Rifresko zorrë nervoz


 • Pse murmuritje bark?
 • Normalizuar dietën tuaj
 • Gjithkush - e tij!


 • Pse murmuritje bark?

  Ushqimi intolerancës ushqimore karakter funksional sindromi i quajtur zorrëve nervoz (IBS). Kjo diagnozë është afërsisht 40% e popullsisë së botës. Në fakt, IBS - një dhimbje bezdisur dhe dhimbje, bloating tij, gaz rritur (fryrje), shpesh dhimbje koke, çrregullime të gjumit, ndjenja fyt spirale dhe si një kurorë të rreth - kapsllëk ose diarre.

  Shkaqet e zorrë nervoz sindromi shumë: stresi, overstimulation, çrregullime menstruale, trashje, diabeti.

  Është e qartë se ndodhin shumica e problemet e tretjes gjatë muajve të ngrohtë kundër sfondit të frutave të bollshme të hahet të freskëta dhe perime.

  Nga rruga, nëse ju jeni një mjek diagnostikuar "kolit kronik spastik," është gjithashtu asgjë si sindromi i zorrëve nervoz.
  Vetëm termi "sindromi i zorrëve nervoz" hyri në jetën e përditshme jo shumë kohë më parë. Një ekzaminim i detajuar endoscopic i zorrës së trashë zbuluar se në fakt nuk vërehet asnjë kolit (dmth inflamacion i mukozës zorrëve) në pacientët. Pastaj mjekët erdhën në përfundim se shumica e pacientëve kanë çrregullime të rregullimit nervor e funksionit të zorrëve motorike.


  Ekspertët identifikojnë tri variante kryesore të sindromi i zorrëve nervoz: prevalenca e dhimbjes dhe bloating; me një mbizotërim të kapsllëk të rregullt ose, anasjelltas, diarre (diarre). Sigurisht, të gjithë këta mund të jenë të simptomave a "sinjal" i sëmundjeve më të rënda të traktit gastrointestinal, siç kolit ulcerativ, sëmundja e Crohn-it dhe fundi kancerit. Për të eliminuar këto sëmundje serioze, ne kemi nevojë për një ekzaminim serioz.


  Normalizuar dietën tuaj

  Një tipar dallues i sindromi i zorrëve nervoz - se simptomat e mësipërme përparojë, të kalojë në tualet "në përgjithësi" (dikur ajo bëhet më e lehtë).

  Në përgjithësi, në qoftë se problemet me stomak të ju mërzit tërësi tre muaj të vitit, ata mund të quhet sindromi nëse para se data bien të shkurtër - është se ky është një shqetësim i përkohshëm.

  Shmangni momente jo shumë të këndshme të komunikimit me "mik i bardhë" tualet ndjekin rregulla të thjeshta. A nuk e hedhin fruta dhe perime, si në qoftë se ju vetëm mori nga qyteti i ngujuar gjashtë muaj në qoftë se ju ishin të ulur në një dietë të rreptë. Mos ha tepër të shtetit "jo më të gjatë mund të" në të gjithë masën e kërkuar. Nuk ka stomaku dhe zorrët nuk mund të qëndrojë lakmi tuaj tepruar.

  Duke qenë të udhëtuar jashtë shtetit, nuk do të përpiqet për të provoni të gjitha kuzhinën e lokale dhe fruta dhe perime ekzotike, si njerëzit të mësohen me një dietë, dhe ushqimi i ri mund të jetë një shumë të stresit në trup.

  Edhe ju nuk doni për të përkujtuar të zakonshme të tilla si dorë të larë frutat dhe perimet para se të hahet. Kjo është veçanërisht tifozët e vërtetë për të përtyp në lëvizje vetëm blerë çdo ushqim.

  Sot, sindromi i zorrëve nervoz trajtohen jo vetëm me droga (nga rruga, ata duhet të emërojë një mjek, jo një farmacist në farmaci kur ju pyesin "diçka nga barku i nënës"), por edhe metoda psikoterapeutike. Përveç kësaj, trajtimi duhet të përfshijë regjimin e normalizimit dhe natyrën e pushtetit (sepse njeriu është ajo që ai ha), dhe në fund të fundit - të rrisë disiplinën e brendshme e pacientit, privimin e depresionit dhe hypochondria.

  Sindromi Nervoz zorrë, e cila ndodh me dhimbje të forta, mjekët zakonisht përshkruajnë barna që e bëjnë të veprimit antispasmodic (jo-spa, papaverine, baralgin, spazmalhon, spazhan dhe t. F.). Nëse kapsllëk është e dominuar, në rekomandimet ballë diete, duke përfshirë ushqime dietë pasurimit të pasura në fibra (raspberries, kumbulla, pjeprat, kungull, kajsi, etj), arra dobishme, boronica, shega dhe çdo vajra bimore (ulliri, bajame , vazelinë, që vij në stomak).

  Nëse sindromi i zorrëve nervoz shoqëruar nga diarre - duhet ushqime të butë (drithëra, patate dhe ushqime të tjera me pak fibra).

  Lehtësimi medikamente që vuajnë që forcojnë muret e enëve të gjakut dhe rreshtim: askorutin, Gluconate kalcium. Emërohet si agjentë adsorbent. E njëjta aktivizimit të karbonit. Me trajtimin e duhur të sindromës nuk e progresit, që do të thotë se njerëzit të ndjehen rehat në jetë.


  Gjithkush - e tij!

 • Nëse ju ulcera peptike, gastrit, ju duhet të heqin dorë të gjithë kosi, currants, mollë kosi, kumbulla, agrume.
 • Nëse ka një sëmundje e lidhur me ezofag (gëlltitjes vështirësi, urth, hernie esophageal), ju jeni të kundërindikuar si pemishte, kopshte perimesh që do të ngadalësojë ezofag tuaj, ajo - piper, kopër dhe hudhër.

 • Nëse ju keni një tendencë për të përshpejtuar karrige, një sasi të madhe të fibra nuk do të përfitojnë. Sidomos një shumë kjo në raspberries. Por kapsllëk është thjesht i pazëvendësueshëm.
 • Shalqi është gjithashtu e pasur në fibra. Prandaj, të hahet ajo mund të bëjë urth, belching dhe t. N.
 • Informacion nga artikullin "rifreskoni zorrët inatosur."