Perdorimi i llambat kuarc në trajtimin e sëmundjeve


 • Kuarc Lamp - një metodë të trajtimit të sëmundjeve
 • Parimet bazë të llambat kuarc
 • Indikacionet kryesore dhe contraindications për përdorimin e llambave kuarc

 • Kuarc Lamp - një metodë të trajtimit të sëmundjeve

  Kvartsevanie tani aplikohet kudo. Megjithatë, para se të përdorni një trajtim llambë kuarc duhet të konsultohet me contraindications dhe dozen e përshtatshme me mjekun tuaj.

  Rezultate të mira mund të arrihet vetëm nëse mjeku të kryejë me saktësi. Gjithkush i përgjigjet trajtimit individualisht, kështu që nuk ka rregulla të përgjithshme.

  Lëkura e njerëz të ndryshëm në mënyra të ndryshme të ndjeshëm ndaj rrezeve ultravjollcë.

  Kjo varet nga mosha, shëndetin e përgjithshëm, trashësi të epidermë, tipit të lëkurës dhe me kohë i vitit (pranverë sensibilitet rrit dhe ul në vjeshtë, pas një qëndrimi në verë). Eritemë më i rëndë (skuqje), pas rrezatim me blondes.

  Nëse pacienti është lëkurë shumë të ndjeshme dhe të thatë që të çara mbulohet lehtë, si dhe në qoftë se nuk janë të Dilated enët e gjakut, është e nevojshme që të tërhiqet nga llambë trajtim kuarc, rast në të cilin ajo është e rekomanduar për të përdorur pajisjen Darsonvales.

  Rrezet ultravjollcë janë biologjikisht aktive dhe në përdor pa kujdes irradiator mund të shkaktojë dëm serioz.


  Prandaj, i rritur rrezatim apo fëmijë duhet të kryhen vetëm me recetë dhe dozimin e saktë.


  Parimet bazë të llambat kuarc

  Rregulli i parë i përdorimit të një llambë kuarc - kërkohet donning syze (zakonisht ato janë të përfshira). Të gjitha zonat që nuk janë subjekt i rrezatimit, me kujdes të mbyllur peshqir.

  Ekspozimi i njerëzve duhet të kryhet brenda 5 minuta pas llambë kuarc ndezjen, kështu që gjatë kësaj kohe nga ana e funksionimit të saj të qëndrueshme.

  Dritë UV duhet të jetë në një distancë prej 50 cm nga lëkura rrezatuese.

  Para se të ekspozimit ndaj gjalpë Përhapjen e lëkurës ose krem ​​(diellit më mirë), por jo shumë të bollshme. Gjalpë ose krem ​​duhet të fshij në mënyrë të barabartë.

  Kohëzgjatja e ekspozimit duhet të rritet gradualisht nga 0,5 minuta dhe provon të 3 minuta. Çdo ekspozim pasuese rrit nga 0,5-1 minuta. Numri i rrezatim një fushë të mos kalojë 5 seanca (1 seance në ditë).

  Është e rëndësishme që të shikojnë me kujdes kohën e rekomanduar e ekspozimit, si u rrit procedura kohë mund të çojë në thatësi e lëkurës dhe shkaktojnë pigmentim. Pas seancës, fik llambë kuarc mund të kthehet përsëri pas i ftohtë për 15 minuta.

  Nuk rekomandohet për ekspozim në rastet e rritjes së temperaturës së trupit, dhe shërohet nga një sëmundje e rëndë. Para se pacientët Kvartsevanie me trup të dobësuar dhe (ose) me lëkurë të thatë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Llambat kuarc nuk janë të dizajnuara për trajtimet rrezitje. Gjithashtu në fushën e rrezatim nuk duhet të jetë bimët dhe kafshët. Kur përdorni rregulloret e radiator ndjekë sigurisë nga zjarri.

  Ka njerëz trupat e të cilëve nuk mund të qëndrojë UV ose artificiale apo reale (dielli). Nëse disa kohë pas përfundimit të seancës fillon dhimbje koke të rënda, acarim nervore, marramendje, më mirë të ndaluar procedurën.


  Indikacionet kryesore dhe contraindications për përdorimin e llambave kuarc

  Kur përdorni llambat kuarc per kvartsevaniya (dezinfektimit) të lokaleve për qëllim të contraindications dezinfektimit mos rëndësi, që nga trajtimi i duhur i pajisjes ekspozimit të njeriut mund të shmanget. Kundërindikimet për përdorimin e llambat kuarc jane:

 • dështimi i veshkave
 • dështim kardiovaskular
 • çrregullimet e sistemit endokrin
 • Tumoret (tumoreve)
 • hypertrichosis (trashje e pjatë gozhdë)
 • Anijet Dilated sipërfaqësore të gjakut
 • TB aktiv
 • Tendenca gjakderdhje
 • inflamacion akute dhe kronike në fazën akute
 • Faza e hipertensionit II-III
 • dështimi i qarkullimit të gjakut II-III fazë
 • hyperthyroidism (lezione tiroide)
 • ulçerë peptike dhe 12 ulçerë duodenale në akute
 • sëmundjet sistemike të gjakut
 • tani vijnë atherosclerosis e arterieve cerebrale dhe enët koronare
 • rritur ndjeshmërinë ndaj rrezatimit ultravjollcë
 • Lista e indikacione për përdorimin e rrezeve UV në mjekësi është mjaft e gjerë.

  Lista përfshin sëmundjet e sistemeve të ndryshme të trupit:

 • Sëmundjet akute dhe kronike të përbashkëta
 • bronkit
 • adenoids
 • rinitit alergjik
 • astmë
 • sëmundje akute respiratore e bajamet
 • sëmundjet e frymëmarrjes
 • Otolaryngology inflamacion (vesh, hundë dhe fyt), grykët, rinitit, etj
 • Organet gjenitale Femra
 • sëmundjet e lëkurës
 • Sëmundjet e sistemit nervor periferik
 • Plagët (ekspozimi lokal)
 • Dështimi kompensim ultravjollcë për të përmirësuar rezistencën ndaj infeksioneve të ndryshme
 • Mungesa e vitaminës D
 • Parandalimi i rakit
 • Lezionet tuberkulozi në eshtra
 • sëmundje vnutrishnosmuhovoyi dhe mukozës të trupit të njeriut
 • myositis
 • pezmatim nervi
 • ulcerat dhe plagë krevat ushqyese
 • Kur përdoret në trajtimin e llambës kuarci duhet të ndiqen masa mjaft të thjeshta, përndryshe të shmangur pasojat e pakëndshme do të dështojnë. Respektimi i rregullave themelore për sigurinë e saj, - çelësi i trajtimit të suksesshëm.

  Informacion nga artikullin "Kvartsevanie man"