Infeksioni dhe përhap trihomaniaza


 • Si është infeksion
 • Përhapja e sëmundjes
 • Manifestime të trichomoniasis në meshkuj
 • Manifestime të trichomoniasis në gratë

 • Si është infeksion

  I infektuar me trichomoniasis mund të jetë vetëm nga një person i infektuar. Sigurisht, kjo ndodh më shpesh në marrëdhëniet jashtëmartesore seksuale (gratë që bëjnë seks rastësor, trichomoniasis ndikon 3,5 herë më shumë gra që kanë vetëm një partner seksual). Në trichomoniasis rriturve virgjër plotësisht mungon, ndërsa prostituta, si dhe njerëzit me sëmundje të tjera seksualisht të transmetueshme, rastet e 70%.
  Vetëm trichomoniasis shpesh manifestohet në partnerë seksuale të pacientëve të infektuar.

  Ka raste të zbulimit Trichomoniasis në 70-80 vjeçare pleqve që kishin marrëdhënie seksuale 30 vjet më parë.

  Përtej trupit të njeriut Trichomonas shpejt humbasin qëndrueshmërinë. Kusht i detyrueshëm për ekzistencën e këtij patogjen është prania e lagështisë - në tharje ajo shpejt vdes. Trichomonas paqëndrueshme të temperaturave të larta (mbi 40 ° C), rrezet e diellit direkte, dhe veprimit të dezinfektantëve.


  Përhapja e sëmundjes

  Transmetimit dhe banjot e pamundur, ku më e thjeshtë të ekspozuar ndaj temperaturave të larta, ujë dhe sapun.

  Ajo vuri në dukje praninë e trichomonads vaginale sistemin e mbrojtjes së imunitetit të njeriut të mirë-krijuar.
  Përveç kësaj, Trichomonas keni një veschevstv të caktuar të fuqishëm (enzimat) se ata lirimin në mjedis për mbrojtjen e tyre, të tilla si shkatërrimin e antitrupave. Duhet shtuar se Trichomonas mund të krijojnë rreth vetes një membranë artificiale, aftësinë e tij për të mbajtur në proteinat e tyre plazma sipërfaqësore, si maskimin faktorët mbrojtës të sistemit imunitar. Kjo parandalon sistemin imunitar të organizmit pritës! njohin patogjen.

  Vendi i implementimin e trikomonas në femra është mukozen vaginal, si shfaqet në formën e trikomonoza vaginitis. Trashje - është një proces inflamator që ndikon të gjithë rreshtim të vaginës.

  Atëherë agjent mbi sipërfaqen e mukozës gradualisht penetron ne uretrës (ureter) dhe mitrës, duke shkaktuar inflamacion ka protsecc në këto dhe organeve. Kanali i qafës së mitrës është lloj i përhapur jashtë vendit trichomonads urogjenital up përmes të vazhdueshëm compression rrethore muskujve dhe sekrecionet dramatike alkaline liruar. Megjithatë, kjo pengesë mbrojtëse e humb fuqinë e saj gjatë menstruacioneve, abortin dhe lindjes. Përveç kësaj, gjatë raportit seksual ndodh kontraktimet ritmike që nxisin thithjen e urogjenital Trichomonas vaginalis, e vendosur në qafën e mitrës, në zgavrën e saj.

  Me depërtimin e Trichomonas vaginalis në tubat fallopiane atje Trichomonas salpingjitit (nga Salpinx greke -. Trombë). Në mënyrë tipike, lezionet tuba shoqëruar nga inflamacion të vezoreve. Urogjenital Trichomonas depërtojnë në vezore përmes gjëndër plagë sipërfaqe hov.

  Nga momenti i infektimit me manifestimet e jashtme të sëmundjes zakonisht merr 3 deri në 30 ditë (Periudha e inkubacionit të sëmundjes është quajtur). Për fat të keq, trichomoniasis urogjenital nuk kanë ndonjë specifikë (unike për këtë ifektsii) shenja.

  Trichomonas shkaktojnë zhvillimin e inflamacionit urethritis (inflamacion të uretrës) në meshkuj dhe vulvovaginitis (inflamacion të vaginës dhe vulvë) ose urethritis në zhentsin.

