Një vitiligo misterioze sëmundje


 • Çfarë është Vitiligo?
 • Vitiligo trashëguar
 • A ka një kurë?
 • Këshilla të dobishme
 • Receta tradicionale

 • Për fat të keq, vitiligo i gjatë nuk i kushtoj vëmendje të mjaftueshme për të mjekësisë
  pasur probleme dhe më shumë i rëndësishëm. Megjithatë, pak dihet për këtë sëmundje.
  Për shembull, e themeluar dhe që ajo është autoimune. Çfarë është ajo? Le të
  përpiqet për të kuptuar. Fakti është se ndonjëherë ndodh me sistemin imunitar
  probleme serioze: ajo gabimisht supozon qelizat e veta të trupit
  për të tjerët dhe fillon për të ndjekur ato. Ne e dimë më shumë se 80
  sëmundjet autoimmune. Shikojnë atyre llojin e parë të diabetit, të shumta
  skleroza, semundja e Crohn-it, disa forma e hepatitit, artriti rheumatoid,

  lupus erythematosus, psoriasis.  Çfarë është Vitiligo?


  Në këtë sëmundje të shkatërruar qelizat me ngjyrë të lëkurës - melanocytes
  boshllëqe formuar. Ata nuk kanë asnjë pigment që i jep lëkurës një natyrore
  ngjyrë.

  Vitiligo bëhet gradualisht një problem serioz. Nëse ju me kujdes
  Shiko për njerëzit sunbathing në plazh, ju do të gjeni se pothuajse çdo
  i njëzet vuajnë këtë sëmundje. Statistikat zyrtare sigurojnë disa
  e njëjta shifër. Rreth botës shkon rreth 40 milion njerëz.
  Sëmundja është në gratë dhe tek burrat, ajo mund të fillojë në çdo moshë,
  por në 70% të rasteve - deri në 20 vjet Çdo vit numri i pacientëve të rritet.  Sidomos situata e pafavorshme në Evropën Perëndimore. Në Itali dhe
  Zvicër, për shembull, duke hapur klinikë madje të specializuar për trajtimin
  vitiligo. Jo pak në mesin e pacientëve me njerëz të njohur dhe të famshëm.

  Për një kohë të gjatë të lidhur me vitiligo sëmundje veçanërisht të rrezikshme - lebra ose
  lebër. Por vitiligo - jo një sëmundje ngjitëse, nuk ka kruarje, ka dhimbje ajo
  është. Edhe pse ushtria me këtë diagnozë nuk janë marrë.


  Vitiligo trashëguar

  Sëmundja transmetohet nga trashëgim. Por kjo nuk është e trashëguar vitiligo,
  dhe gjene përgjegjëse për funksionin anormale e sistemit imunitar. Prandaj,
  formë e pastër e vitiligo është mjaft e rrallë.

  Në mënyrë tipike, ka
  çdo sëmundje autoimmune. Për shembull, probleme me tiroide
  gjëndër, zorrë, erozive arsimi cistike përpunon sheqerin
  diabet.

  Vitiligo mund të ndodhë papritmas në njerëz, jo të ngarkuar me trashëgim "i keq",
  pas ndonjë lëndimi të pazakontë, veçanërisht kokë. Për shembull, është e njohur
  shumë raste kur sëmundja erdhën pas një aksident me makinë.


  Sëmundje Vitiligo është quajtur nganjëherë zgjedhurit. Sëmundja shpesh ndikon
  Njerëzit në ata sektorë të shoqërisë ku zgjedhja e partnerit është i kufizuar për të sigurtë
  Korniza - për pasuri materiale apo statusi shoqëror. Shpesh
  Vitiligo ndodh në personat e mbretërve.


  A ka një kurë?

  Treat Vitiligo është jashtëzakonisht e vështirë. Ndoshta sepse kjo sëmundje
  gjithë trupi, jo vetëm të lëkurës. Shumica e metodave ekzistuese
  për qëllim vetëm adresimin manifestimet lëkurore të sëmundjes, por jo si
  trajtojnë organet e brendshme. Por ajo është e njohur se melaninës - pigment,
  lëkurë okrashyvayuscheho në kontrollet ngjyra natyrore melanotropnyy hormon
  prodhuar jo në lëkurë dhe në gjëndrra e hipofizës. Sipas disa
  ekspertët, është problemi me këtë kancerit dhe të çojë në sëmundje.

