspirant
  bllokon gjëndra djerse, duke rezultuar në nyjet limfatike
  fillojnë të grumbulluar toksina.

  Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në
  tumor. Ky informacion u sigurua si rrjedhjet e të dhënave të ndjeshme
  Kërkime Mjekësore. Ajo do të ketë të drejtë të ekzistojnë,
  edhe nëse ajo ishte e qartë se si të bëjnë djersën e bllokuar
  kancer dhe sistemi limfatik.

  Skadimi ose deodorant
  antiperspirant mund të tregojë sasinë e përmbajtura aty
  preservatives. Jeta e ulët raft - aq më pak preservatives.
  Megjithatë, diçka varet nga paketë. Për shembull, më
  preservatives në shkopinj deodorant thatë.

  Por për të llak mund
  mos u bëni merak: përmbajtja e kanaçe në dispozicion për ajër
  përkatësisht, preservatives komercialisht në llak jo

  do.

  Mjekët përgjigjën njëzëri për të sulmuar mediat, gazetarët
  gabimisht interpretohet informacioni erdhi nga komuniteti shkencor, dhe
  Thashetheme për shkak të krijuara që është bërë një problem serioz social.
  Lëvizje rreth antiperspirants potencial dëm indirekt
  provokuar disa hulumtime shtesë.

  Eksperimentet
  në bazë të informacionit të marrë nga mjekët disa vite më parë:
  disa substanca që hyjnë në trup, duke përfshirë edhe
  kadmium dhe alumini, janë në gjendje të imitoj veprimin e estrogjenit hormonit. Dhe
  këtu estrogjenit (estrogjenit dhe lidhje) nga ana tjetër mund
  të shkaktojnë kancerin e gjirit. Si rezultat i mjekut Derbre Ridinhskoho

  Universiteti, i cili udhëhoqi hulumtimin, tha se "çdo
  hetohen veç e veç agjentët nuk mund të sigurojë serioze
  ndikim ", por kishte për të kuptoj se çfarë e shkakton efektin e
  bashkëveprim në trup. Kështu informacion që është
  kripërat e aluminit të përfshira në antiperspirants ndikojnë arsimin
  Tumoret malinje nuk është konfirmuar.

  Megjithatë
  Konsumatorët evropianë janë të shqetësuar vtishylysya vetëm për një kohë. Shpejt
  ka pasur një valë e dytë e thashethemeve për rreziqet e jo vetëm anti-perspirant, por
  deodorants. Dyshimi ra Parabens - preservatives,
  përdoret në kozmetikë higjienike. Mjekët kanë organizuar përsëri

  disa studime dhe përsëri konfirmuan akuzat. Por
  Situata ishte si një shaka, ku "lugë prapa dhe e keqe
  sedimenteve mbetur. " Hulumtuesit vazhdojnë të argumentojnë se
  antiperspirants moderne dhe deodorants nuk përmbajnë ndonjë
  substanca që mund të shkaktojnë zhvillimin e malinje
  tumoret, por reputacioni i këtyre agjentëve kundër djersës gjithsesi
  me njolla.

  A dhe Don'ts

  Në kontestet rreth
  që do të thotë kundër djerse është më i besueshëm dhe gjithashtu nga
  të sigurt, ka fitues. Kjo do të thotë se për çdo situatë dhe
  për çdo lloj të lëkurës ka një vendim.

 • Mos përdorni deodorants dhe antiperspirants menjëherë pas heqjes së flokëve - kjo mund të shkaktojë acarim të lëkurës.

 • Një ekspozimit të fortë dielli mund disa deodorants
  provokojnë njollat ​​e moshës. Kështu, ajo nuk është e
  përdorin deodorant para diellit - pa marrë parasysh se
  Kjo dielli artificiale (të tilla si rrezitje) ose natyrore.
 • Antiperspirants nuk keni nevojë për të vënë menjëherë pas një dush, ose shumica e tij mbetet në rrobat e tua si vija të bardhë.
 • Nëse lëkura në sqetull ose itchy rëndë inatosur vijon në
  koha për të braktisur përdorimin e deodorant, ju mund të shkoni për kohë të gjatë
  në talk ose pluhur fëmijën.
 • Mos e përdorni
  antiperspirant në sport - dush ende e pashmangshme. Në

  Aktivitetet fizike potovyvodyaschih kanal bllokim mund të çojë në
  Shkelja e termoregulacionit të trupit.
  Në mënyrë të ngjashme padëshirueshëm
  përdorni antiperspirant para sauna.
 • Me rritur
  djersitje të ngjarë të jetë më efektive llak deodorant ose
  antiperspirants. Megjithatë, ata duhet të zbatohen për të pastruar lëkurën në qoftë se ju jeni
  i djersitur, mbrojtja do të jetë shumë më pak i besueshëm. Know-how për ata
  shumë fshin djersitje, deodorizing që mund të fshihen me forcë
  zona me lagështirë të trupit.
 • Alkooli mund të shkaktojë deodorants
  acarim të rënda të lëkurës. Shumica aktuale butë dhe i butë
  është Deo Deo-krem dhe gels-- ata janë të përshtatshme për lëkurë të thatë.

 • Më i lartë