Përdorimi i electrophoresis medicinale


 • Koncepti i electrophoresis medicinale
 • Dallimet electrophoresis mjekësor
 • Avantazhet dhe disavantazhet e electrophoresis mjekësore
 • Avantazhet dhe disavantazhet e electrophoresis mjekësore

 • Koncepti i electrophoresis medicinale

  Electrophoresis Mjekësi (iontophoresis, iontophoresis) është një metodë e ndikimit të kombinuar në të organizmit DC furnizimit me energji elektrike dhe të drogës administruar nëpërmjet saj. Një rol thelbësor në mekanizmin e veprimit të electrophoresis mjekësor tanishme elektrike është dhënë si një stimul aktiv biologjik.

  Shpërndarja e drogës electrophoresis, krahasuar me mënyrat e tjera të bërë këtë ka disa dallime.

  Droga në këtë rast hyn në trup nëpërmjet lëkurës, të paktën - përmes mukozës ose sipërfaqe plagë. Vendi i mjekësisë dukuri si ai kalon nëpërmjet lëkurës është kanalet e djersës dhe gjëndra dhjamor, si dhe hendekut ndërqelizor.

  Kur electrophoresis është depozitimi i tyre i drogës në lëkurë për një periudhë nga 1 deri në 2 ditë. Me depo të lëkurës nga osmozë dhe lëvizjes difuzion substancë mjekësore ngadalë dhe gradualisht depërton në indet më të thellë që shtrihet nga rrjedha e gjakut në të gjithë trupin. Droga të tjera të shpërndara në organe të ndryshme. Megjithatë, për shkak të fushës elektrike përcaktohet nga përqendrimi më i lartë i drogës në indet që formojnë hapësirën interelectrode.


  Tërheqja e drogës nga trupi nga veshkat kryhen shpesh. Electrophoresis Mjekësi, ndryshe nga trajtime të tjera, është e ndryshme. Kur droga electrophoresis administrohen në sasi të vogla, të cilat janë zakonisht miligram llogaritur apo grimca. Megjithatë, në këtë rast, të drogës është mjaft aktiv për një efekt të mirë terapeutik.

  Depozitimin ilaçe në electrophoresis lëkurës promovon qëndrimin e tyre të gjatë në trup, sekretim i ngadalshëm në urinë dhe veprimit të zgjatur.
  Në përgjithësi, nuk ka reagime negative karakteristike substanca medicinale kur të hyjnë ata në mënyra të tjera, si organ merr numrin e tyre të vogël.

  Përveç kësaj, një çakëll të drogës dhe tretës, shpesh shkaktojnë efekte anësore, mos e jep trupin - ata janë hedhjen në.

  Metodë Mjekësi electrophoresis e bën të mundur për të futur drogë farmakologjike direkt në shkatërrimin e qelizave, nëse kjo e fundit është e vendosur në indet sipërfaqësore (lëkurës, indeve nënlëkurës, mukozës). Në të njëjtën kohë të drogës elektroforeza e qarkullimit të gjakut dhe të arrijnë indet e thella, të përqëndruar në sasi të mëdha në organet vendosura në hapësirën në mes të elektrodave.

  Së bashku me këto përparësitë e kësaj metode trajtimi duhet të nxjerr në pah disa të metave të tij.

  Jo të gjitha drogat mund të përdoret për electrophoresis. Me një numër të madh të përgatitjeve farmakopiale për administrim nga electrophoresis përshtaten vetëm një numër të kufizuar (200). Kur trajtimin e një numër të sëmundjeve në të cilin trupi është e nevojshme për të marrë një përqendrim të madh të barit, përdorimin e elektroforeza papërshtatshme.


  Dallimet electrophoresis mjekësor

  Në mjekësi zhvilluar disa varieteteve electrophoresis:

 • Version klasik
 • elektrodreninh
 • vnutrypolostnoy electrophoresis
 • vnutrityhoryetskoyi electrophoresis
 • terapi bioelektrokantsernaya
 • Elektrodreninh - një mënyrë e veçantë për të administruar ilaçe nga electrophoresis, të cilat mund të zvogëlojë ndjeshëm koston e procedurës duke kursyer ilaçe.

  Kjo teknikë është përdorur kur elektroforezë përdorimin e drogës të shtrenjta të tilla si elektroforeza apo Karypazymu KARIPAYIN në sëmundjet e shtyllës kurrizore.

  Intracavitary elektroforeza - përdorur gjeresisht në trajtimin e sëmundjeve të dalje dhëmbësh, paradontosis shembull, në sëmundjet e veshit, hundës dhe gryka e sëmundjeve neurologjike, siç administrimin e barnave nga elektroforeza si Cerebrolysin, relanium. Nje vend special është fizioterapia intracavitary hinekolohichekie, përfshirë elektroforeza intracavitary ne trajtimin e semundjeve gjinekologjike.

  Vnutrityhoryetskoyi electrophoresis - një lloj i electrophoresis kur mjekim është marrë me gojë ose administrohen nga procedura injeksion kryhet në galvanizim paralele. Për shembull, në sëmundjet e nyjeve në fazën akute, sidomos kur kryen terapi fizike është i kundërindikuar për shkak të sindromi shqiptuar dhimbje e reagimit akute inflamatore ose sinoviti (lëngjeve në zgavrën e përbashkët). Në këtë rast, një administratë periarticular drogës (të përbashkët rreth obkolyuyut produkti medicinal) një metodë të caktuar dhe menjëherë pas procedurës kryhet galvanizim obkalyvanie.

  Terapi Bioelektrokantsernaya ose lizë të ndryshme electrochemical projektuar për të trajtuar kancerin nga galvanizim. Aparatet për trajtim bioelektrokantsernoy kompjuterizuar plotësisht, ai zgjedh opsionet dhe kontrollon trajtimin e tanishëm. Procedura terapi Bioelektrokantsernoy zgjat 3 orë dhe tolerohet mirë nga pacientët. Kjo teknikë indikohet për trajtimin e kancerit në fazat e hershme dhe në drejtimin kur trajtimi kirurgjikale kundërindikohet. Ajo kashtë, për të cilat mund t'i kuptojë edhe ata pacientë me kancer, e cila është pothuajse e dënuar.


  Kundërindikimet për përdorimin e elektroforeza medicinal

  Contraindications përgjithshme për qëllim të faktorëve fizikë:

 • origjinalitet DC furnizimit me energji elektrike
 • Prania e një stimuluesi kardiak artificiale
 • intolerancë farmakologjik të drogës
 • lezione pustular lëkurës elektroda janë vënë në vend

 • Avantazhet dhe disavantazhet e electrophoresis mjekësore

  Përparësia e metodës është që të krijojë një mjekësore depo lëkurës electrophoresis në të cilat droga janë nga 1 deri 3 ditë ose më shumë, ndikim të drejtpërdrejtë në inflamacion, lezione të efekteve të rëndësishme anësore dhe reaksionet alergjike, administratës pa dhimbje të drogës.

  Disavantazhet e metodës - jo të gjitha drogat mund të përdoret për të hyrë nga electrophoresis siç dihet polarizimit dhe elektroforetichnost e tyre; nuk mundur për të krijuar një përqendrim të madh të medikamentit; pamundur të përcaktuar përqendrimin e saktë e medikamentit në trup.

  Informacion nga artikullin "electrophoresis Medical"