  Ndërkohë, vitiligo kuruar nëpërmjet ekspozimit të lëkurës nga rrezet ultravjollcë,
  para se të rritur ndjeshmërinë e saj për të fotosensibiliziruyuschim dritë të veçantë

  metoksalena droga të tipit ose psoralen. Nga rruga, është aq popullor Kuban
  Metoda - një variant i kësaj qasjeje është. Ju, natyrisht,
  për disa kohë për të hequr qafe nga manifestimet e jashtme të sëmundjes, por kurë
  sëmundje ende e pamundur.

  Megjithatë, ka edhe teknika të reja. Rezonancë mikrovalë - një prej tyre
  terapi. Me ajo arrin të ndihmojë rreth gjysma e pacientëve. Më mirë
  Vetëm përgjigjet trajtimit, fëmijët dhe të rinjtë. Ata janë më pak të lidhura
  sëmundjeve, të përshpejtojë metabolizmin. E rëndësishmja, rezultati trajtim
  dukshëm vetëm pas 2-3 seanca. Së pari nuk është një zonë e në rritje pigmentim

  spote të rrumbullakëta. Ai shkon njollë rozë në të dhe capillaries bëhen të dukshme
  Freckles, blemishes dallim i qartë është e paqartë. Kjo do të thotë se trajtimi është
  me sukses.

  Kohezgjatja e trajtimit varet individi. Edhe pse zakonisht
  ajo është pak vende, por jo vite. Shumë jetese përcaktuese
  punë. Për shembull, rasti kur pacienti ishte në gjendje për të krejtësisht të kurë
  5 seanca. Ky njeri ka punuar në aeroport. Pothuajse gjithë kohës
  Ai kaloi gjatë "ftohtë" diell. Për trajtim të suksesshëm është shumë e dobishme.
  Por dielli jugore është e dëmshme. Sëmundja shpesh keqësuar në pranverë, pas
  një udhëtim në Spas nxehtë.  Vitiligo trajtohet me sukses në Detin e Vdekur në Izrael.


  Këshilla të dobishme

 • Njolla të vogla krem ​​Concealer ose imiton locion plazhi.
 • Bazuar në një ditë me diell jashtë, përdorni sunscreen
  faktor prej të paktën 15.
 • Merrni vitamina C, A, E, C dhe minerale - bakër, zink, mangan.

 • Receta tradicionale

 • Mix pluhur me një duckweed pak mjaltë. Merrni 1-2 gram 3
  herë në ditë.
 • Njollat ​​Grease 1-2 herë tretësirë ​​alkool në ditë (01:10) e gjelbër
  lë dhe pericarp i arre marrë në mënyrë të barabartë.
 • Njollat ​​Grease 2 herë në ditë me të freskët argëtohem rrënjë lëng.
 • Fshij zierje njollat ​​e çajit.

  Për ta bërë këtë, një lugë çaji i çaj lë për të mbushur
  1/4 filxhan ujë të vluar, vlim për 2-3 minuta, ikjen, të ftohtë në një temperaturë
  trup. Para përdorimit, dridhen. Shitore në frigorifer deri
  2 ditë.
 • Lejoni të krijoj Wort barishte Shën Gjonit (1:10) 1 lugë gjelle 3 herë
  një ditë pas ngrënies. Pas tre javësh të pista javë pushim.
  Periudha Treatment - 4-6 muaj. Për të përgatitur një tabelë
  një lugë e gjethet e thara dhe lulet e Hypericum derdh një gotë me ujë të valë dhe mbush
  30 minuta, kullimin. Në të njëjtën kohë ajo është e rekomanduar për të trajtuar kostum solemn të jashtëm
  vaj. Për këtë barishte Wort Shën Gjonit derdh vaj perimesh (01:10)

  dhe 03:00 ngrohet ne nje banjo me uje; Pastaj profiltruyte dhe shtrydh.
  Wort Shën Gjonit rrit ndjeshmërinë e lëkurës ndaj rrezeve UV, kështu që
  pasi procedura mund të marrë sunbath jetëshkurtër. Filloj
  të jetë i 1-2 minuta çdo ditë dhe shtoni 1-2 minuta. Trajtimit
  - 20-30 ditë.