Djegien nga dielli dhe shtyjnë mënjanë gjëndër 10 thashethemet për rrezitje


 • Djegien nga dielli shkakton kancer?
 • Gratë nuk mund të bëj banja dielli "pa syprinë"?
 • Djegien nga dielli shkakton mastopathy?
 • Sunbathing sëmundje shkaktojnë të syve?
 • Bëj banja dielli bjonde?
 • Cadra shpëtuar nga djegia?
 • Në qoftë se ju përdorni sunscreen tan mund të zgjasë më gjatë?
 • Rrezitje përshpejton plakjen?
 • Sunbathing në veri sesa në më të sigurt e Jugut?
 • Është më mirë për të luajtur në një mot me re?


 • Numri Fjalë 1 Djegien nga dielli shkakton kancer?  Kjo fjalë është nën një arsye të mirë. Në të vërtetë, mjekët janë të bindur se të dhënat insolancë i tepruar (ekspozim dielli) mund të shkaktojë kancerin e lëkurës, duke përfshirë edhe kancerin aq e rrezikshme si melanoma kancerit të lëkurës dhe të dalë e gjirit (kanceri Paget).

  Por që tan konsiderohet i tepërt?


  Ju menjëherë mund të përgjigjem - të paktën kështu që shkakton djegien nga dielli.


  Nga të gjitha këto tumore janë melanoma më e rrezikshme, e cila zakonisht zhvillohet në pigmentim lëkurës. Megjithatë, jo të gjitha njollat ​​e lëkurës melanomoopasny.


  Këshillë: para se të shkojnë në det këshillueshme për të vizituar një onkolog për të përcaktuar nëse në zonën tuaj melanomoopasnye lëkurës dhe për të marrë këshilla se si për të shmangur një shumë probleme.
  Thashetheme numër 2 Gratë nuk mund të bëj banja dielli "pa syprinë"?  Në kundërshtim me besimin popullor rrezet e diellit nuk bëjnë asnjë efekt të drejtpërdrejtë në indin e gjirit. Vetëm rrezik është nipples djegien nga dielli dhe areolas (terren peripapillary) që mund të shkaktojë lëkurë biberon, nipples plasaritur, shkaku lëkurës vlon dhe madje edhe ndryshimet inflamatore në gji.


  Nipples Burns shpesh gjithashtu se kur djegien nga dielli "topless" për arsye të dukshme nipples janë shpesh nga hijet.


  Këshillë: Cover nipples ndërsa sunbathing.
  Numri thashetheme 3 Djegien nga dielli shkakton mastopathy?  Jo, natyrisht jo djegien nga dielli mund të shkaktojë mastopathy. Megjithatë, në qoftë se gjirit është tashmë atje, por asimptomatike, ajo mund të shfaqet pas ekspozimit të diellit të rënda. Kjo nuk është gjithmonë, dhe me sa duket për shkak të faktit se me të bollshme tan intensive është duke ndërmjetësuar stimulimin e organeve endokrine (tiroide, hipofizë, vezore), të cilat ndonjëherë mund të çojnë në pabarazitë hormonal dhe forcuar shenjat e mastitit.
  Këshillë: para se një udhëtim për të vizituar mammologist det-oncologist dhe shihni nëse ju keni gjoksin.
  Fjalë numër 4 sëmundje sunbathing shkaku sy?
  Po. Kjo është e vërtetë.

  Sun në doza të mëdha të kenë një efekt negativ në retinë.

  Kjo është arsyeja pse njeriu dielli prymruzhuye sytë - ajo ka punuar për mijëra vjet të evolucionit refleks.


