Jeta pas edemë të trurit Inside


 • Historia e një Sëmundjeve
 • Edemë cerebrale në sëmundje meningococcal
 • Efektet e edemë cerebrale
 • Rrugë e gjatë për shërim

 • "Mjeku vetë shëruar, dhe pacienti sheh dhe shërohen!" - Rregulla e Artë. Autori i këtij neni, për të ndarë përvojat e tyre përsëri në jetë, duke e quajtur veprën e tij "Historia e sëmundjes sime, ose një mjek shëruar veten pas meningjitit dhe edemë cerebrale."


  Historia e një Sëmundjeve

  Në dimrin e vitit 1980, kur unë isha në rezidencë për mjekësi të përgjithshme dalë gradualisht dhimbje koke që bothered mua një muaj dhe zhdukur shumë rinitit kronike. Arsyeja për të gjithë këtë unë nuk mund të gjeni dhe filloi fuqishëm të angazhohen në ushtrime fizike, duke përfshirë drejtimin, si numërohen të gjitha lodhje.

  Pastaj papritmas temperatura në 40 gradë, dhe unë u mblodhën në spital për të trajtuar gripin. Në ditën e parë të shtrimit në spital pas duke folur me mjekun tuaj për jo përcaktuese të dukshme filloi të vjella të përsëritura pa përzier dhe i venitur larg përpara dritë, kuptim i gjashtë më tha se ajo është meningjiti.

  Gati dy ditë kam ecur përreth specialistëve dhe konsulentëve (kandidatëve dhe mjekët e Shkencave Mjekësore), i cili nuk mund të vendosur diagnozën time. Si një ëndërr pastaj mu kujtua se unë u përpoq për të pyetur për diçka. Kur edemë rritur, lufta për jetën time. Një natë unë hapa sytë dhe pashë pikoj pikoj, dorë të lidhur, por definitivisht nuk mund të them asgjë dhe pastaj të zhytur në humbje ndjenjash.


  Një ditë ndjeva butësi të pabesueshme brenda trupit, unë kurrë nuk kam ndjerë këtë ndjesi dhe ia hapi sytë pas një humbje ndjenjash shumë në fillim të shkurtit 1980. "Ai u kthye për të jetuar" përfshiu frazën e parë në kokën time. Ky ishte vetëm fillimi i kalasë madhe testimin e trupit tim, mendjen dhe vullnetin. Koha nuk është njohur meningjit komplikuar nga edemë cerebrale.

  Unë më shumë gjasa nuk vdiq për arsyet e mëposhtme:

 • organ i ri dhe në shumë seancave të kaluara running, edukimin fizik;
 • Dëshira e madhe për të jetuar.
 • Dhe në fund, pavarësisht progresit të trajtimit, unë u lirua nga spitali dhe shkoi në shtëpi, e shoqëruar nga të afërmit.

  Atëherë unë ishte vetëm 28 vjet dhe 5 vjet të praktikës mjekësore. Diagnoza ime dukej si një dënim me vdekje: efektet e mbetura të sëmundjes meningococcal (meningjiti dhe sepsë meningococcal) me rritjen e presionit të kafkës, extrapyramidal (basal ganglia plagë çështje e trurit për shkak të encefaliti) dhe sindromi astenovegetativnogo.


  Edemë cerebrale në sëmundje meningococcal

  Ashpërsia dhe rezultati i meningjitit varet nga ashpërsia e edema-ënjtje të trurit, si dhe përfshirje në procesin inflamator dhe substancë të sistemit ventrikular trurit të trurit. Inflamacioni në membranat dhe çështje të trurit, pa përdorimin e antibiotikëve është duke përparuar dhe përafërsisht 50% e rasteve që çon në vdekje si rezultat i encefalit, hydrocephalus brendshëm.

