Kapsllëk, diagnoza dhe trajtimi


 • Kapsllëk
 • Diagnoza e kapsllëk
 • Trajtimi i kapsllëk

 • Kapsllëk


  Kapsllëk -
  Kjo karrige vonesë për më shumë se 48 orë. Kapsllëk e lidhur me të shpeshta
  Problemet shëndetësore dhe, sipas statistikave mjekësore, atje
  veçanërisht e zakonshme në fëmijët e vegjël dhe të moshuarit. Në shumë
  Perëndimi në dhjetë për qind e popullsisë vuajnë nga kronike
  (E përhershme) kapsllëk, dhe gratë ata takohen tre herë
  më shpesh se meshkujt.

  Pothuajse të gjithë
  Njerëzit janë të udhëtojnë flokët pas stresit dhe kirurgji. Këto
  flokët janë mbajtur në kthimin në jetën normale
  dhe nuk janë konsideruar si një sëmundje. Nëse ata janë të përsëritura shpesh bëhen

  zakonisht, diagnoza dhe trajtimi i kujdesshëm.

  Shkaqet e kapsllëk janë të ndryshme:

 • dietë, fibrave varfër bimore, të kombinuara me një sasi të vogël të marrjes fluide dhe mënyrë jetese i ulur;
 • sëmundje
  traktit gastrointestinal (Ulçera në stomak, pancreatitis kronike,
  dysbiosis, sindromi i zorrëve nervoz, tumoret zorrës së trashë
  zorrë);
 • akumulim i feces thekur në zorrë ("gurë fekal");
 • sëmundje
  anus (fissures anal, hemorroide, paraproctitis)
  i shoqëruar nga dhimbje të forta dhe parandaluar zbrazje
  zorrët;
 • semundjet neurologjike (goditje, sëmundja Parkinson-it, plagosje dhe tumorët e palcës kurrizore, skleroza e shumëfishtë);
 • Sëmundjet endokrine (hypothyroidism, diabet, etj);
 • duke marrë drogë të caktuara (atropine, bicarb, Almagel, etj);
 • depresioni.


 • Stol Promovimi ngadalësuar në mënyrë dramatike si rezultat rassslableniya mureve të zorrëve apo pengesat në rrugën e këmbë feces.

  Përveç
  në të vërtetë kapsllëk, njerëzit mund të shqetësojnë dhimbje dhe ndjenjë e plotësi
  në bark. Relief vjen pas jashtëqitjes ose shkarkimin e gazrave.

  I fryrë
  dhimbje të barkut mund të shoqërohet me palpitations zemrës, etj Në
  kapsllëk ul oreksin, belching duket, shije të pakëndshme në gojë.
  Instancat e dhimbje koke dhe dhimbje në muskujt e trupit. Nuk është i përgjithshëm
  nervozizmi, humor përkeqësohet, fle i mërzitur.

  Kapsllëk mund të shoqërohet me ndryshimet në lëkurë, ai bëhet i zbehtë, të verdhë, i butë, humbet elasticitetin e tij.

  I zgjatur
  Ekzistenca e kapsllëk mund të çojë në zhvillimin e diverticulosis
  sëmundje zorrë e rektum (hemorroide, fissures zorrës së trashë
  dhe inflamacion të rektumit.

  Ndërlikim më të rrezikshme të gjatë
  Kapsllëk është kanceri i zorrës së trashë. Besohet se tumor zhvillon
  nën ndikimin e kancerogjene (kancerit të promovuar zhvillimin e) substancat
  formuar në zorrë në një ngecje përmbajtja e saj.


  Diagnoza e kapsllëk

  I pavarur,
  pa u konsultuar me një mjek, luftojnë me kapsllëk vetëm më tej të komplikojë
  Diagnoza e kësaj gjendje dhe trajtimin e duhur.

  Për të kuptuar shkaqet e kapsllëk janë të nevojshme:

 • Rishikimi i mjekut-gastroenterologist ose proctologist;
 • Rishikimi gjinekolog (për gratë);
 • irrigoscopy - X-ray studim i zorrëve me mëparshëm parashtrim materialit kontrast duke përdorur enemas;
 • colonoscopy -

  seksion pasqyrë e gjatësisë së zorrëve prej një metër përdorimit
  Pajisja e veçantë (colonoscope) që është futur në anus.
 • Në disa raste, mjeku juaj mund të përshkruajnë:

 • i jashtëqitjeve;
 • hulumtim
  Funksioni motor i zorrës së trashë: të mësuarit shpejtësi të kalimit
  kontrast materiale nëpër traktin digjestiv përmes
  images serial radiografike;
 • Ultrasonografia e abdomen;
 • Konsultimi specialist ngjitur (endocrinologist, neurolog, etj).

 • Trajtimi i kapsllëk

  Nëse kapsllëk vazhdueshme të shkaktuara nga një tumor, operacioni është i nevojshëm.

  Në raste të tjera, programi trajtim përfshin:

 • Dietë
  që të përfshijë ushqime të pasura me fibra bimore, perime, fruta,

  bukë trashë i zi (ndonjëherë veçanërisht krunde) dhe të paktën
  2 litra lëng një ditë. Duhet të hani rregullisht, të paktën 5 herë
  ditë.
 • Mjekësi (vaj me vaj peshku, vaj vegjetal, etj) dhe spastrimit enemas.
 • Edukimi fizik.
 • Droga Anullimi që dobësojnë reduktimin zorrë (atropine, bicarb, Almagel, disa ilaqet kundër depresionit).
 • Nëse masat e mësipërme nuk janë të mjaftueshme efektive, të përshkruajnë laxatives.

  Informacion nga neni "kapsllëk".