Konflikte të zgjatura të çojë në ekzemë


 • Simptomat
 • Shkaqet
 • Background organike
 • Sfond mendor
 • Vjetër dhe të besueshme - të ndihmojnë veten e tyre!
 • Dhe disa receta
 • Përpara sëmundjes dhe të qëndrojnë të shëndetshme

  Simptomat

 • Më e kuqe skuqjen e lëkurës fryrë të shfaqet natyra të ndryshme: flluska të vogla të shpërndara me përmbajtje të qartë, të hapur me formimin e zonave të vogla oozing nodules rozë që bashkojë bashkë në një të tërë plagë të vazhdueshme, plasaritur.
 • A, kruajtje i fortë ndonjëherë tolerohet mezi, kruarje për shkak të kruarje, crusts formuar pas tharjes zonat oozing.
 • Trashje dhe coarsening i lëkurës në zonat përsëritur inflamacion.

 • Në ekzemë akut - cheshuschiesya, qani, të kuqe të lëkurës përflakur.
 • Kronike ekzemë - më pak të kuqe, inflamacion të lëkurës të thatë, të ngjashme me lëkurë në psoriasis; Lëkura ndikohet nga stimuj fizike ose kimike ose parazitët, ka një acarim të kufizuar komplot që zhduket në mungesë të stimulit.
 • I nxituar më shpesh ndodhin ekzemnye në anën e pasme duart, gishtat dhe mes tyre, krahët, përsëri e këmbë. Në fëmijët, tendencë ekzemë më të gjerë, dhe ajo mund të duket në zonat qafë, fytyrë, bust.
 • Shkaqet

  Ekzemë - sëmundje alergjik në natyrë.

  Shtysë për ndodhjen e saj mund të jetë një reagim individuale për ushqime të caktuara (disa varieteteve të peshkut, vezë, fruta agrume, qumësht, miell), si dhe pluhur shtëpi, tokë, poleni i bimëve lulëzuar, disa aroma, kimikate (detergjenteve, tjetër kimikatet shtëpiake), të komponenteve të caktuara në përbërjen e ujit, dhe furnizime mjekësore për një numër të alergeneve që mund t'i japin shtysë në shfaqjen dhe zhvillimin e sëmundjes ose të shkaktojnë mprehje e saj të rregullt.


  Ekzemë shpesh ndodh kur çrregullime të caktuara të sistemit nervor dhe endokrin, situata nervoz vazhdueshme në shtëpi apo në mbingarkesave në punë, lodhje, konfliktet zgjatura dhe faktorë të tjerë të dobësohet trupi mund të shkaktojë një mënyrë nervor të sëmundjes.

  Ekzemë sëmundje mund të shkaktohet nga çrregullime të gastrointestinal traktit, kequshqyerja, çrregullime metabolike, intolerancës të qumështit (të ashtuquajturin varg të qumështit), mbindjeshmëri ndaj substancave të ndryshme në kontakt të vazhdueshëm me materiale të caktuara që shkaktojnë ekzemë, ekzemë të tilla si bakers, berberet, kimistë, etj

  Veçanërisht të prirur për sëmundje, njerëzit me të hollë lëkurë të thatë të ndjeshme.

  %
  0D
  Ekzemë shfaqet në zona me lagështi dhe të ngrohta të trupit, të tilla si bërryl dhe prapa gjunjë, përkulem në ijë, sqetull, në thembra të këmbëve, duarve dhe sipërfaqet në fytyrë (sidomos në mjekër) dhe rrënjët e flokëve në pjesën e prapme ku lëkura veçanërisht i ndjeshëm.

  Ekzemë është një nga sëmundjet më të zakonshme të lëkurës.

  Background organike

  Alergeneve - substancat e huaja që ne të vijnë në kontakt me kontakt, mbytje, thithjen ose injeksion - duke shkaktuar formimin e antitrupave në trup. Alergeneve me antitrupa të irritojë indet përreth, dhe acarim të lëkurës mund të ndodhin të tilla si ekzema.

  Sfond mendor

  "Unë jam alergjik në të, në të, ju" - kjo frazë shpesh dëgjohet tregon banale se edhe një laik në fushën e mjekësisë, edhe pse ndoshta në mënyrë të pandërgjegjshme, duke e lidhur këtë fenomen alergjik të tilla si ekzema, me faktorët psikologjik. Tension nervor, konflikt, gjendja e vazhdueshme e stresit, e cila përkeqësohet rrjedhën e ndonjë sëmundje në predispozicion alergjik mund të shkaktojë, këmbëzën, të rritur ekzemë sëmundje.

  Vjetër dhe të besueshme - të ndihmojnë veten e tyre!

 • Shmangni irritues: Në natyra profesional i ekzemë duhet të presin një kurs të gjatë të trajtimit me pacientin duke siguruar më shumë vende pune.

  Në shumicën e rasteve të tjera, ajo shpesh është mjaft aktivitete parandaluese afatshkurtra, të tilla si amvise ekzemë - vishni doreza gome mira me rreshtim pambuku. Ata të mbrojtur duart nga irrituese kimi shtëpi tuaj, ujit, pluhuri. Dorashka gome mund të vishen jo më gjatë se 15 minuta, pastaj ata lag lëkurën. Pas duke përdorur doreza brenda duhet të kthehet të mirë prosohly. Nëse ju nuk përdorni doreza krem ​​dore mbrojtëse që duhet të zbatohen për duart para se të punës të lidhur me faktorë nervoz.
 • Trajtimi i urisë: Shumë pacientë pas trajtim ekzemë uria zhduket ushqim si rreptë maturi shkakton trupit për të përfshirë burimet e tyre të brendshme, pastron atë nga toksina.

