Me pacientit mbrapa për një të shëndetshme


 • Çfarë dhemb?
 • Dikush që
 • Kjo seriozisht
 • Radiculopathy
 • «Back Office"


  Çfarë dhemb?

  Departamenti i dhimbjes dhe sëmundjet e sistemit nervor periferik nervor Sëmundjet Klinika e Akademisë Mjekësore Moskës. IM Akademia Mjekësore e dhimbje prapa di pothuajse gjithçka. Rreth gjysma e 750 pacientëve çdo vit marrin trajtim këtu, të kthehet këtu vetëm për dhimbje prapa.

  Më shpesh privon një person me dhimbje të kapaciteteve rajon lumbosacral. Në 80-90% të rasteve në mënyrë të sigurtë shërohet, dhe një muaj më vonë, shumica e pacientëve janë në gjendje për të marrë poshtë për të punuar. Dhimbje e mbetur 10-20% bëhet kronike dhe të trajtohen më gjatë.

  "Burim i dhimbjes - thotë Catherine Podchufarova, PhD, Asistent Profesor Departamenti i neurologjisë MMA. IM Sechenov - mund të jetë ndonjë nga strukturat e rajonit lumbosacral: eshtra, joints, ligaments, disqe intervertebral, muskujt, nervat periferike, rrënjët nervore. Dhimbje reflektuar mbrapa mund të ndodhë në sëmundje pankreatik, aneurizëm të aortës, patologji të traktit gastrointestinal, retroperitoneum, sëmundjet gjinekologjike. Dhimbje raportuar zakonisht nuk ndikon në lëvizjen e shpinë, ajo nuk është reduktuar në pozicionin e shtrirë në shpinë, dhe ashpërsia e saj varet në trupin e pacientit.  Dikush që

  Shumica e pacientëve (85%) të vuajnë dhimbjen lidhur me aktivizimin e receptorëve dhimbje disk intervertebral, muskuj dhe nyje të shtyllës kurrizore. Në mënyrë tipike, kjo dhimbje e fortë që mund të jetë për shkak të hipotermi zgjatur, tensioni i muskujve refleks dhe shpinë.

  Shpesh dhimbje lind në të cilën patologji brendshme organ, aktiviteti i tepruar fizik ose, në mënyrë jetese i ulur. Shpesh ajo është e spazma e muskujve janë një burim dytësor i dhimbjes, e cila nga ana fillon rrethin vicioz të "dhimbje - vrull muskujve - dhimbje" dhe mund të ruhet për një kohë të gjatë.

  Një tjetër burim i dhimbje prapa mund të bëhet nyje intervertebral.

  Kjo dhimbje në mesit rrit gjatë zgjerimit dhe mund të "japin" në ijë, mbrapa dhe kofshët e jashtme, e tailbone. Kjo dhimbje neurotik është shpesh e paqëndrueshme, ajo vdes periodikisht, ajo rishfaqet. Në shumicën e rasteve kjo dhimbje është diagnostikuar lehtë, nuk kërkon ekzaminime shtesë instrumentale të shtrenjta dhe mund të trajtohen lehtë.

  Shumë më e vështirë për të diagnostikuar dhimbje Psikogjenike për shkak të çrregullimeve psikologjike dhe faktorëve socialë. Ata shpesh bëhet kronik. Arsyet për këtë ndryshim nuk është plotësisht i qartë, por vuri në dukje se më shpesh ndodh në meshkuj se në femra.

  Jo vetëm që është trashje apo mungesa e ushtrimit mund të jetë shkaku i dhimbjes. Por, për shembull, të ardhura të ulëta, pakënaqësia e vendeve të punës, depresioni, ankthi.

  Në këtë rast, mjeku intime bisedë dhe i durueshëm është një domosdoshmëri. Sigurisht, shpejt të ndryshojë mjedisin social, rritjen e pasurisë materiale ose të shpëtoj prej ankthit dhe stresit nuk është e lehtë, por për të gjetur se çfarë shkaku i dhimbje prapa qëndron në këtë - kjo është gjysma e betejës. Nëse simptomet dispozicion klinike të çrregullimeve psikologjike - frikë, nervozizëm, lodhje dhe pagjumësi, humbje e oreksit - pa trajtim psikoterapeutik është e nevojshme.