  Në edemë cerebrale janë vërejtur: konfuzion, agjitacion psikomotor me zhvillimin e shpejtë të vendeve, atëherë, sidomos në të rriturit, konfiskimet përgjithësuar, të karakterizuara nga çrregullime të frymëmarrjes, si dhe shkalla e vdekshmërisë është rreth 30%. Për shkak të zgjedhjes Endotoksina menynhokokkamy nganjëherë zhvillojnë shoku toksik me një vdekshmëri 50%. Përndryshe, procesi përfundon shërimin jo të plotë të efekteve të mbetur në formën e hydrocephalus, sindromi epileptike, ulur inteligjencë, humbjen e dëgjimit, etj dhe shpesh shkojnë mbi aftësinë e kufizuar. Me procesin e duhur të trajtimit me antibiotikë është plotësisht i kthyeshëm. Në nivel familjar, besohet se një shërim i plotë nuk është meningjiti mundur.
  Pas?
  ? Edema e trurit Stvie


  Nëse mendimi i mjekëve të përkthehet në gjuhën e përditshme, kjo do të thoshte dhimbje koke të vazhdueshme, ditë e natë, nga të cilat unë ", u ngjit në mur" 4 orë gjumë pas fillimit gjumit dhe zgjimit të hershëm, vënie në skenë kur shëtiste, marramendje, dobësi në krahun e djathtë dhe këmbën veçanërisht nën ngarkesës dhe motit të ndryshimeve, dridhje konstante kokë (dridhje) dhe dhimbje barku dhimbshme në muskujt viç, humbja e kujtesës dhe përqendrimit, mungesë ekuilibri emocional si pasiguria e tyre, dekurajim, depresioni, etj

  Unë ngadalë ri-angazhohen në jetë, sepse mendja ime e përshtatur me kushtet e reja të ekzistencës.

  Ajo mori rreth 3 muaj për të kuptuar plotësisht se si depërtues dhe i fshehtë nuk ishte shkalla e dëmtimit të trurit dhe abuzimit njohëse dhe emocionale të funksioneve. Me aftësinë për të reflektuar mbi gjendjen e tyre, kam luftuar për të gjetur veten e tyre. Një numër i gjërave të ishin të ndryshme në mua kur padashur krahasuar aftësitë e tyre para dhe pas pësimit të një edemë cerebrale. Ajo dukej e tërë bota i venitur dhe ndjenjë vtratylasya e jetës. Megjithatë, edhe në mendime, unë nuk e ndjeni dëshirën për të duket e pashmangshme dhe respektojnë nga trillet e fatit.

  Unë nuk kishte asnjë vështirësi në të kuptuarit e të folurit, biseduar me njerëz, shikuar shfaqje televizive, mund të lexonte, por ndonjëherë nuk ka kuptimi i fjalëve.

  Unë kisha për të rilexuar disa herë propozimin për të kuptuar kuptimin e tekstit të shkruar. Kur shkrim letra të hedhur në letër lakuar linjat dhe disa fjalë ishin të humbur, kështu që unë kam për të kontrolluar dhe korrigjuar këto gabime mekanike. Lines kërceu para syve të mi, unë shpejt lodhur, për të mbledhur thërrimet e informacionit në lidhje me barnat që janë të emëruar me dëmtime organike të trurit. Vizioni dhe dëgjimi nuk janë lënduar, por veshët e tij vunë, veçanërisht kur ndryshon motit dhe ndonjëherë e vështirë për të kuptuar kuptimin e tingujve. Shkruani mua trajtuar problemi ishte, si furçë keq dëgjuar. Stilolaps normale dukej si një log, e cila ishte e vështirë për të mbajtur në dorën tuaj, dhe ndonjëherë jo menjëherë në gjendje të shpejt të shkruaj një ofertë.

  Para se shiu dobësuar dorën e djathtë dhe këmbën e drejtë u mbërthyer pak. Herën e parë unë ecte poshtë valëzim rrugë, duke shkaktuar konfuzion në pensionistëve lagje. Unë nuk do të doja të shikojnë programe në TV si dhimbje koke "ndërtuara prej mendjes" dhe unë nuk e di se si për të gjetur ndihmë prej tyre. Koka e tij ishte diçka e pabesueshme. I mori librin dhe u përpoq për të përzënë larg të gjitha larg, edhe pse ajo e kishte ndihmuar. Nuk kishte prehje ditë e natë .... Hipnotike dhe analgesics jo të lehtësuar gjendjen, duke rritur dobësi të përgjithshme. Ajo dukej mua se jeta e ka humbur gjithë kuptimin. Kjo ishte një sfidë shumë e vështirë dhe jeta shumë frustruese, duke shkaktuar frikë dhe dëshpërim, vetë-mëshirë.

