Gratë vaginismus


 • Çfarë është vaginismus
 • Trajtimi vahinizmu

 • Çfarë është vaginismus

  Vaginismus - një
  Muskujt tic rrethore e muskujve vaginale dhe perineal,
  pakontrolluar dhe e dhimbshme që shfaqet kur ju të përpiqet të jetë ai
  penis, ose mjetet me Dr. ekzaminim gjinekologjik pa
  përmend gjëra të tjera, edhe më të vogël, të tilla si tampona.

  Ndonjëherë
  se një grua nuk mund të hyjë në gisht. Në raste tepër të rënda
  vahinizmu, grua në mendimin e çiftëzimit fillon spontan
  spazma muskujve, e cila është irradiruet pakëndshme (mbuluar) nga
  brenda të kofshës dhe është i shoqëruar me dhimbje barku, dhimbje.
  Frekuencë

  kjo patologji është i vogël, në lidhje me këtë preken 3 deri në 4% të ri
  gratë. Vaginismus shpesh prek femrat më arsim të lartë dhe
  Gratë janë të prirur për të ekzaltimit.
  Çrregullim mund të shfaqet në ndonjë
  mosha, kryesisht nën 25, dhe për arsye të ndryshme. Në
  disa kusht i tillë lind nga frika e marrëdhënies së parë,
  pas përdhunimit ose zhvirgjerim i përafërt, një tjetër lloj dhune
  pamor (optik) frika, stresi, post-inflamator
  Sëmundjet, mungesa e njohurive themelore për seksualitetin, mungesa e
  vajra me drojë dhe kështu të dy partnerët. n. vaginismus shpesh
  rezultat i dyspareunia dhe anasjelltas, por është kombinim më i zakonshëm i këtyre


  patologji.


  Sigurisht, kjo situatë do të ju dhe partnerin tuaj mërzit
  më shumë edhe me të butë, i vëmendshëm, sjellje të butë e njeriut,
  ka dhimbje në legen në femra. Ajo përpiqet për të shmangur
  marrëdhënia seksuale dhe madje edhe në qoftë se ajo shkon në (vetëm në raste të butë
  vahinizmu), siklet çmimi. Por është karakteristike se në
  Shumica e grave me ndodh çrregullim zgjimit seksual
  mjaft e lehtë, normalisht lagur vaginë e mëparshme
  dashuri e këndshme dhe të kënaqshme, mbetet normal seksual
  dëshira dhe aftësia për të orgazmë.

  Shumë gra nuk kanë marrëdhënie ose orgazmë, ose normal

  Jeta seksuale çon në konfuzion, por ata rrallë kërkojnë
  dha dorëheqjen të situatës, ose mendojnë se "i vështirë", "turp
  rrëfej "dhe si janë justifikime. Trajtohen shpesh
  Çiftet të cilët dëshirojnë të kenë fëmijë, por jo mërzitur gruan
  duke e lejuar atë zaberemenet.Eto ashtuquajtura martesa virgjër
  (Virhohamiya). Në rastet, kur grua ose disa më menaxhohet
  të bëhet shtatzënë ndërsa vaginismus (me spermë rrjedh ose në të butë
  vahinizmu), ju doni të ju lutem këtë palë, pas lindjes me një grua të tillë
  çrregullim zhduket.

  Në çdo rast është më mirë që të kthehet për të profesionistëve. Nëse përjashtohen të gjithë

  Shkaqet natyrore pas ekzaminimit gjinekologu, shkruani diçka në
  vagina është e vështirë ose e pamundur, pastaj dhimbje kur duke u përpjekur për të
  coitus ka natyrën psikike, atëherë ka shumë të ngjarë ajo vaginismus. Dhe
  më mirë për të parë një seksolog i njohur. Turistik më shpejt që të mjekëve
  aq më shpejt do të vijë një shërim të plotë. Sidomos jo grua
  vuajnë për meshkujt është gjithashtu i prekur shumë negativisht. Në
  disa raste partnere gra të tilla janë shpesh të hutuar dhe çudi:
  "Përse? Çfarë është vështirësia problemi? Përsëri - pse? ".

  Gruaja askush përkushtuar, jo rrallë, sepse ajo nuk e kupton
  mundet gjendja e tij, dhe njeriu nuk ka koncept të pavullnetshme

  dhimbje të muskujve, fillon të mendoj se kjo është diçka e ofendon partnerin e tij
  ose se ajo "tensionuar qëllimisht" për të shmangur marrëdhënie. Nëse
  Ai e di çfarë shkakton dhimbje dhe parehati, ajo do të jetë mbi të gjitha
  më shumë dhe më pasiv në aspektin seksual, mund të jetë një shkelje
  mosfunksionim ngrerë, veçanërisht kur njerëzit fajësojnë veten në një situatë. Në
  kur një njeri mendon se partneri i tij fajtor, përfundimisht tij
  durimi është lodhur, acarim ndodh, kërko tjetër seksual
  objektet për të kënaqur instinktet seksuale, konfirmojnë tyre
  kurajo dhe "seks vetëm normal."


  Trajtimi vahinizmu

  Vaginismus duke u trajtuar më mirë se llojet e tjera të seksual

  çrregullime të femrave. Trajtimi i ndërlikuar qasje, individuale për
  secila palë për çdo grua.

  Psikoanalizës,
  Psikoterapi individ me terapi të sjelljes, i cili eliminon
  konfliktet e brendshme, drejton impuls seksual në pranueshme për
  rreth pacientit dhe% kanaleve D
  0?, Heq ankthi dhe neurotik
  Pritjet neurozë, mësojë vetëbesimin dhe aftësinë për të shprehur haptas
  nevojat e tyre seksuale, të eliminojë barrierat psikologjike për
  Lyumbrykatsyy vaginal (hidratues), mbledhje dhe orgazmë. Aplikoni
  si Hypnotherapy, e cila së bashku përshpejton fillimin
  Efekti psikoterapeutike dhe normalizojë funksionin seksual.

