Cryotherapy i përgjithshëm dhe lokal


 • Çfarë është cryotherapy

  Çfarë është cryotherapy

  Cryotherapy (nga greke - Krios - të ftohtë) është
  një trajtim me të ftohtë. Kjo metodë u bë i njohur me shekuj
  kështu që kur ajo u vu re efektin pozitiv të temperaturave të ulëta në
  trup. Edhe paraardhësit tanë mori një dush akull, e cila kontribuoi
  përtëritje. Ajo u zbulua më vonë se një efekt të ftohtë pozitiv mbi imun
  sistem, sistemi endokrin, për të forcuar një efekt pozitiv mbi nervor. Tani
  si cryotherapy ishte mjaft aspekte: ajo mund të jetë lokal, e përgjithshme, në bazë të
  Kjo mund të nënkuptohet Mjekimi zakonisht akull, not dimrit, ose
  ndikojnë ajër ose nitrogjen inert gazit në një cryochamber veçantë.

  Cryotherapy Përgjithshëm - Zhytja e plotë e trupit në të ftohtë -
  omolazhivayusche vepron mbi të gjithë trupin. Së pari, ka një ngushtim i vogël
  Anijet dhe arteriet, atëherë - ata të zgjeruar, duke çuar në një skuqje të lehtë në
  Brenda 1-3 orësh. Gjatë kësaj seance është transferimi rritur ngrohjes është përshpejtuar
  Qarkullimi duke përmirësuar indet qelizore pushteti është i stimuluar
  kardiake, vaskulare, rrjedhje venoz aktiv. Cryotherapy ndihmon për të shërohen nga dëmtimet e shtyllës, sëmundjet e sistemit musculoskeletal,
  sëmundjet e joints, sëmundjet e lëkurës, për rehabilitimin pas
  operacionet.


  Pas një seancë të cryotherapy janë vërejtur nuk ka efekte anësore,
  por për të, ka contraindications, të tilla si infarkt miokardi,
  pash, hipertensionit, dështimi i zemrës, dhe
  të ftohtë origjinalitet.


  Cryotherapy lokal
  përfshin efektin e një caktuar
  pjesa e trupit, ajo mund të jetë cryomassage, krioobertyvaniya. Forma më e thjeshtë
  kryovozdeystvyya në dispozicion për të gjithë pa përjashtim për shtëpinë
  Kushtet - fërkim locion dhe akull. Ice është vendosur në një qese plastike,
  cila njëpasnjëshëm zonën e prekur. Këto fasha të ftohta të ndihmojë me
  bruises, shtrihen ligamentet. Me këtë ndikim mbi qarkullimin e gjakut ngadalëson

  Zona e plagosur, hiqet ndjeshmëri dhe në të njëjtën kohë ulur
  dhimbje, ënjtje dhe skuqje të zhduket. Ky masazh duhet të kryejë
  për 3-5 minuta, fërkim zonën e prekur, si dhe disa centimetra
  rreth tij. Pas masazh rikthen lëvizjen e përbashkët.

  Në dermatologji dhe cosmetology qenë prej kohësh i njohur për të përdorur
  Cryotherapy Liquid azot për seancat. Lëngshme azoti - një substancë pa
  ngjyrë dhe erë, temperatura e vlimit -195 ° C. Që nga viti 1960, azot të lëngshme
  filluan të përdorin për të shfaqur lythat vulgare, pastaj trajtohen ato senile
  keratoses dhe puçrra fytyre.

  Azotit të lëngshme mund të ndikojë në gjithë trupin në
  Cryosaunas ose sipërfaqe të kufizuar efektet me
  kriomassazha, krioapplikatsiy. Moles, lythat dhe të formimit të tjera të lëkurës zhduket
  përmes ngrirje të thellë, nekrozë dhe heqja është arsimi.
  Efekti i azotit për 30 sekonda, pas së cilës lëkura është formuar vogël
  ënjtje, skuqje, pas një kohë atje epidermialnyy puzr ose
  kore. Pas disa ditë në vend ndikimi është mezi të dukshme
  spot rozë dhe kameleoni zhduket.

  Cryomassage kozmetike përdoret për të trajtuar disa
  format e baldness.
  Ajo është kryer nga massaging zonën kokë me një shtupë pambuku

  zhytur në nitrogjen të lëngët.

  Kapacitetet aktuale të ju lejojnë të ruani kriomassazha
  fytyrë të rinjtë dhe trupi. Ndër risitë e kësaj zone - dhe krioelektroforez
  kriopilinh. Duke përdorur një të mbajë tank të veçantë krioapplikatsiyu -
  Efekti i azotit nën presion.

  Çdo lloj i cryotherapy, nëse janë apo cubes cryosauna masazh
  akull, ndihmon për të rivendosur elasticitet lëkurës, përtëritje të saj, heqja
  celuliti, yndyrë. Çdo trajtimet kozmetike që kombinojnë
  Ekspozimi i mëparshëm në të ftohtë, do të japë rezultate më efektive. Anglisht
  Cryotherapy mund të jetë e konsoliduar e rezultateve dhe për të mbrojtur
  Efektet anësore në shumë procedura - lëkurë, foto-depilim, mekanik

  depilim, personi lustrim.

  Informacion nga artikullin "Cryotherapy".