  "Përse ndodhi kjo dhe do të unë kurrë përsëri" normal "?" A është pyetur shpesh veten pyetjen dhe nuk mund të gjejnë një përgjigje. Por një shkëndijë shprese vazhduar të digjem në hi brenda, duke shkaktuar atë për të kapem për jetën e apatia dhe pafuqisë për të ndryshuar situatën, pa lënë të bien në dëshpërim. Shpirti i sëmurë dhe dhimbje nuk mund të krahasohet me dhimbje fizike! Për të kuptuar se çfarë është dallimi, vetëm duhet ajo për të mbijetuar, të ndjehen të, lëvizin ...

  Kujtim profesional nuk ishte prekur, por emrat e shumë aktorëve unë nuk do të mund menjëherë të kujtojnë. Ka pasur momente kur kam shkëputur për disa sekonda, pyesin se çfarë unë duhet të bëj.

  Më vonë, kur unë shkova në punë, unë u detyrua të kryejë informacion politik në zyrë, dhe gjatë tregimit unë nuk mund të mbani mend fjalën që ju dëshironi dhe u ndal për të gjetur një zëvendësim. Unë u përpoq për të kandiduar në park, por swirled fort kokën, të sëmurë, hedhur në anën e, dhimbje përforcuar në këmbë dhe dhimbje të padurueshme grisi kafkë. Ne kishim për të ndaluar dhe mbledhje, dhe shtrihet në divan në shtëpi, ku ai vazhdoi dridhje e muskujve poderhanie dhe përforcohet në trup me djersitje të fortë. Kështu që unë u ndal përpjekjet e mëtejshme për të mësuar për të kandiduar. (Me sëmundjes unë nuk kam bërë deri vështirësi të drejtuar 5-6 kilometra në park, që ishte pranë shtëpisë.) Një, me pak fjalë kam humbur veten time dhe ishte shumë i mërzitur, thellësisht të vetëdijshëm për të ardhmen tonë të zymtë.

  Mjekët njerëzisht vjen keq për mua, por asgjë nuk mund të ndihmojnë, si në tekstet e neurologjisë deklaruar se nevoja për të rinovuar drogës dhe asgjë më shumë.


  Rrugë e gjatë për shërim

  Pas katër muaj të shkuar në Spitalin e Qarkut për injeksione, duke kaluar përmes maleve të tij të mëlçisë të drogave, unë shkova në VTEK (Shëndetësisë dhe ekspertëve të Punës të Komisionit), ku unë u ofruar 3 paaftësi në grup, por unë nuk pranoi. "Dhe ju nuk na dhe shërohet gaboj?" Ata më pyetën, dhe kam premtuar për të shëruar. Nuk ka neurolog një gjysmë duzinë, më pyetën, unë nuk mund të them për parashikimet e caktuara të ardhshme dhe nëse unë bëj punën.

  Të gjithë nuk këshillohen për punë jashtë orarit, të ndaluara në punën e ardhshme në ndërrimin e natës, jeta eksitim të shkurtër nën kapuç. Doktor i diagnostifikimit funksionale Spitalit Rajonal, deshifrim llogari bioenergy trurit tim (encephalogram) më këshilloi për të gjetur një punë të qetë, si në hemisferë e majta u rrit aktivitetin e sekuestrimit.

  Ndjekin neurolog, ishte një njeri i mirë dhe i sjellshëm, çdo 10 ditë vazhduar pushimin tim të sëmurë. Kështu që unë erdhën tek ajo një takim me emërimet e tyre, të cilat vychytuvav nga librat dhe drogës ndonjëherë kishte urdhëruar recetë. Përveç kësaj, besimi i verbër në trajtimin e drogës dhe kërkimi i drogës ardhshëm modë viddalyaly më larg nga trajtime të tjera.

  Unë jam më shumë dhe më shumë në depresion mjekësi tonë impotenca, që unë aq pasion besonte në asnjë mënyrë dhe nga situata rrugë pa krye. Kishte muaj më afrohet një komision tjetër, dhe unë ende tuptsyuvav në vend pa përjetuar përmirësim të dukshëm. Problemi kryesor në rrugën e rivendosjen e shëndetit tim ishte mungesa e njohurive të nevojshme për rehabilitim të plotë, udhëzime të veçanta praktike dhe hapje të vazhdueshme në vetvete, si një mjek, dhe përvojat shpirtërore që zgjat kohën shërim.
  Unë e nevojshme mbështetje psikologjike për të hequr qafe e komplekseve pasigurisë së tyre dhe më në fund besoj se të shërohem, si shumica e mjekëve duke kërkuar në mua, nuk e besoj plotësisht në të.

