Ear Mesme


 • Otit
 • Shkaqet e otitis
 • Manifestim i otitis
 • Trajtimi i otitis
 • Prognoza e otitis

 • Otit

  Inflamacioni i veshit të mesëm (otitis media) sëmundjet e shpeshta infektive, sidomos tek fëmijët.


  Në varësi të kohëzgjatjes së akute flasin otitis të mediave për (3 javë)
  subakut (nga 3 javë deri në 3 muaj) ose kronike (më shumë se 3 muaj)
  otitis. Përveç kësaj, të dalluar qelbëzuese (nëse purulent shkarkimi
  në vesh) dhe purulent otitis.


  Shkaqet e otitis


  I themeluar
  Dy faktorë janë përgjegjëse për sëmundje, mosfunksionim
  tub auditory dhe një infeksion (viruse dhe / ose bakteret) në mesatar
  veshit. Auditory (Eustachian) tub shërben për të barazuar presionin në

  zgavër tympanic dhe atmosferik. Për shkak të lëvizjes së qerpik,
  vendosura ne tub auditory, mukusit lëviz në drejtimin e
  veshit të mesëm në nasopharynx.

  Të bllokim auditory tub mund të çojë
  ënjtje e mukozës (alergjik apo për shkak të infeksionit të sipërme
  traktit respirator), trup i huaj, tumor ose adenoids. Si rezultat i kësaj,
  bllokim i tub auditory në zgavrën tympanic zhvillon negative
  presion. Kjo çon në rënie mukozë dhe bakteret nga nasopharynx në
  veshit të mesëm. Shkaqe të tjera të faktorëve otitis përfshijnë traumat,
  mangësi imunoglobulina, dhe ndoshta gjenetik
  predispozicion.


  Manifestime të otitis


  Shenjat klasike të akute mediave qelbëzues otitis është akute
  fillojnë (disa orë), dhimbje të njëanshme në vesh
  ethe dhe një hundë i lëngshëm. Foshnjat mund të jenë shenja të otitis
  ankthi, nervozizëm dhe sipping në një vesh të lënduar. Fëmijë
  të moshuarit mund të ankohen për dhimbje të fytit dhe ndjenja
  plotësia dhe presion në vesh. Marramendje më pak të shënuar,
  të qenët i përgjumur, dhimbje koke, humbje e oreksit, të përzier, të vjella, diarre.
  Rreth 70 - 80% të rasteve të mediave otitis infeksionit paraprak
  traktin e sipërm respirator.


  Trajtimi i otitis

  Për trajtimin e përdorimit akut qelbëzues mediave otitis
  antibiotikët (amoksicilina, amoxiclav, cefaclor, cefixime, erythromycin

  etj) në doza të moshës.

  Që në shumicën e rasteve
  patogjen media akute otitis nuk është i përcaktuar, droga e zgjedhjes janë të
  Antibiotikët që veprojnë në bakteret që shpesh shkaktojnë
  sëmundje. Këto droga të listuara më sipër.


  Pacientët medikament i përzgjedhur është tableta Amoxicillin (fëmijë -
  shurup), i cili është efektiv kundër patogjeneve të mëdha,
  relativisht rrallë shkakton reaksione anësore (skuqje dhe diarre) dhe
  një kosto relativisht të ulët. Në prani të pacientit
  alergji të amoksicilinë, erythromycin është i rekomanduar.

  Kohëzgjatje
  Terapia me antibiotikë për media akut otitis është zakonisht 10 ditë.


  Kur një përgjigje e dobët në trajtim mund të kryhet
  Sigurisht shtesë, por në shumicën e rasteve kjo nuk është e
  e nevojshme.

  Përveç antibiotikëve për akute otitis përshkruhen ilaçe alergji (suprastin, Claritin, tavegil).


  Prognoza e otitis

  Shumica e fëmijëve recurrences e otitis zhduken pas arritjes
  moshën e rritur. Në raste të rralla, megjithatë, të zhvilluar kronike
  otitis. Në të rriturit, sëmundja është më e vështirë.
  Intracranial (p.sh., meningjit) dhe vnecherepnyh (të tilla si labyrinthitis
  humbjen ose kronike dëgjimit) komplikimet janë të rralla.