Do të thotë një mbrojtje natyrore për parandalimin e ftohjet


 • Lani duart tuaja
 • Kur ju teshtij dhe kollë nuk prykryvaytesya duart
 • Touch më të vogla fytyra
 • Pini shumë lëngje
 • Shko në banjë
 • Angazhuar rregullisht në gjimnastikë
 • Hani ushqime që përmbajnë fitohimikaliyi
 • Hani kos
 • Lënë duhanin
 • Pritini poshtë në alkool
 • Relax

 • Lani duart tuaja

  Shumica e viruseve të ftohtë dhe të gripit transmetohen nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë mes njerëzve. Njeri chhnula sëmurë në dorën e tij, dhe pastaj e mori në telefon, dialed në tastierë, piu nga gota në kuzhinë. Agjentët Infektive jetojnë në sipërfaqe të ndryshme për disa orë, dhe në disa raste disa javë dhe lehtë mund të merren jashtë shëndetshme.

  Pra, lani duart shpesh me sapun dhe ujë. Nëse nuk ka sapun, të mbajë duart nën ujë disa minuta dhe me kujdes fshij mbi njëri-tjetrin. Të njëjtin efekt si ajo e larje duarve me sapun mund të arrihet duke përdorur xhel antibacterial dorë (në dispozicion në supermarkete më dhe kimistë) dhe fshin antibacterial.

  Kur ju teshtij dhe kollë nuk prykryvaytesya duart

  Që nga bakteret kapem për të zhveshur duart, teshtitjes dhe kollitjes "në grusht" nuk rekomandohet, pasi ajo është një mënyrë e drejtpërdrejtë për të transmetuar infeksionin tek të tjerët. Ndjeheni i afrohet vrull, përdorni një shami letre dhe hedhin atë menjëherë.


  Nëse në dorë ishte jo shami, teshtitjes dhe kollitjes në brendi të bërryl e tij.

  Touch më të vogla fytyra

  Viruset e Ftohtë dhe të gripit të hyjnë në trup nëpërmjet syve, hundës dhe gojës.
  Në këtë mënyrë - shpesh duke prekur fytyrën e tij - më së shumti fëmijët e infektuar të rriturit dhe peshën e sëmundjes me të gjithë njerëzit në familje.

  Pini shumë lëngje

  Uji pastron larje trupin tuaj larg helm. Mesatar i rritur kërkon të paktën tetë gota lëngjeve në ditë. Si të kontrolloni nëse ju jeni duke marrë lëngje të mjaftueshme? Shikoni në ngjyrën e urinës: në qoftë se ai është i afërt për të transparent, ju pini mjaft. Nëse verdhë ngjyrë në mënyrë të qartë, ju duhet të pini më shumë.


  Shko në banjë

  Shkencëtarët ende nuk mund të shpjegojnë përse dush dhe sauna ndihmë e madhe si parandalimin e ftohjet, por në 1989 studim gjerman gjetur se njerëzit që e vizitojnë palë dy herë në javë, dy herë më pak kapur infeksionin sesa ata që nuk shkojnë në institucione të tilla. Supozohet se në rreth 80 gradë, nuk ka virus nuk do të mbijetojë.

  Angazhuar rregullisht në gjimnastikë

  Ushtrim sistematik duke e detyruar zemër për të pompë më shumë gjak. Frymarrja shpejtësi - oksigjen më shpejt nga mushkëritë hyn në gjak. Ju djerse. Kjo ndihmon trupin për të prodhuar më shumë qeliza që i rezistojnë viruseve.


  Hani ushqime që përmbajnë fitohimikaliyi

  "Fito" do të thotë "bimë". Përbërësit natyral që përmban perime të freskëta, fruta dhe bimëve, furnizimin gjitha substancat e nevojshme të trupit. Get shpëtoj e tabletave me analoge kimike te vitaminave natyrore dhe minerale dhe të hani sa më shumë zarzavate të errëta me gjethe jeshile, fruta të kuqe dhe të verdhë dhe perime.

  Hani kos

  Disa studime pohojnë se kupa e përditshme të ulët kalori të hahet kos, ju rrisë rezistencën e trupit ndaj infeksioneve me 25%. Shkencëtarët besojnë se bakteret kos stimuluar sistemin imunitar për të luftuar sëmundjen.

  Lënë duhanin

  Statistikat konfirmojnë se duhanpirësit të rënda shpesh marr ftohjet dhe i sëmurë më gjatë.

  Tymi i cigareve që është thithur gjatë pirja pasive e duhanit ndikon edhe fort sistemin imunitar. Smoke dries jashtë sinuset nazale dhe paralizon qerpik rritje në hundë, e cila në sajë të lëvizjeve të saj undulating shtyrë viruset nga nasopharynx. Ekspertët vlerësojnë se çdo cigare tymosur paralizon cilia 30-40 minuta.

  Pritini poshtë në alkool

  Alkooli Abuzimi suppresses punën e imunitetit. Tifozët pini më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve të ndryshme infektive dhe më shumë gjasa për të marrë komplikime. Gjithashtu, alkooli dehydrates trupin, duke kontribuar në zhvillimin e sëmundjes.


  Relax

  Në qoftë se ju mësoni të relaksoheni, ju do të ndihmojë sistemin imunitar për t'i rezistuar infeksionit. Është vërtetuar se në kohët e relaksimit në nivelet e gjakut të interleukins, molekulat më të mira se të tjerët rezistojë viruse të ftohtë dhe gripit. Mëso se si të paraqesë një imazh apo foto që ju pëlqen dhe janë qetësues. Mundohuni të mbajë sesione të tilla të përditshme për tridhjetë minuta. Mos harroni se ju mund të mësoni të relaksoheni, por kjo nuk është vetëm duke bërë asgjë. Njerëzit të cilët janë duke u përpjekur për t'u çlodhur, por mërzitur mjaft në këtë kohë, nuk ka ndonjë ndryshim në gjak.