  Nëna ime shkoi për të punuar dhe kam qëndruar gjithë ditën vetëm me mendimet dhe shqetësimet tuaja. Vetmia dhe mosveprimet rënduar më shumë e më shumë.

  I mençur dhe ndoshta në periudhën zgjidhje e drejtë erdhi për mua një herë, kur një mjek i njohur sy mjek nga klinika ku unë u trajtuar, unë prezantoi edicionin e parë të librit "Agjërimi për Shëndetësi". Humbja I kishte asgjë, dhe kam vendosur për të provoni këtë metodë. Unë nuk kam frikë nga perspektiva e duke vdekur nga uria, siç përshkruhet në detaje në librin lidhje me nuanca dhe përparime në trajtimin e shumë sëmundjeve "pashërueshme" për mjekësinë zyrtare.

  Asnjë informacion rreth sëmundjes time dhe dietë më restauruese nuk ishte aty, dhe vetëm në studime shkencore të Bibliotekës Rajonale unë gjeta një përshkrim të dietës dhe pas nja dy shembuj të kuruar edemë cerebrale.

  Kur fillova të mohoj, mjeku im mom me 40 vjet përvojë, një veteran i luftës, nuk e mohoi mua, edhe pse unë kisha frikë se unë të mund të vdes. Por kur e pa rezultatet e para pozitive të trajtimit tim në 2 javë, pastaj u qetësua. Në verën e nxehtë të 1980 për 24 ditë grevë urie e tij në ujë kam humbur 16 kg, por mbulohen koordinimin, mëlçisë dhe pastrohet çehre sipas, dhe më e rëndësishmja - një besim të madh në shërim të plotë!

  Sigurisht unë nuk i them asaj neurolog merr pjesë pse unë humbur peshë në mënyrë drastike, duke shpjeguar se unë kam qenë në një dietë dhe unë kam një oreks të dobët. (Ndërsa terapive alternative, le të vetëm uria shumë mjekë të duket e egër dhe që ata aplikuar për të, u konsideruan nga kjo botë).

  Si rezultat i përdorimit të dietës thonë se kriza në mënyrë eksplicite acidotic dhe unë nuk ndjehen të urisë, etjes ose marramendje nuk u mërzit mua. Kam kaluar shumë kohë në ajër, duke ecur në park, shumë veta në këmbë, pije zier ujë dhe hips supë, zorrët pastrohen rregullisht dhe mori një dush. Pas 16 ditëve të agjërimit të tij, unë aksidentalisht goditi kompani, e cila festohet në dasmën.

  Unë nuk e kishte pretenduar, në heshtje të zëvendësojë gotë me gotë vodka me ujë dhe ishte në gjendje për të luajtur jashtë mysafir pije. I vënë në pjatë copë tim të madh të pulave, kurrë nuk preku atë. I vini re se aromë e ushqimit në një kohë që unë nuk ishte i inatosur. Tundimi për të ngrënë u ngrit sepse unë e dija se pas një vakt i tillë vetëm mund të vdesin ose në të mirë të merrni një helmim të fortë.

  Uria përfunduar në 24 ditë, edhe pse 25 ditë planifikuar. Ndaluar atë para sepse shqetësuar dhimbje në këmbët e mia në natën (jo aq shumë rezultat i urisë si lezioneve të indit të trurit gjatë meningjitit dhe edemë cerebrale).

  Unë nuk e di se si për të parandaluar ato, dhe uria para se unë nuk e ka bërë pastrimin e syroyadeniem. Unë mendoj se unë kam qenë me fat sepse mëlçisë ishte "dehur" kurë, kështu që mos përsërisim të njëjtat gabime. Periudha shërim shkuan mirë për lëngje (karrota, mollë), perime, fruta, drithëra pa kripë, sheqer dhe proteina shtazore.

