Ethe VerdhaHistoria e Verdha Fever

Ku vendlindja origjinal të etheve verdhë, askush nuk e di. Por dihet se epidemia e parë e etheve verdhë shënuar në Jukatan në 1648. Në XVII - XIX shekuj ajo qendra ishin ishujt e Karaibeve dhe bregdetin më të afërt e kontinentit amerikan.

Të gjithë pacientët kishin veshur të njëjtat maska ​​verdhë ethe, fytyrë të fryrë, buzët e fryrë, sytë e skuqur, gjuhë e kuqe të ndritshme, mishrat e fryrë gjakderdhje, të lirshme ... rreth 100 vjet (1793-1900) në ethet e verdha SHBA sëmurë rreth një milion e gjysmë njerëz. Në Rio de Janeiro, 8 maj nga 1 janar-1 gusht 8 3 vit nga sëmundje të vrarë 23.000 njerëz.Kur Kolombi ishte hedhur rrugë detare mes Evropës dhe Amerikës. Ethet e verdha në fund të shekullit XVIII kaloi në anije dhe hynë në Evropë. Në 1800, një shpërthim në Spanjë dhe pretendoi 60 000 jetë njerëzish.


Virus Yellow ethe

Në 1900, Walter Reed zbuluar shkakun e sëmundjes dhe gjeti një shpjegim se si është transmetuar për njerëzit.

Ethe Yellow shkaktohet nga një virus që prek kryesisht mëlçinë. Ajo dëmtuar në masë të madhe qelizat, dhe kjo çon në derdhjes biliare. Pas ngjyrë të verdhë-kafe që lëkura merr një rezultat, sëmundja mori emrin e tij.
Patogjen - ARN tohavirusov familje virus. Virusi përhapet nga mushkonjat. Nëse mushkonjë femër nasosetsya gjakut, pacienti verdhë ethe në tre ditët e para pasi ai ishte i infektuar, pastaj dymbëdhjetë ditë e ardhshme, virus që jeton në Moskë tani, ai mund të shkaktojë sëmundje. Nëse tani mushkonjë kafshoj një person i cili nuk ka imunitet ndaj sëmundjes, ky njeri është i sëmurë.


Ku e bën virusin e etheve verdhë

Ka dy lloje të lezioneve të etheve verdhë: natyral (dzhunhlevoyi) dhe antropourhicheskie (së qytetit).

Në vatrave natyrore të burimeve të infeksionit janë majmunët, brejtësit dhe kafshët e tjera zgarë - lloje të ndryshme të mushkonjave.Në rrezik njerëz antropourhicheskih janë burim i infeksionit dhe zgarë - mushkonjë që jeton në banesa të njeriut (Aedes aegypti). Njeriu infektohet nga pickimi i mushkonjave. Ethe Yellow referohet sëmundjeve karantinore, të cilat janë subjekt i rregulloreve ndërkombëtare karantinës. Incidenca e etheve verdhë regjistruar raste sporadike si dhe shpërthimet në zonën lokale të pyjeve tropikale në Afrikë, Amerika Jugore dhe Qendrore.


Çfarë bën ethe verdhë

Ethet e Verdha - një sëmundje e rëndë shoqërohet nga temperaturë të lartë, derdhje të rënda biliare dhe të vjellat. Nëse ky është një rast i izoluar, sëmundja rrallë ndodh në të rënda dhe i durueshëm pothuajse gjithmonë të shërohen.

Por gjatë epidemisë në pesëdhjetë për qind të rasteve mund të vdesë.

Pasi në trup, agjent për 3-6 ditë nuk ka vetë provlyaet vetëm sapo të vendoseshin në orhanizke dhe fillon të shumohen. Fillon sëmundje akute: të dridhura, temperaturë deri në 39 ... 40 ° C, dehje e theksuar (dhimbje koke, dhimbje të muskujve, dobësi, të përzier). Nuk keni skuqje të fytyrës, qafës, trupit e sipërme, rritjen e enëve të gjakut modelin e syve, puffiness e fytyrë, ënjtje të qepallave. Ka etje, vjellje, të vjella të përsëritura.

Pas 3 ditët e gjendjes sëmundje përkeqësohet, të zhvilluar, nosebleeds, gjakderdhje mishrat, yellowing e lëkurës, sytë mukoze.