  Në mënyrë tipike, procesi duhet forma e parë akute, pastaj 2 muaj më vonë, një reagim inflamator më kalon dhe trichomoniasis bëhet kronik ose trihomonadonositelstvo. Edhe pse trichomoniasis te meshkujt dhe femrat në mënyrë të barabartë, manifestimet e sëmundjes janë shumë më të shqetësuar në lidhje me gratë.

  Nëse Trichomoniasis lezione karakteristike të organeve dhe sistemeve të ndryshme, kështu që ajo konsiderohet sëmundje mnohoochahovostyu. Urogjenital Trichomonas kontribuojnë në formimin e ulcerat dhe gërryerjet në mukozën e traktit urinar, si në riprodhimin ato lëshojnë në enzimë e mjedisit (hialuronidaza) që thyen poshtë acid Hyaluronic - substancën kryesore skriplyuvalnyy e indeve lidhës.

  Kjo nga ana tjetër çon në një loosening konsiderueshme të indeve dhe depërtimit më të madhe në hapësirën ndërqelizor e substancave toksike - produkteve të mbeturinave të baktereve dhe florës lidhura microbial. Si rezultat i zhvillimit të procesit inflamator, i shoqëruar nga ënjtje të indeve të prekura, lirimin e lëngjeve (e qartë lëngshme inflamator), lëkurë të dëmtuar qelizat epiteliale. Mund të ketë hemoragji të vogla. Në qelizat exudate grumbulluar vdekur dhe patogjenët e gjalla që mund të zbuluara në ekzaminim laboratorik.


  Manifestimet trichomoniasis në meshkuj

  Në burra, trichomoniasis është manifestime shumë të ngjashme gonorrheal uretritin, por të gjitha simptomat janë më të dobët.

  Vetëm 10-12% e pacientëve ajo është akute me shkarkimin bollëk purulent dhe rizyamy gjatë urinimit. Në shumicën e pacientëve, burra të fshirë shenja të inflamacionit, pacienti nuk mund të di për një kohë të gjatë në lidhje me sëmundjen dhe të jetë një burim i infeksionit. Kronike Uretriti Trichomonas midis njerëzve herë pas here shfaqen kruarje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në uretrës.

  Pirja, një numër i madh i birrës, puna e rëndë fizike, duke kontribuar në zgjimit seksual të komplikimeve, më i frikshëm i të cilat janë prostatitis dhe epididymitis Trichomonas. Janë këto komplikime shpesh shkakton varfëri në meshkuj.

  Nëse nuk trajtohet, Trichomonas Uretriti në meshkujt mund të zgjasë për vite me acarimin periodike.


  Manifestimet trichomoniasis në gratë

  Në gratë, trichomoniasis ndodh më akute. Shpesh ndikon në vaginë (vaginitis Trichomonas) të ketë të verdhë shkarkimin shkumëzuar të lëngshme, shpesh me një erë të pakëndshme që të irritojë lëkurën e organe gjenitale të jashtme, kofshët perineum dhe të brendshme, duke shkaktuar djegien dhe kruarje. Çdo dëmtim i uretrës në pacientët kanë dhimbje dhe ndjenja të djegjes gjatë urinimit. Pacientët të bëhet nervoz, konflikt, që vuajnë nga pagjumësia. Në shumë raste, marrëdhëniet seksuale kanë filluar të lënduar.

  Nëse inflamacioni shkon në qafën e fshikëzës, pastaj shtoi urinim i shpeshtë dhe dhimbje në fund.
  Gradualisht, megjithatë, edhe në mungesë të trajtimit, intensiteti i inflamacionit është reduktuar, dhe procesi merr një kurs kronike.

  Uretriti kronik Trichomonas zakonisht asimptomatik. Çdo dëmtim Trichomonas i madh (Bartholin së) gjëndra hapjen holl jashtëm ductless mbyllur, duke çuar në akumulimin e sekretimit inflamatore në lobules gjëndrave dhe formimin kist. Kjo gjëndër rritet në madhësi, ka një vula pak të dhimbshme si formimin e tumoreve në të tretën më të ulët të buzëve Labia.

  Mëtejshme grimcat e përmbajtjes hekuri mund të acarohet, duke çuar në formimin e inflamacionit purulent (abscesi), e cila manifeston përkeqësim të gjendjes së përgjithshme, rritjen e temperaturës së trupit në 38-39 ° C dhe më lart.

  Informacion nga artikullit "Si është infeksion dhe përhapja e sëmundjes"