Çfarë fillon prostatitis


 • Çfarë është prostatitis?
 • Shkakton inflamacion
 • Çfarë lloj i mikrobeve?
 • Rrezikut Grupet
 • Simptomet e prostatitis
 • Çrregullim i funksionit seksual


 • Çfarë është prostatitis?


  Prostatitis - është sëmundja më e zakonshme Urological në meshkuj. Dhe kjo nuk është për t'u habitur, që nga faktorët kryesor të zhvillimit të saj, shumë të zakonshme në jetën tonë.

  Proces i dhimbshëm fillon me inflamacion të prostatës kanalet nxjerrës acini. Me muret e tyre sluschivaetsya epiteli (shtresë rreshtim i qelizave) dhe akumulon në kanalchykah me mukozë.

  Përveç kësaj, formimi i microliths - pebbles të vogla, ato janë të përziera me mukozë dhe përfundimisht formuan priza që bllokojnë kanalet.

  Gradualisht kthehet priza në mikroabsceset (qelbëzimit), lobules kullimit ndalesa dhe ata gradualisht të largohet nga puna.

  Megjithatë, bllokimi kanalet nxjerrës zakonisht merr shumë kohë - ndonjëherë muaj, ndonjëherë vite. Procesi i shkon ngadalë, dhe pacienti nuk e kanë vënë re sepse i prostatës është mbajtur ende sekret. Por kur atje mikroabsceset fillojnë të tregojnë simptome.

  I pari prej tyre - një vështirësi të vogël urinimi. Prostatës përflakur rrit në vëllim dhe squeezes uretrës. Gradualisht inflamacion të çon për sklerozë të qafës fshikëz, dhe në raste të rënda, i bllokuar tërësisht uretër.
  Simptomë e dytë - çrregullim seksual. Mekanizmin e ereksionit shkelur, orgazmë dobësohet. Rezultati është i njohur mirë.

  Simptoma të tjera tipike të prostatitis:

 • ndjesi djegie në uretrës dhe perineum;
 • parehati gjatë lëvizjeve të zorrëve;
 • urinim i shpeshtë i dhimbshëm;
 • urinim me ndërprerje dhe i vështirë;
 • shtrihen sekret uretral gjatë jashtëqitjes;
 • Prania në urinë lundrues fijeve;
 • erections gjatë nate;
 • derdhje të shpejtë;
 • orgazmë shuar (kjo do të thotë veç e veç);
 • rritur lodhje të përgjithshme;
 • depresioni mendor, pritjet e komplikacione të mëtejshme, të ankthit;
 • ulur potencë.

 • Stresi Perkujtimore këto simptoma ndodhin të gjitha menjëherë. Tablo klinike e sëmundjes është shumë variable - si në pacientët ndryshme, dhe në të njëjtën pacient në kohë të ndryshme.

  Këto shenja e jashtme të sëmundjes. Dhe tani arsyeja.


  Shkakton inflamacion

  Sigurisht, pa shkak inflamacion kurrë lindin. Kjo zakonisht shkakton që shkaktojnë sëmundje mikrobet. Kjo shpjegon idenë rremë të "patogjen prostatitis", shumë mjekë akoma rrëfim.

  Ndërkohë, patogjene specifike, siç u përmend tashmë, në këtë sëmundje atje. Sigurisht, nëse një person vuan nga ndonjë sëmundje kronike infektive inflamatore duket grykët, cholecystitis, sinuzit, etj, ka të ngjarë që agjenti me rrjedhën e gjakut do të regjistrohen në prostatë (ajo ka një furnizim shumë të fortë të gjakut, përndryshe ajo nuk do të duhet të punojnë " me profesion ") dhe atje do të vazhdojë aktivitetin e saj me qëllim të keq.

  Megjithatë, siç tregohet nga studimet e fundit, kjo është vetëm faza e dytë e procesit, usuhublyayuschaya kanë shkaktuar ndryshime. Çfarë? Dhe shkaktoi thikën?

  Ju duhet të kthehet në naturopathy ("prirodolecheniyu") - konceptet moderne mjekësore e cila në vitet e fundit ka fituar më shumë popullaritet. Naturopathy - një kombinim i shkencës e fundit mbi përvojat e njerëzve, dhe madje mjekësi alternative ezoterik.