  Këshillë: Përdorni syze dielli cilësisë dhe kapele të gjerë-brimmed ndërsa sunbathing.
  Numri thashetheme 5, ju mund të tan bjonde?  Sunbathing është e mundur, por njerëzit me lloj të lehta të lëkurës me të vërtetë shumë më të prirur për djegien nga dielli dhe melanoma, përkatësisht, se brunettes dhe brunettes.  Këshillë: njerëzit me lloj të lehta të lëkurës duhet të përqëndrohet në orën kur sunbathing, përdorni mjete për të mbrojtur lëkurën dhe në përgjithësi të jenë shumë të kujdesshëm në diell.
  Numri thashetheme 6 Cadra shpëtuar nga djegia?  Për fat të keq ajo nuk është. Cadra janë hije të rralla të palmave në plazhin nuk sigurojnë mbrojtje të mjaftueshme - ju do të merrni të shumta të lehta UV dhe hije cadra.


  Këshillë: A nuk mbështeten në një çadër. Shikoni në orën dhe përdorimit mbrojtjen.
  Numri Fjalë 7 Në qoftë se ju përdorni sunscreen tan mund të zgjasë më gjatë?  Jo kjo nuk është e vërtetë. Krem pengesë për të shmangur djegien nga dielli dhe madje edhe atëherë jo gjithmonë.

  Përdorni krem ​​mbrojtës nuk është justifikim i mjaftueshëm për kërkesën tuaj më të gjatë qëndrojnë në diell.


  Këshillë: Përdorni sunscreen, por mos harrojmë për orën.
  Fjalë numër 8 Tanning përshpejton plakjen?  Aging si i tillë - një proces kompleks. Dhe plakjen e tërë rrezitje vështirë se ka ndonjë ndikim. Ekspozimit Sun shkakton vetëm një simulim shumë të saktë të plakjes së lëkurës - photoaging (ose lëkurë diellore elastosis)


  Këshillë: pasi ju të humbasë të gjitha këshillat e mëparshme dhe të kthehen nga pushimet e djegur kjo ka kuptim për të vizituar dermatolog në mënyrë për të rivendosur elasticitetin e humbur të lëkurës.


  Dëgjimi numrin sunbathing 9 në veri sesa në më të sigurt e Jugut?  Ky është një gabim i zakonshëm. Përkundrazi.


  Në spektrin e dritës së diellit, ka dy lloje të dritës ultravjollcë frekuencave, i quajtur UV-A dhe UV-B.


  Kjo UV-A - është më i gjatë, më pak valët e energjisë që të çojnë në të ashtu-quajtur "të shpejtë" cirk. Doza UV-A rrezatimit është shumë e vështirë apo e pamundur. Në mënyrë që të merrni një cirk duke përdorur rrezet UV-A duhet të merrni një dozë shumë më të lartë se e njëjta gjë për rrezitje UV-B


  Me rritje në gjerësi rrezatimit diellor rrit rrezet ndajnë UV-B, do të ishte më shumë në veri-rrezet UV-A.

  Prandaj, në mënyrë që të merrni të njëjtin "derdhje veri" jug-tan Ju duhet disa herë më shumë se qëndrojnë në plazh dhe në këtë mënyrë të merrni një dozë të madhe të rrezatimit UV-A, e cila ka të ngjarë të çojë në djegien nga dielli.

  Edhe nën ndikimin e UV-B është prodhimi i vitaminës D3, e cila ofron një efekt mbrojtës jo vetëm në lëkurë, por edhe në gjëndrën e qumështit.


  Këshillë: Sunbathing më mirë në jug.
  Numri thashetheme 10 për të luajtur më mirë në një mot me re?  Jo ajo nuk është. Siç u përmend më lart - në diell nga prania e dy llojeve të frekuencës ultravjollcë:

 • UV-A, niveli i të cilave nuk varet nga moti.
 • UV-B, e cila është e nevojshme për formimin e vitaminës D, që efekt mbrojtës në lëkurë.

  Niveli i saj në të vërtetë ul gjatë motit me re.
 • Bazuar në këtë informacion të lehtë për të kuptuar se gjatë motit me re vetëm mund të merrni djegur.


  Këshillë: A nuk e prishin fun tuaj. Bëj banja dielli gjatë motit me diell, por e di se kur do të ndalet.