  Kjo seriozisht

  "Këto janë sëmundje serioze të tilla si lezione infektive e shpinë, spondylitis me tuberkuloz, osteomielit, tumoret primare dhe metastases, për fat të mirë jashtëzakonisht të rralla, vetëm 0,2% e pacientëve - thotë Catherine Podchufarova. - Sidomos e rëndësishme të mos humbas ato. Simptomë "bisht kalë" - Rrënjët set compression - kur pacienti përjeton dobësi në muskujt e këmbëve, ndjeshmëri më të ulët në këmbë apo vuajnë çrregullime të legenit të tilla si mbajtjen urinar - është shkak për referimi për të konsultuar një neurokirurgu.

  Nëse dhimbja nuk është i lidhur me lëvizjen, mbajtur gjatë natës dhe në qetësi, ethet e pacientit dhe ai peshë reduktohet nevoje gjithashtu kërkon një ekzaminim të detajuar të përjashtojë mundësinë e patologji të rënda.

  Ajo duhet të shqyrtohet seriozisht në qoftë se ka pasur dhimbje në njeriun i cili ka marrë lëndime në të kaluarën, të tilla si një aksident me makinë. "


  Radiculopathy

  Radiculopathy në ngjeshje ose, më thjesht, dhimbje të nervit shiatik lidhur me ngjeshje e rrënjëve lumbosacral nervore dhe hernie diskale ndodh më shpesh në meshkujt e moshës 40-45 vjet të cilët kryejnë punë fizike. I saj "klasik" model "qitje" dhimbje në pjesën e prapme më të ulët që i jep up, dhe çalim. Leg të ftohtë, të mpirë, bëhet personi më pak i ndjeshëm ndjen "milingonat", ndjesi shpimi gjilpërash, të paktën - dhimbje djegur.

  Radiculopathy trajtohet si mënyrë operative dhe konservatore - zgjedhjen e pacientit.

  Operacioni shpejt eliminon dhimbje dhe lejon një person para se ju të filloni. Trajtim konservator është më e qëndrueshme, por rreth një vit rezultatet e trajtimit janë të theksuara.

  Në periudhën radiculopathy akute është e nevojshme për të arritur shkarkimin maksimale të shpinë lumbosacral, kështu që për 1-2 ditë të përshkruar pjesën tjetër krevat. Në terapi përdorim të drogës të njëjtën kohë, dhe zgjedhja e drogave është rreptësisht individual. Nga aktiviteti të rëndë fizik, ka të ngjarë që të ketë për të dhënë.

  Ne trajtimin e dhimbjes muskulor është përdorur zakonisht ndikimin lokal: pikën injeksion në muskujve tendosur fizioterapia, reflexology, ihlo.

  Ndonjëherë chiropractic, e butë, muskujt shumë efektive zbutës metodat.

  Dr. Podchufarova këshillë për ata me dhemb mbrapa: të bëjë të gjitha mjekun e dhe të përpiqemi për të formuar një qëndrim mendor të shërimit. Nëse puth dhe ledhatoj dhimbjen e saj, ajo pothuajse në mënyrë të pashmangshme të zhvillohet në kronike. Mundohuni të harrojmë dhimbjen, dhimbjen dhe pastaj të harrojmë për ju.


  «Back Office"

  Shprehja "prapa zyra ende nuk pse të bëhet një term shkencor, por, me sa duket, është në mënyrë të vendosur në qarkullim të përditshme. Çdokush që ka për t'u ulur për periudha të gjata në punë, janë të njohur dhemb mbrapa dhimbje, mpirje në qafë dhe simptoma të tjera të pakëndshme.

  A nuk mendoni se kur shpinë puna i ulur qëndron. Në të kundërtën, në i ulur disqe intervertebral ngarkesën maksimale test. Për të shmangur këtë është mirë të përdorni një karrige të ulët zyre, selia e të cilit është tilted pak nga brenda, dhe përsëri ka një fryrje të lehtë në vendin e kthesa mesit kurrizore. Kompjuter monitor duhet të jetë vendosur në mënyrë që kufiri i tij i sipërm është në nivelin e syve. Kjo do të kursejnë rruaza tuaj qafe të stresit shtesë. Periodikisht të ngrihet dhe të bëjë gjimnastikë.

  Informacion nga neni Kira Molchanova "Nga pacientit për një shpinë të shëndetshme."