  Dyfishtë seksoterapyya - një trajtim të dy partnerët. Problem
  prekur të dyja, kështu që të dyja duhet të trajtohen prishjen e harmonisë seksuale.
  Pika kyçe e këtij terapi është për të diskutuar me mjekun tuaj çift
  Aspektet psikologjike dhe fiziologjike të funksionit seksual, natyra
  fiziologji dhe abuzimi seksual, udhëzimet e mundshme të trajtimit,
  zbatueshmëria e metodës për të çifteve në përgjithësi. Pastaj, duke vazhduar bisedën
  çift ​​tolerohet në një situatë intime, shtëpi. Qëllimi i terapisë
  është që të krijojë apo të rivendosur normal seksual dhe shpirtërore
  komunikim brenda martesës, shpjegoi rëndësinë e partnerit
  lojërat e mëparshme seksuale për femrat, më shumë se

  marrëdhënie dhe orgazmë.

  Përdorur teknika të veçanta dhe ushtrime, mjeku thotë
  Partnerët natyra e kontraktimet spontane muskujve të vaginës dhe
  treguar refleksin ne ekzaminimin gjenital femëror në praninë e
  partneri i saj apo pa (dëshirën e një gruaje). Dhe rishikimi i përgatitur
  kështu që vetë gratë mund të shikojnë ngjarjet e
  duke përdorur një pasqyrë. Atëherë gruaja mjeku mëson disa tricks
  lejon të relaksoheni muskujt që rrethojnë vaginë.

  Mënyra më efektive është ndoshta për të siguruar që
  me qëllim të shtrihet këto muskuj, dhe pastaj vetëm të relaksoheni ato. Pas kësaj
  grua duke i dhënë një sërë zgjeruesit të madhësive të ndryshme.

  Më të vogël të tyre
  - Pak më e hollë gisht - mjeku butësisht hyn në vaginë, shpesh të
  yzumlenyyu gra, e cila kurrë nuk ka qenë në gjendje për të vënë në vaginë tuaj
  çdo gjë. Atëherë ajo tregon si typing expander,
  lubricating sterile pelte-si krem ​​bollshme ajo dhe duke i kërkuar
  duke bërë këtë në shtëpi disa herë në ditë, çdo herë duke e lënë
  extender në vaginë për 10-15 minuta (për këtë qëllim mund të përdoren
  dyldo i vogël - një penis artificial).

  Më mirë të të gjitha manipulimet kryer në banjo. Shumica e grave
  vuan nga Vaginismus, 5-6 ditë janë në gjendje të përdorin të njëjtën gjë
  set trashë zgjerues i gjinisë përkatëse madhësisë

  Këndellur anëtar. Këto ushtrime apo para raportit seksual
  20-30 minuta është se njollat ​​më të dhimbshme të përdorni vaj të parfumuar
  lidocaine ose anestezin.

  Si grua detyrat e shtëpisë ofrohet për të kryer ushtrimet e mëposhtme:

 • Zotërim dhe të kontrollojë muskujt e tyre gjenitale. Për ta bërë këtë,
  Nevoja potuzhytsya (si në dollap), pastaj pushojnë, atëherë tërheq në
  vagina vetë (duke reduktuar muskujt e anusit dhe rrethore
  mill muskujve). Ky ushtrim përmirëson rrjedhjen e gjakut në gjenitale
  e grave përmirëson ndjeshmërinë, shkaktojnë seksual
  ngacmim dhe më tej thellon ndjenjën e orgazmës dhe ndjenja
  partner.

 • Duke vënë një gisht në vaginë, dhe gruaja e bën
  gjeste të ndryshme gisht, lëviz ato nga njëra anë në tjetrën,
  kthehet, bends, etj Megjithatë, nganjëherë një grua thotë se ajo veten e saj
  është e vështirë për të bërë lëvizje të tilla, të frikësuar për të lënduar. Por ajo është shumë e
  Ushtrimi është e rëndësishme në qoftë se ju do të jetë në gjendje për të në mënyrë të sigurtë të kryer suksesin
  me kusht.
 • Përpjekjet për të futur penis në një konkluzion paraqesin. Ju nuk keni nevojë
  në mënyrë aktive të bëjë diçka, vetëm të vishen në penis siç është.
  Ndjenja e një grua lehtë mund të marrë këto postures, në të cilën
  është kryer në boshtin e vaginës dhe penisi nuk qëndron në
  mur. Sigurisht, për të bërë këtë është e nevojshme pas mëparshme

  favore seksuale dhe trajnimit përsëritet mëparshme të përshkruara më sipër.
 • Trajtim të shkurtër, për çdo grua individualisht,
  merr deri në 10 seanca. Me mirëkuptimin e ndërsjellë dhe durim të dy
  partnerë në rivendosjen e rehati seksuale duke përdorur seksolog i njohur
  dhe të ushtrimeve mund të rebeluar lehtë pengesë quajtur vaginismus.
  Mund të jetë grua absolutisht normale, të harroj të pakëndshme
  ndjenjat dhe të jenë të lirë për të shijuar gamën e plotë të të gjithë
  jeta seksuale. Dhe pas një kohë do të jetë i befasuar me
  buzëqeshje, mos harroni këtë, pothuajse nuk besonin se kjo ishte ju!

  Informacion nga neni "vaginismus".