Ftohjet - Parandalimi dhe trajtimi metodat homeopatike


 • Çfarë është e ftohtë në drejtim të homeopati
 • Parandalimi ftohjet
 • Dietë e duhur dhe mënyrën e jetesës
 • Kushtetuta e pacientit

  Çfarë është e ftohtë në drejtim të homeopati

 • Shumica e njerëzve besojnë rezultat të dridhura të rrethanave, për të cilat janë në asnjë mënyrë të përgjegjshme. Ata e shohin veten si viktima të pafajshme të preferencën e fortë e sëmundjeve dhe të baktereve që shkaktojnë sëmundje që mund të sulmonte në çdo kohë. Ata gjithashtu presin që shkenca moderne trillon ose serum rast apo vaksinë që pothuajse me siguri do të garantojë imunitet për sëmundjen gjatë gjithë vitit. Rel tillë?% B
  Eshenie - bestytni dhe besoj se imuniteti është fituar nga një injeksion të thjeshtë në dorë dhe nuk shqetësohen për përgjegjësinë dhe bashkëpunimin e tyre me trup, është që të besojnë në mrekullitë më shumë sesa procesit të rregullt të natyrës.

  Ftohjet, si çdo formë e sëmundjes akute, ajo është e pastër. Kjo është një përpjekje për të hequr qafe sistemin e mbetjeve të akumuluar që ishin shumë komplekse ose shumë e rëndë kuantifikohet kimikisht, që rrjedhin trupat e tyre me anë të seleksionimit natyror.

  Personi mesatar zakonisht mbingarkesë sistemin tuaj të tretjes duke ngrënë shumë ose tepër shpesh, ose që aderon dietë të palexueshëm paekuilibruar të përbërë nga ushqime të pajetë dhe sende ushqimore. Për sa kohë që një person nuk jeton një jetë normale dhe të shëndetshme në çdo mënyrë, më shpejt ose më vonë, rezultati do të jetë përpunimi i gabuar dhe jo të plotë të ushqimeve dhe jo normale yndyrë trupit në ushqime.


  Kur ata të grumbulluar më shumë bëhet i pamundur, diçka zakonisht ndodh në mënyrë për të detyruar e djegies dhe të prodhimit në rritje. Nëse shpërthime të tilla të mprehta herë pas here ndodh, ndryshimet degjenerative në strukturat vitale e pashmangshme.

  Çfarë formë do të bëjnë të pamundurën pastrim të varet nga lloji i kushtetutës dhe tendencave të saj e natyrshme. Ka shumë njerëz problemet e të cilëve janë të natyrshme të prodhimit nga të ftohtit. Këta njerëz fjalë për fjalë zhul flluska. Kur ata të vuajnë nga të ftohtë, sasia e materialit që rrjedh nëpër traktin e sipërm respirator, rrit në mënyrë të konsiderueshme. Nëse ai nuk ishte i lejuar për të hequr përmes mukozës së hundës dhe fytit, ajo do të ketë ndryshime të nevojshme kimike për të përgatitur këto mbeturina toksike për sekretim përmes kanaleve të tjera.

  Kur është e mundur, natyra zgjedh rrugën e sigurt të prodhimit, por nëse kjo është mohuar përdorimin efektiv të drogës lokal apo në nivel sistemi, shuarje mund të çojë në pasoja serioze.

  Nëse kemi parasysh shëndetin publik dhe mirëqenies, përdorimin e serums dhe vaksinat ftohjet mund të shihet si vetëm një vendim i keq. Injections sigurisht kanë vlerë komerciale. Kjo nuk është avantazhet e tyre terapeutike, i mban ato në listën e tekave të miratuara mjekësore dhe çmenduri. Homeopat nuk ka nevojë për këto placebo përafërt dhe potencialisht të rrezikshme.

  Parandalimi ftohjet

  Ftohjet Parandalimi mund të kryhet në mënyrë të sigurtë korrigjimin homeopatik e trupit dhe ndryshimet përkatëse në dietë.

  Rritja e imunitetit nga veprimtari të tilla do të jetë rezultat logjik i përmirësuar shëndetin dhe mirëqenien në përgjithësi. Vetëm për të përshkruajnë ilaçe për ftohjet çdo rast - që do të thotë që të privojnë pacientin e më i mirë se homeopati ka për të ofruar. Trajtim korrigjues kushtetuese bërë me nevojën e trupit të shpërthimeve të shpeshta të ftohtë.