Në ditën e 4-5-të temperatura e trupit bie, gjendja është përmirësuar shumë. Në më e lehta të sëmundjes së sëmundjes është e gjatë dhe një periudhë e shërimit. Në të moderuar dhe të rëndë pas përmirësimit afatshkurtër, duke vazhduar nga disa orë në 1 ditë, përsëri përkeqësuar gjendjen e pacientëve nga rritja e veshkave, insuficienca hepatike dhe koagulimit të gjakut progresive. Ata mund të bashkohet miokardit, encefalit.

Vdekja mund të ndodhë nga dështimi akute të mëlçisë të veshkave.
Nëse sëmundja është e favorshme, shërim nga i rëndë në forma të moderuara fillon nga dita e 10 e sëmundjes, sosje orhanizva afatgjatë mbajtur sëmundjen e tij.

Në qelizat infeksionet asimptomatike ndodh që zakonisht nuk është diagnostikuar.

Droga, nga të cilat për të kuruar ethet verdhë, nuk është, dhe kështu pyetja më e rëndësishme është se si për të parandaluar infeksionin me virusin. Trajtimi ka për qëllim rivendosjen dhe mbajtjen e funksioneve vitale (të frymëmarrjes, qarkullimit të gjakut, të trurit, të punës veshkat).


Mbrojtja kundër etheve verdhë

U zhvillua vaksinë që u jep njerëzve imunitet kundër sëmundjes. Njerëzit të cilët futur vaksinën bëhet imun ndaj virusit. Ju mund të hyjë në një vaksinë për fëmijët nga 9 muaj të moshës dhe të rriturit. Imuniteti zhvillon 7-10 ditë dhe do të ruhet deri në 10 vjet.

Personat që udhëtojnë në vende të prirur për ethet e verdha, vaksinohen të paktën 10 ditë para nisjes. Certifikata e vaksinimit kryhet vlefshme për 10 vjet.

Dhe, sigurisht, në zonat ku ethet e verdha është e zakonshme, është e nevojshme që të merren me mushkonjat. Kjo është gjithashtu një mënyrë për të parandaluar përhapjen e sëmundjes.


Për nisen në zonat me ethet e verdha

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ethet e verdha është gjetur në 33 vende të Afrikës dhe 10 vende të Amerikës së Jugut. Ka të sëmurë çdo vit rreth 200 mijë vetë, me një shumicë të konsiderueshme (mbi 80%) e tyre - në Afrikë.

Vdekshmëria nga etheve verdhë here varion nga 21% (Liberia) në 37% (Guinea), dhe në Jugore - nga 47% (Kolumbi) në 52% (Brazil). Të dhënave është mjaft serioz për të përparuar për të mbrojtur veten nga rreziku të panevojshme.

Transferimi ethe patogjen - flavyvyrusov - dhe qytetin, dhe mushkonjat pyjore. Pas 3-6 ditë pas kafshimit ashpër ethe, dhimbje koke dhe ka dhimbje në muskuj, veçanërisht në qafë, prapa dhe këmbët, të vjella, gjakderdhje në mukozës, shqetësim dhe nervozizëm. Formë e lehtë e sëmundjes përfundon në shërim, vështirë mund të përfundojë tragjikisht.

Mjetet më efektive e mbrojtjes është vaksinimi - sistemi i imunitetit pasi ajo është mbajtur për 10 vjet.

Shumë vende në Afrikë dhe Amerikën e Jugut kërkojnë udhëtarët për të paraqitur kur hyjnë certifikatën ndërkombëtare të vaksinimit kundër etheve verdhë. Kjo certifikatë lëshohet në zyrat e imunizimit (zyrat e vaksinimit) të institucioneve të kujdesit shëndetësor që kanë leje të posaçme për vaksinim kundër etheve verdhë. Të dhënat mbi vaksinimin dhe Rivaksinimi janë futur në certifikatën në rusisht, anglisht ose frëngjisht.

Në Shërbimin e saj rajonale qendrat për Mbikëqyrjen e Mbrojtjes së Konsumatorit dhe të mirëqenies (Sanitar Inspektimit) ju mund të gjeni listën e vendeve që kërkojnë certifikatën ndërkombëtare të vaksinimit kundër etheve verdhë, lista e vendeve në të cilat hyrja e këtij vaksinimi rekomandohet dhe zyrat për imunizim (zyrat e vaksinimit), ku ju mund të merrni vaksinuar.

Pastaj pa rrezik për shëndetin dhe me pritje të këndshme mund të shkoni në një safari afrikan apo një karnaval brazilian.

Informacion nga artikullin "ethe verdhë"