  Pra, naturopaths besoj (dhe praktikë e konfirmon mendimin e tyre) se arsyeja kryesore e shumë çrregullime të organike - stagnimi i gjakut në capillaries.

  Në lidhje me situatën e prostatës duket kështu: sepse jetese i ulur, dietë të sëmurë, frymëmarrja e ajrit të keqe urbane, të gjitha llojet e frills dhe pak përdorim gjëra të tjera që lidhen me qytetërimin modern, rrjedhjen e gjakut kapilar në prostatë ndërprerë dhe përforcohet peroxidation lipidet.

  Dhe e fundit (nëse nuk shkojnë në detaje) lehtëson zgjidhjen dhe zhvillimin e mikrobeve acini dhe gjëndra të tjera.

  Sigurisht, bllokimet e trafikut kapilar është gjithashtu tipik "strukturore" shkelje - edemë, djersë * dhe më shumë. Një nga fenomenet prostatitis të rëndësishëm të lidhur - zbaticë uretral, dmth kundërt aktuale e urinës gjatë urinimit për shkak të presionit në rritje brenda në uretër dhe të zgjeruar ngushticat lidh atë me subjektet fqinje.

  Rezultati i zakonshëm reflyuksov - infeksion në capillaries uretrës dhe venat madje rrethore e penisit.

  Rezultati - të ashtuquajturit periudhave të shkurtra Urethral e ethe, nganjëherë duke e kthyer në një komplikacione të rënda inflamatore.  Kështu, prostatës luan një mbipopullim të madh roli kapilar. Mikrobet janë tashmë në sfond.


  Çfarë lloj i mikrobeve?

  Për të vënë atë shkencërisht, prostatitis infektive shpesh shkaktojnë shoqatë polymicrobial. Kjo do të thotë se të gjithë bakteriale, virale dhe fungale madje "vulgu" që endet përmes trupit dhe i gjakut të rrjedhës do listuara në prostatës (dhe morën me vete për shkak bllokimet kapilar), miratoi "vjedh" diku atje të cilët në atë shumë.

  Kohët e fundit, përsëri, violinë e parë në poterexhi "orkestër" po luan gjithnjë klamidia. Por edhe ata nuk mund të konsiderohen në këtë bazë "patogjene prostatitis" sepse "profesioni" i tyre - klamidia, duke përfshirë trakomën.

  Në prostatës, ata, si mikrobet e tjera janë, të thuash të drejtën, jo specializim, por thjesht sepse ata u shfaq një trup "pllenuar" ngjeshur kapilar pëlhurë të cilit "përpunuar" dhe, nga babai çfarëdo nuk zgjidhin obzhytysya? Por marrëdhënie specifike në mes indeve të prostatës dhe klamidia atje.


  Rrezikut Grupet

 • njerëzit që të çojë një mënyrë jetese ulur;
 • Përfaqësuesit e vendeve të punës "ulur";
 • kapsllëk kronik;
 • infeksione të sistemit urogjenital lëvizur;
 • njerëzit me dhunë disordered seksuale;
 • njerëzit shpesh ndryshojnë partnerët;
 • Dashamirët e alkoolit.
 • Pacientët diagnoza nganjëherë frikshme në këtë gjuhë si "prostatoza prostatës fazë" dhe "prostatitis abacterial."

  Kjo është pikërisht ajo që u diskutua më sipër.

  Nëse prostatoz pacienti e gjeti, kjo do të thotë se ai nuk është i shqetësuar për këtë, por ju duhet vetëm për të organizuar jetën tuaj, stagnim në capillaries të gjetura, por inflamacioni nuk është zhvilluar ende. Abacterial prostatitis njëjtë - faza kur inflamacion ka filluar, por nuk kishte asnjë infeksion.


  Simptomet e prostatitis

  Një tipar dallues i prostatitis - mungesa virtuale e formë të mprehtë. Vështirë prostatitis u ngrit, ai menjëherë bëhet kronik. Rastet e shërim të plotë (spontane apo për shkak të trajtimit) pas njësisë së parë fazë akute.

  Sëmundja është shumë i ngadalshëm, dhe simptoma zakonisht zbutur.

  Manifestime të prostatitis është i ndarë në tri sindromave kryesore (komplekse e simptomave): dyzurycheskyy dhimbshme dhe sexy.