  Kur u kthye për herë të parë pacienti vuan nga të ftohtë, atëherë ne do të bëjmë çmos për të zgjedhur një droge që plotëson simptomat e një gjendje akute. Kjo është absolutisht e ligjshme dhe në mënyrë efektive, dhe të ofrojë shërbim të madh në konvertimin e një avokat pacientit të homeopati.

  Nëse, nga ana tjetër, kohët e fundit kemi emëruar antipsoricheskoe apo ilaç kushtetuese korrigjues dhe pacienti mori më të mirë, ne nuk të jep të ndërhyjë me procesin e rregullt, por do të kërkojë për të bashkëpunuar me të ushqyerit dhe të tjera të pacientit faktorëve, duke pritur që të drogës kronik do të mbajë atë nëpërmjet sëmundje pa komplikime.

  Për shembull, kohët e fundit kemi emëruar Psorinum si një ilaç kushtetues. Një javë më vonë apo më pacienti zhvilluar një të ftohtë, e cila prek kokën dhe qafën, dhe ndoshta kërkon Allium CEPA. Ne nuk preferojnë të ndërpresë Psorinum veprimit, Cepa propysuyuchy Allium, por ofrojnë pacienti të ketë një shumë të qepëve, gatuar dhe të papërpunuara.

  Në këtë mënyrë ne të trajtuar pacientët me pika homeopatik diete e parë, pa invazion në rajonin e performancës dinamike.

  Ku nuk shfaqin ndonjë ilaç të veçantë të ushqimit për problemet akute, qasja jonë do të mbështetet në një dietë të thjeshtë fikse dhe indikacione të tjera të gjërave për të shmangur kryesisht Shqetësimi për veprime mjete kushtetuese.

  Pacientët që marrin trajtim homeopatik për disa muaj apo më gjatë, përgjithësisht shumë më pak të prirur për ftohjet se para trajtimit, dhe pothuajse asnjëherë të merrni të sëmurë me pneumoni. Të jetë nën mbikëqyrjen e një homeopat njohuri sistematike dhe të jetë garancia më e mirë nga pneumonia.

  Bashkëpunimi Inteligjente përfshin shëndetin dhe dyetetyke.

  Dietë e duhur dhe mënyrën e jetesës

  Parandalimi Diteticheskaya duhet të përqëndrohet në të konsumit të energjisë ushqim niseshte të ulët, sidomos bukës dhe produkteve të bardhë miell. Shumica e ushqimeve niseshte janë slizeobrazuyuschih. Qumësht kontribuon në mënyrë të konsiderueshme në formimin e mukusit dhe në shumë raste të detyruar ftohjet shtete. Ata të cilët janë të prirur për ftohjet dhe rrufë, shkon mirë, duke përdorur më pak qumësht apo edhe braktisja atë dhe duke e zëvendësuar atë me një bollëk të frutave të freskëta dhe sallatë me perime të papërpunuara.

  Shëtitje të mjaftueshme shumë i rëndësishëm në rritjen e rezistencës ndaj çdo infeksioni.

  Aktiviteti i muskujve të mjaftueshme të nevojshme për të djegur e produkteve fund të tretjes, përndryshe humbni do të grumbulluar edhe në dietë më të saktë dhe konservatore. Dy ose tre orë çdo ditë - kjo është koha paktën ju doni të shpenzojnë jashtë, dhe hipur në makinë nuk mund të konsiderohet as në ajër të hapur ose ushtrimin.

  Ka shumë arsye për këtë rritje të mprehtë në numrin e ftohjet dhe sëmundjeve të frymëmarrjes gjatë muajve të ftohtë të vitit.
  Në verë, personi mesatar shpenzon më shumë kohë jashtë në verë më shumë dritë, ajrit dhe aktivitetit fizik. Temperatura e ngrohta nxit lirimin nëpërmjet lëkurës.

  Njerëzit kryesisht të hani më shumë në dimër, dhe hanë shumë ushqim të vështirë dhe të koncentruar dhe një fryt të vogël dhe salads me zarzavate të freskëta. Rojë vonë, veshje të papërshtatshme, banje e rrallë dhe ekseset e ndryshme gjatë festave të përcaktuara shumë. Një person mund të ndikojë lehtë shumica e këtyre faktorëve dhe sa e vogël suksesi ai nuk do të kishte arritur sensibilitet e saj për të ulur infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes.