  Mundohuni të fillojnë 3 ditët e agjërimit lëngje perime, supë perimesh dhe ujë mineral jo-gazuara. Megjithatë, kini parasysh se pa mbikëqyrje mjekësore zgjatur uria nuk mund të mbajë.
 • Aktivizo zorrët! Kapsllëk është definitivisht komplikojë zorrë dinamik, toksina dhe produkte dekompozim kanë filluar të vishen në gjak, helmet e trupit vetë, e cila përkeqëson ekzemë. Por në çdo rast nuk mund të luftuar kapsllëk enemas të ngrohtë. Nëse kapsllëk është më e mirë për të rindërtuar të ushqyerit menu përmbajtje të pasur e fibra. Filloni ditën me drithëra me bollgur, hani shumë fruta dhe perime, për të shmangur përdorimin e shpeshtë të mishit.

  Shumë pije të paktën 2-2,5 litra në ditë sepse kapsllëk është shpesh mungojnë në lëngun gut.
 • Tualete: Uluni dhe banjo të përbashkët me temperaturën e ujit shumë të mirë të ndihmojë: Filloni për të marrë një dush me temperaturën e ujit 33 ° C, gradualisht duke shtuar ujë të nxehtë derisa temperatura arrin 40 "C. Kohëzgjatja banje - jo më shumë se 20 minuta. Pas nevojën e saj për të pushuar për 30 minuta. Ju mund të marrë një dush të gjatë për 1-2 orë me një mbështjellës përfundimtar. Si një shtojcë për banjo ju mund të përdorni një zierje e horsetail.
 • Trajtim lokale: Në ekzemë butë lyej lëkurës yndyrë neutrale (të tilla si vaj ulliri ose lanolinë): ajo bëhet elastike.

  Ndihmon gjithashtu fasha me shërimin baltë.
 • Desensitization: Jo vetëm desensitization homeopatik mund të sjellë përparimin e dëshiruar gjatë sëmundjes, por mendor. Kush apo çfarë ju pengon në jetë? Protesta e brendshme pashprehur dhe ndoshta pa ndjenja ndaj të cilëve apo çfarë është ekzemë? Nëse ju gjeni përgjigje për këto pyetje, të relaksoheni dhe të imagjinojmë një situatë në të cilën ky faktor alergji (vendi, personi, ngjarje) ju do të jetë plotësisht indiferent. Pas një kohe alergji duhet të ndalet.
 • Dhe disa receta

  2 tbsp. l. yasnotky • 250 ml ujë të valë
  Grass yasnotky derdh ujë të valë, të lënë për 10 minuta, tendosje.

  Në ekstrakte thith leckë, e shtrydhur dhe vendin në lëkurën që vuan nga ekzema. Compress duhet të përsëritet disa herë në ditë.

  4. l. borage jeshil • 250 ml ujë të vluar
  Barishte borage ose borage, i hedh ujë të vluar, të lënë të mbush për 10 minuta, pastaj tendosje. Në ekstrakte thith leckë, e shtrydhur atë dhe e vënë atë në zonën e prekur. Kjo paketë mund të bëhet disa herë në ditë.

  5. lule l daisies • 250 ml ujë të vluar
  Lule derdh ujë të valë, të lënë për 10 minuta, pastaj gatuaj kompresë, siç thuhet në recetë sipër. Por vini re se lule daisies nuk janë të përshtatshme për të gjithë: ata ndonjëherë mund të përkeqësojnë reaksion alergjik në prani të predispozicion alergjik të këtij centrali.

  Përpara sëmundjes dhe të qëndrojnë të shëndetshme

 • Pastron butë, i projektuar për tu mjete të tipit të lëkurës. Ata krijojnë film yndyror në lëkurë dhe për të parandaluar shkatërrimin e shtresës së saj natyrore mbrojtëse. Me kujdes fshij pas një dush ose vaske.
 • Shmangni djersën irrituese! Pas ushtrimit të menjëherë të marrë një dush. Veshin një të lirshme rroba pambuku ngrohjes me pronat e larta lagështithithës.
 • Nëse jeni të prirur për ekzemë, kontrolloni shkakun e sëmundjes mund të coverts aktivitetin tuaj profesional, për të shmangur kontaktin e mëtejshëm me materiale që shkaktojnë ekzemë.
 • Në rrezik e acarimit të sëmundjes paktën zhytem lëkurën e prekur me ujë, të përmbahen nga trajtimin e ujit, të eliminuar kontakt me alergeneve, për të shmangur mbingarkesën nervore se si asgjë tjetër mund të shkaktojë një sulm.

 • Për të parandaluar acarimin e ekzemë është të ushqyerit e rëndësishme e duhur, trajtim vatra të infeksioneve kronike, pjesa tjetër e duhur, ajrit të pastër, ajër dhe sunbathing moderuar.
 • Informacion nga artikullin "ekzemë".