Forcim një kënaqësi


 • Faza e parë: procedurë "të ngrohtë"
 • Faza e dytë: i freskët, ajrit dhe ujit
 • Hapi tre: kontraste kohore
 • Hapi i katërt: kulm të ftohtë

 • Faza e parë: procedurë "të ngrohtë"

  Parimi bazë
  forcim nga e thjeshtë në kompleks. Prandaj, ju mund të filloni nga
  Mënyra më e lehtë dhe e këndshme: qyl nxehtë. Dip një sfungjer, e butë
  peshqir apo fiks ujë të nxehtë shpejt fshij të gjithë trupin.
  Ujë të ngrohtë avullon menjëherë, duke sjellë ngrohtësi dhe ftohje të lëkurës. Po
  Përsëriteni disa herë. Më e lartë Temperatura e ajrit dhe ujit, tharëse rrobash
  dhomë, avullimi intensiv dhe ftohje. Anijet e tillë

  mënyrë e bëni "ushtrime": ngushtë dhe të zgjeruar, i rregulluar
  transferimin e ngrohjes, dhe si rezultat - në punën e papritur hipotermi
  refleks mbrojtëse që parandalon ftohjet.
  Megjithatë, për shkak të lehtësi dhe kënaqësi të kësaj procedure atje
  disa rrezik që ajo të marrë kryer larg dhe në heshtje pereoholodytysya. Më parë
  Ditët e para vetëm fshij duart dhe pastaj ju mund të vazhdojë
  tërë trupi. Gjëja kryesore - për të shmangur ndjenjë të dridhura. Dikur
  rehati humbur - ju duhet për të ndaluar procedurën dhe kile trupin
  peshqir të thatë.

  Ju lutem vini re! Nxehtë
  dush të nxehtë dhe qetësohem - gjërat janë mjaft të ndryshme.


  Duke qëndruar nën nxehtë
  dush, anasjelltas, ul tonin e muskujve. Prandaj nuk është e rekomanduar
  larë me ujë të nxehtë çdo ditë - lëkura juaj shpejt humbet elasticitetin.

  Çfarë është Next. Tjetër
  hap i mirë për të dashuruar e "ngrohtë" dush forcim mund të bëhen.
  Gjëja kryesore për të kujtuar rreth vizitës në departamentin dush me avull.
  Për një sauna është 10 minuta për banjë me avull - jo më shumë se pesë.
  Ardhurve të mjaftueshme për të bërë një ngjarje në dhomë me avull për 4 minuta pas
  pastaj të marrë një dush të ngrohtë.


  Faza e dytë: i freskët, ajrit dhe ujit

  Në vjeshtë, kur
  sezonin e ngrohjes filloi, vend ideal për forcim do të

  banesën tuaj. Vetëm të hapur dritaren e hapur të gjerë, le vjeshtë të freskët
  (Cili përfundimisht bëhet dimër) dhe të presin
  temperatura nuk do të bjerë në 20 gradë. Pastaj mbyllni dritaren
  (Për të shmangur draftet) dhe shpejt të hequr - për të filluar
  më mirë në bel. Ju mund të gënjejë, të ulen apo diçka për të bërë, Përgjithshëm
  - Përsëri, të përjetojnë një ndjenjë të rehati. Nëse lëkura kthehet rozë, është e
  ngrohta, pastaj prodhohen rezistencës ndaj ftohjet. Megjithatë,
  zgjatem në këtë formë duhet fillimisht jo më shumë se 15 minuta. Dhe
  vetëm gradualisht të rritur kohëzgjatjen për të dy banjot ajrore
  orë, dhe temperatura dhomë më e ulët (15 gradë).


  Shfaqja e "lëkurës patë" - një sinjal për salcë.

  Ju lutem vini re! Nëse
  Rruga lagur, pergjonte shi dhe ajrit në dhomë është shumë e lagësht,
  zvogëluar me një të tretën e procedurës. "Rainy" dush ajër
  fitilin lëkurë shumë më intensive, dhe kjo mund të ju trokasin në orar
  forcim dhe të shkaktojë e ftohtë të përbashkët.