  Dhimbje gjatë prostatës, zakonisht radiating, dmth jap - në mollaqe, perineum dhe scrotum në veçanti. Vetë prostatës nuk është e "lënduar" në kuptimin e ngushtë, por kjo shkon gjatë gjithë rrugës për të legenit nervore - kjo është arsyeja pse dhimbje shpesh japin në bel.

  Intensiteti ata janë të ndryshme - nga të holla për të dhemb ashpër theksuar se prish gjumin. Dhimbja mund të intensifikojë ose të dobësojë maturi seksual apo, në aktivitetin e kundërt, e tepruar seksuale pas shkarkimit, me derdhje.

  Vlen të përmendet se dhimbje në mollaqe domosdoshmërisht tregojnë prostatës - ata mund të jenë të lidhura, të tilla si osteokondroza.

  Dysuria (çrregullim urinim) zakonisht është thirrje të shpeshta dhe ndjesi e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës. Me të vërtetë nuk e kaluar zbrazur plotësisht - për uretër ngjeshur rritur volumin e prostatës, dhe pastrimin e saj është zvogëluar.

  Rritja dhe vështirësi urinimi shprehur prostatitis hershme, dhe disa dobët, sepse trupi prodhon mekanizmave adaptive. Por si dysuria sëmundje rritet përsëri.

  Së fundi, çrregullime seksuale.

  Ne shpesh dëgjojmë se prostatitis shkakton impotencë, por ajo është tipike për sëmundjet e lënë pas dore. A i parë zhvillon - dhe jo gjithmonë - dispotentsiya, potencë dmth reduktuar të shkeljeve të saj cilësore.

  Kjo e fundit mund të jetë e ndryshme: disa mbledhje më keq në disa të tjera, në të kundërtën, ka erections të shpeshta nate, derdhje e shpejtë shpesh vërejtur (për shkak të qendrës së pragut rënie ngacmim orgasmic e sistemit nervor) dhe të ashtuquajturat orgazmë fshirë (blunting peshën e ndjesive orgasmic) .

  Shpesh karakterizohet si dhimbje gjatë britmë dhe orgazmës pas, duke e lënë pacientin shmang aktivitetin seksual.


  A është e drejtë, të themi më vonë.


  Çrregullim i funksionit seksual

  Kur running prostatitis vërejtur shtypjen totale e funksionit seksual, e ndjekur nga impotenca.

  Ndryshe dysuria, shkalla e çrregullimeve seksuale në prostatë varet fuqimisht në kushtetutë seksual - njerëzisht duke folur, në një të fortë apo një njeri i dobët. Në sindromin fortë prostatic seksual zhvillon më vonë dhe më pak e theksuar se në i dobët ose nuk mund të zhvillohet në të gjitha - veçanërisht nëse pacienti nuk e di se çfarë ai prostatitis.

  Ne e konsiderojmë shumë të rëndësishme për pacient të dinë në çfarë gjendje është shëndeti i tij.

  Ne vetëm paralajmërojnë kundër mosbesimin tepruar dhe bien në dëshpërim. Fakt i njohur: nëse prostatitis pacienti i bindur se ai duhet të jetë i dispotentsiya dhe awe pret shfaqjen e saj, ajo do të vijë së shpejti.

  Rastësisht, në fazat e hershme të vetë prostatës seksualisht sindromi - dhe gjithashtu dyzurycheskyy - mund të shkaktohet. Njeri ka jetuar një të qetë dhe asgjë nuk e dinte atëherë ai u diagnostikua, atij iu kujtua gjithçka dëgjuar ose lexuar në lidhje me këtë sëmundje, i frikësuar dhe filloi të kërkojë në mënyrë agresive një simptomat e duhura - dhe këtu ju jeni, ata dutifully u shfaq!

  Ndërsa është e mundur që procesi i dhimbshëm është ende në fazën kur ata duket të ndodhin shumë herët.  Më pas nuk dolechennyy rrjedhshëm ose prostatitis mund të shkaktojë një numër të komplikimeve, disa prej tyre shumë rëndë.

  * Djersë - Rrjedhje Procesi i lëngut nga enët e vogla të gjakut në ind ose trupit zgavrën gjatë inflamacionit.