Përdorimi i këpucëve ortopedike dhe insoles


 • Këpucë ortopedike në mjekësi
 • Aplikimi këpucë ortopedike në fëmijëri

 • Këpucë ortopedike në mjekësi

  Në nevojë për këpucë ortopedike çdo vit rreth 20 milionë vetë. Këta janë fëmijë me këmbët e sheshtë, pacientët me diabet dhe njerëzit vetëm të moshuar të cilët kanë moshë-këmbët e këmbë shumë nuk mund të përdorni këpucë të zakonshëm gati. Shumë besojnë se këpucët ortopedike nevojë për njerëz vetëm të sëmurë. Por në fakt kjo nuk është e vërtetë. Ajo duhet të përdoret për të shmangur duke u bërë të paaftë. Përdorimi i këpucëve ortopedike kështu lehtësimin dhimbje në këmbë pas këmbë të gjatë dhe për të zvogëluar ngarkesën e panevojshme në shpinë tonë.

  Efikasiteti këpucë ortopedike në trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të ndryshme për shkak të shumë faktorëve:

 • jastëk të veçantë u jep hapësirë ​​shtesë të brendshme
 • Përdorimi i insoles ortopedike ndihmon hark shkarkimit
 • këpucë të projektimit të veçantë dhe më fiksimi i rregullueshëm parandalon dëmtimi këmbë
 • Në sëmundje të ndryshme, indikacionet për të veshur këpucë ortopedike janë rrethanat e mëposhtme:

 • ju keni më të madhe të ditës për të qëndrojë apo të ecin
 • ju jeni mbipeshë
 • këmbët tuaja të djersitem rëndë
 • shtatzënësi
 • Në Evropë, ku njerëzit me të vërtetë kujdeset për shëndetin e tyre, këpucë ortopedike është çdo 4 njerëz dhe kjo nuk është për t'u habitur, që nga modelet aktuale të duken shumë elegant.


  Veshur këpucë ortopedike përmirëson qarkullimin në këmbë, zhvillon dhe tonet muskujt.

  Përdorimi i këpucëve ortopedike profilaktike veçanërisht të dëshirueshme në dimër, aq të forta dhe të qëndrueshme shtrojë këpucëve bën podskolznutsya mbi borë e trashë apo akull, sipas shanset për të rënë dhe u lënduar ulur ndjeshëm.

  Duhet të theksohet se përdorimi i këpucëve ortopedike njerëz të shëndetshëm për të parandaluar lëndimet dhe sëmundjet e ndryshme të sistemit musculoskeletal është e dëshirueshme, por jo e nevojshme, ndërsa për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e sistemit musculoskeletal, përdorimi i këpucëve të tillë është një domosdoshmëri.

  Në botën e sotme ekzistojnë më shumë se 150 milion njerëz vuajnë nga diabeti, nga të cilat 80% e gjetur e ashtuquajtura "këmbë diabetik". Për këta pacientë zhvilluar model të veçantë të këpucë ortopedike. Blloku kjo këpucëve ka më shumë plotësinë pa compressing këmbën dhe ajo nuk shkel e furnizimit me gjak. Ajo trajtohet me kujdes të gjitha seams lidhëse për parandalimin e dëmtimit të lëkurës. Pas sëmundjet e qarkullimit në "këmbë diabetik" edhe plagët e vogla në shërimin e saj të vazhdueshme dhe nganjëherë kalojnë në gangrenë e këmbë.

  Përdorimi i këpucë ortopedike domosdoshmëri për ata pas këmbëve protezave.

  Për prodhimin e këpucë, materiale dhe teknologji moderne - outsole ka elasticitet të mirë, në këtë mënyrë kontribuon në përshtatjen e protezave dhe këpucë në këmbë e bën të mundur për të shallows çorape. Për të përmirësuar tabanin rrokje me sipërfaqe rruge apo kat tabanin ofrojë profilin komplekse. Përdorimi i këpucëve ortopedike për protezë lejon një person me lëvizshmëri të kufizuar më të lehtë për të lëvizur, të mbajtur ekuilibrin kur shëtiste dhe pengon në rënie.


  Aplikimi këpucë ortopedike në fëmijëri

  Këpucë ortopedike dhe fëmijët kanë nevojë për parandalimin dhe trajtimin e shputë e rrafshët.

  Me built-këmbë insoles mbështetje hark, reduktuar ngarkesën në muskujve dhe të përbashkët dhe ligaments. Këpucë të lartë janë bërë prej lëkure, breathable mirë. Këpucë të vetëm ka aftësinë për të lehtë përgjigje të gjitha këmbë lëvizjes. E tanishme pesë grooves për stabilizimin pozitën e calcaneus dhe parandalon deformim të përbashkët kyçin e këmbës. Këpucë ortopedike fëmija mund të veshin gjithë ditës.

  Me këmbët e sheshtë, thembra e nxit praninë, devijimin e gishtin e pare, shkurtimin e një gjymtyrë, nevromë Morton, përdhes, këmbë diabetik, dhimbje sistematike në nyjet e këmbëve dhe mbrapa, dhe për të lehtësuar në këmbë për periudha të gjata shtatzënisë, përveç për këpucë ortopedike dhe përdorimit ortopedike insoles.

  Këto insoles janë bërë sipas karakteristikave anatomike e pacientit të këmbës dhe mund të përdoret me ndonjë stil të këpucëve dhe lartësi thembra. Insoles ortopedike mbështetur ndërtimin e këmbë në pozicionin e duhur fiziologjik, për të përmirësuar stabilitetin e këmbë të njeriut, nuk shkaktojnë shkeljet e furnizimit me gjak të këmbëve. Përdorimi i tyre ul këmbët lodhje, redukton stresin në nyje dhe shpinë. E gjithë kjo çon në shëndetin e mirë të përgjithshëm dhe humor.

  Shumë njerëz janë të frikësuar çmim të lartë për të "korrigjuar" këpucë ortopedike. Por ne të gjithë e mbani mend se koprrac paguan dy herë, dhe në qoftë se çështja ka të bëjë me rivendosjen e shëndetit, pay ka të ngjarë të ketë dy herë më shtrenjtë se kostoja e këpucëve ortopedike, të cilat ne u përpoq për të shpëtuar si shumë herë më shumë .

  Aktualisht, njerëzit gjithnjë e më shumë të ndjeshme kanë filluar të kujdesen për shëndetin e tyre dhe të zgjedhin këpucë "të dobishme" që jo vetëm mbron kundër lodhjes, por edhe në patologjinë e sistemit musculoskeletal, duke mbajtur këmbët e të rinjve, bukurinë dhe shëndetin!

  Informacion nga artikullin "këpucët ortopedike dhe insoles»