  Çfarë është Next.
  Pasi të përdoret për të shijuar ajrin e rregullt
  dush veprim logjik të ujit - për shembull, obtyranyyam ujë të ftohtë.
  Së pari, fshij një trup sfungjer i lagur e sipërme dhe fshij atë të thatë
  peshqir. Pastaj të bëjë të njëjtën gjë me fund. Hands - nga
  shuplakat, pastaj qafën, gjoks dhe prapa, dhe pastaj nga këpucë me majë - deri në

  rripa. Përdorni ujë të ftohtë (20-24 gradë) çdo ditë
  uljen temperaturën e saj nga 1 shkallë. Kohëzgjatja e të gjithë procedurën -
  4 minuta.


  Hapi tre: kontraste kohore

  Filloni duke marrë
  nevojë për një dush kontrast me ujë të ngrohtë temperatura e të cilit
  korrespondon në temperaturën e trupit, pastaj a pak zbavyty ujë të nxehtë në
  jet ishte pije freskuese. Qëndronte si 10 sekonda, kaloni mbi valvula
  në ujë të ngrohtë. Koha derdhje ujë të ngrohtë është e pakufizuar.
  Finish dush nevojë për ujë të ftohtë, pastaj
  Duhet të thatë trupin fshij me një peshqir. Çdo dy ditë
  ulin temperaturën e ujit të ftohtë për 1-2 gradë, çuar tek

  minimale që nuk do të sjellë siklet trupit.
  Gradualisht rrisin kohën duke marrë një dush të ftohtë nga 10 sekonda deri 2
  minuta dhe kohëzgjatja e përgjithshme të procedurës - nga 5 minuta në një orë.

  Ju lutem vini re! Ndonjëherë
  ardhurve, frymëzuar nga shembulli i miqve të fillojë menjëherë derdhe
  nxehtë, ujë pastaj të ftohtë, duke pritur për "shpërthimin e imunitetit." Probabilitet
  i sëmurë - 90 për qind.

  Çfarë është Next.
  Pasi trupi juaj merr përdorur për të dush të rregullt kundërta
  Ju lehtë mund të kaloni në të ftohtë. Teknika është e njëjtë: rënie graduale
  Temperatura e ujit dhe koha e rritur kaloi në jet. Për shembull,
  kohëzgjatja e një dush ftohtë mund të rritet gradualisht nga 20

  sekonda deri në 5 minuta.


  Hapi i katërt: kulm të ftohtë

  Nëse
  ju jeni të përgatitur mendërisht për të dashur ujë të vërtetë të ftohtë, por jo
  kaloi faza kontrasti dush, merrni kohë për të zhytem në vrimë.
  Mospërputhjet mund të shkaktojnë ftohjet. Try i parë
  lani me ujë të ftohtë, ndërsa kalitje në fyt - pije atë në
  mëngjes, ujit, uljen e temperaturës. Nëse nuk ka siklet,
  Merrni këmbët tuaja: çdo ditë në kohën e gjumit për një moment zhyt këmbët tuaja në një pellg
  me ujë. Filloni me 25 gradë, pastaj gradualisht rrisin kohën dhe
  ulur temperaturën. Kur këmbët do të mbetet në ujë të ftohtë
  trokitje e lehtë e ujit për 10 minuta, dhe në anën e pasme nuk është një milingonë e vetme që kalon nëpër jush

  gati për lagur. Herën e parë e ujit duhet të jetë as i ftohtë as
  më shumë akull. Si gjithmonë, filloni me të ngrohtë (mjaft e përshtatshme
  30-shkallë) - derdh në një tas dhe shpejt Flip mbi kokën e tij.
  Çdo ditë ul temperaturën në gradë.

  Tani majtas
  A vetëm hapin e fundit të përsosjes - të mësojnë të pranojnë
  banja të ftohta. Ky nuk është një problem në qoftë se të gjitha hapat e mëparshme kanë qenë të readied
  ju e drejtë. Të vazhdojë në të njëjtin parim si zakonisht: përditshme
  të ulur temperaturën e ujit nga 1 shkallë. Stop në rrugën e duhur
  "Për të Mark", e cila fillon nga fusha e siklet.

  Ju lutem vini re! Të ftohtë
  dush nuk mund plotësisht të zëvendësojë nxehtë.

  Ajo forcon imun
  sistem i trupit, por trupi i pastër nga papastërtitë dhe bakteret nuk janë në gjendje të.

  Çfarë është Next.
  Duke zotëruar teknikën e marrjes banja e ftohtë, ju mund të sigurtë të përjashtojë
  këmbët forcim, fshirje, derdhje dhe procedurat e tjera që ishin
  një prelud, dhe të bëjë not dimrit. Nëse ju dëshironi.