  Në drejtim të dy parandalimin dhe trajtimin, stimulimi i djersitje të lirë në mot të ftohtë është mënyra më efektive. Koha më e mirë për të djerse - para se të shkojnë në shtrat. Plotësoni vaskë me ujë të nxehtë kështu që ju mund të mbijetojnë pa siklet.

  Shtrihuni në ujë në banjë për 20 minuta apo më gjatë, në varësi të përgjigjes. Njerëzit me presion shumë të ulët të gjakut nuk duhet të qëndrojnë në një dush të nxehtë për një kohë të gjatë, pasi ajo mund të prishin qarkullimin. Objektivi - pëlhura të ngrohtë dhe të thithin sa më shumë nxehtësi. Vendos bathrobe, të shkojnë në shtrat, të mbuluar dhe poteyte ngrohtësisht të jetë e mundur. Djersitje pritet të zgjasë më të madhe të natës. Dush i vogël nxehtë në mëngjes - dhe njeriu është i gatshëm për çdo punë që lejon shëndetin e tij. Kjo procedurë e thjeshtë është ndërprerë shumë ftohjet, por është e rëndësishme të mos lejuar ftohje pas dush të nxehtë; ndërpresë djersitje - ajo është e dëmshme.

  Disa njerëz djersitje shkaqet pije falas nxehtë të tilla si ujë të ngrohtë me lëng limoni ose thjeshtë tjetër pije, fasha të ngrohta apo të nxehtë ambalazhi këmbët. Megjithatë, jo të gjithë është djersitje është i lirë, dhe ju mund të kenë nevojë për të marrë një dush të nxehtë siç përshkruhet më sipër.

  Nëse ftohtë është shumë serioze dhe kërcënon të hidhen në pneumoni, pacienti duhet të qëndrojë në shtrat për disa ditë. Pjesa tjetër e thjeshtë dhe dietë të përbërë nga fruta të freskëta dhe lëngje frutash, janë të gjitha që është e nevojshme në shumicën e rasteve. Përdorimi i ilaçeve homeopatik do të jetë efektive nëse ata e marrin këto masa paraprake.

  Efektet e këqija të stagnimit në zorrë mund të tejkalohen duke kufizuar marrjes të ushqimit dhe përdorimin normal të enemas. Nëse njerëzit e ndjekur konsumin e ushqimit në të njëjtën mënyrë si ata janë të shqetësuar për evakuimin e mbetjeve të zorrëve, shëndetit publik do të ishte shumë më mirë se sa është.

  Kushtetuta e pacientit

  Peshë gjithmonë duhet të merren parasysh në lidhje me seksin, moshën, lartësi, kushtetutë, kushtetuta dhe llojin e profesionit. Zakonshëm peshë tryezë nuk e besueshme për shkak se ata nuk marrin parasysh këta faktorë.

  Në përgjithësi, ne e konsiderojmë trashje si më të rrezikshme se sa humbje peshe të njëjtën shkallë.

  Luhatjet e konsiderueshme në peshë gjatë një periudhe relativisht të shkurtër - kjo është një shenjë e pafavorshme, veçanërisht në qoftë se ajo nuk ka ndonjë shkak të dukshëm. Ajo tregon një jostabilitet theksuar dhe ekuilibër të dobët fiziologjik. Përzgjedhja e kujdesshme e ilaçeve të përshtatshme dhe dietë duhet të promovojë përafrimin gradual të pacientëve peshë normale. "Lean dhe të uritur" duhet të shtoj në peshë (jo yndyrë) dhe rëndësishmëve duhet ngadalë të zvogëlojë peshën tuaj. Shtim i shpejtë peshë ose humbje duhet të shmangin. Përpjekje të fuqishme për të reduktuar peshën e lehtë mund të dëmtojë një kushtetutë të dobësuar. Masat konservatorë janë të rekomanduara në të gjitha rastet kronike.

  Ne ndjekim përgjithësisht të gjithë pacientët të kontrolluar peshën dhe për të mbajtur rekord peshë datat e performancës fletore. Kjo nuk provohet vetëm përfitimet e saj, por doli në kërkim për ata që duan për të fituar peshë, dhe shumë njerëz që duan të bëjnë atë më të vogla pa viktima të panevojshme nga ana e tyre. Shënimet e këtij lloj ndihme për të tërhequr pacientë në bashkëpunim më aktiv.

  Dr Eugene Underhill