Era e këmbëve të djersitur


 • Erë faull
 • Lani këmbët tuaja


 • Erë faull

  Nëse në fund të ditës, kur ju xhiruar këpucë që mbulohen erë kujton dhomë dollap me kyç sportive pas ndeshjes së vështirë, ju mund të vuajnë bromidrozom (pastaj me erë të keq).

  Jo duke sjellë dhimbje dhe jo duke qenë ngjitëse, era e këmbëve sjell vuajtje të pallogaritur në shoqëri të pronarëve të tyre përkatës. Në kushte normale, rreth 20 000 gjendra djerse në secilën këmbë emetojnë afërsisht 235 ml djerse. Në shumicën e njerëzve, këto përzgjedhje zhduket. Por njerëzit që vuajnë bromidrozom të prodhuar më shumë djersë dhe kështu më të vështirë ajo avullohet. Rezultati - një erë të pakëndshme të këmbëve.

  Mos u shqetësoni nëse ju jeni të shqetësuar në lidhje me këtë çështje. Ajo zgjidhur. Vetëm ndiqni këshilla këtu, ashtu si edhe të këmbëve ishin më të thatë dhe ndjeu.  Lani këmbët tuaja

  Djersa e prodhuar nga gjëndra djerse në thembra të këmbëve, të ujit, klorur natriumi, sekrecionet yndyrore, mineraleve dhe acideve të ndryshme, e cila është produkti përfundimtar i metabolizmit të trupit tuaj. Me baktereve të caktuara tretem shkarkimin djerse, duke i dhënë një erë të keqe. Sigurisht, larja bakteret ju të ndaluar procesin. Larja e shpeshtë e këmbëve me sapun të parfumuar dhe pastaj tharje ato me kujdes hiqni erë përkohësisht.
  Sa shpesh duhet të lani këmbët?
  Shpesh e mjaftueshme për të larë larg bakteret shumohen, por jo shumë shpesh për të mos hequr shtresa mbrojtëse të lëkurës. Nëse këmbët e tua mbajnë erë shumë e shumë myytesya disa herë në ditë. Por, lëkurë dhe të çara në lëkurë të zvogëluar numrin e larjes.

  Provoni procedurën e mëposhtme për të provuar për këmbët i djersitur. Së pari, të marrë një banjot këmbë kontrasti me ujë të nxehtë dhe të ftohtë, në mënyrë që gjaku lëvizur larg nga këmbët dhe të reduktuar djersitje. Pastaj merr një dush këmbë me kube akulli dhe lëng limoni. Së fundi kile këmbët e çdo gjë që përmban alkool. Në mot të nxehtë, kur këmbët djerse më shumë, shpenzojnë këtë procedurë çdo ditë.

  Nëse vuani nga diabeti apo sëmundjeve të tjera që lidhen me shqetësim të qarkullimit të gjakut, nuk e bëjmë këtë procedurë në të gjitha.

  Në këmbët shumë të djersitur, të përpiqen për shpëlarje ato në zgjidhje kripur (një gjysmë filxhan kripë trashë për litër të ujit). Pastaj pije ata jo vetëm fshij atë të thatë.

  Përdorni mjetet që ju përdorni në sqetull.

  Për të parandaluar erën e keqe nga këmbët, përdorni deodorant ose mjetet e djersitje (më të mirë të të gjitha - antiperspirants). Deodorants për këmbët, si dhe deodorants për pjesët tjera të trupit përmbajnë substanca antibakteriale që vrasin bakteret.

  Disa të ndaluar djersitje (antiperspirants), të tjerët - të hequr erë, i formuar nga edukate aty bakteret, dhe të tjerët - duke shkatërruar erë dhe të ndaluar djersitje të njëjtën kohë.

  Informacion nga artikullin "erë e keqe e këmbëve"