  Duke vazhduar për të luftuar për shëndetin e tyre, veçanërisht kur isha shumë në shpirtin, unë u përpoq të arratisej duke lexuar libra. Shumë shembuj të njerëzve të fortë në frymë, natyrisht shëruar nga sëmundje të tilla të nxitur besimin dhe vullnetin për të jetuar time, frymëzues kërkojnë mënyra për të shërohen.

  Librat Kam lexuar tubs nxehtë për të edukimit fizik si ndalesë të marrë një mjekim për të vendosur ëndrrën, dhe ndoshta gjëja më e rëndësishme për mua në atë kohë - si do të forcojë dhe mundi veten! "Fati i keq unë do vylikuyusya, dhe do të punojë vetëm mjeku mjekun e mirë që jam në të gjitha shpenzimet!" Besohet Sinqerisht dhe shpesh mendërisht përsëritur një frazë.

  Unë kam qenë i thyer fizikisht, por jo mendërisht. Libra mbi metodat natyrore të shërimit ndërsa pothuajse nuk ishte, por intuita e bëri që përpjekjet e mia kanë për të pasur sukses. Për njëmbëdhjetë muaj në letrën e spitalit kam pasur kohë të mjaftueshme për rivlerësim të kaluarën e tij dhe të kërkojë shërimin.

  Për të shpejt të shkojnë në punë dhe për të eleminuar një pasiguri të ndërlikuar unë shkova për të paguar për kurset e menaxhimit të zemërimit. Këto klasa nuk janë përmirësuar kështu gjendjen time përgjithshme si lehtësuar qasjen time për të punuar dhe për të kapërcyer kompleks inferioriteti, e cila zhvillohet pas mjekët e mia pesimiste parashikimit dhe faktin e pranisë së sëmundjes - pasojat e pësimit të një edemë cerebrale.

  I dashur punën time dhe në janar të vitit 1981 filloi punën në spital. Pas punës unë u kthye në shtëpi i lodhur dhe kështu që nuk ishte më ndonjë forcë fizike ose morale të bëjë diçka rreth shtëpisë. Organ vegjetativ kafe i rraskapitur, por unë kam për të jetuar dhe punuar në.

  Muaj kaluar, por shëndeti i përmirësuar shumë ngadalë. Për mjekët unë nuk ka shkuar, duke e ditur se pak unë do të analizojnë shëndetin e tyre, kthimin më të shpejtë të shëndetit. Problemi im ishte që unë e dinte shumë nga traumat e edemë të trurit dhe natyrisht kjo është më shumë në depresion.

  Në tetor 1984 I miratuar pozitën e kokës. Departamenti i Mjekësisë i brendshëm, atëherë shëndeti im është përmirësuar me 50% menjëherë, edhe pse jo të gjithë besoj se unë mund të trajtojë (isha 32 vjeç). Por unë nuk u dorëzua dhe vazhdoi ngjitjen e tij nëpër jetë, nganjëherë në prag të forcave të tyre. Unë nuk kam kohë për të qenë të sëmurë, ose më mirë, të drejtën për të lënduar, ende kishte për të rritur fëmijët e tyre-binjakët. (Ish Mjeku im dhe mjekët tjerë nga klinikë edhe pesë vjet u habitur që unë u shërua, duke punuar nga zyra qendrore e spitalit, unë kam kategorinë e parë në terapi dhe fëmijë të shëndetshëm.

  Ndonjëherë, kur një takim shans në rrugë dhe e pyeti për shëndetin tim dhe sukses në punë. ) Detyrë Night, veshin punë, stresi i vazhdueshëm dhe shqetësimet gradualisht zëvendësohet dhimbje fizike dhe emocionale.

  Neurologë paraprake në trajtimin këshilla ime për të mbrojtur veten zëvendësuar me stres të vazhdueshëm dhe tendosje.
  Kam arritur të përmbushë ëndrrën e tij të studentëve - për t'u bërë kreu i departamentit dhe mjeku të kualifikuar, përkundër të gjitha pengesave! Unë gjithmonë kujtoj një frazë midis besimit dhe arrogancës në trajtimin e keq kritike vetëm një gjysmë hapi. Pas një shkollë jetës ndonjë mjek mund dhe duhet të kapërcyer sëmundjen e tij!  Gjatë sëmundjes së tij unë perehlotal shumë të drogës, dhe ngjyra e fytyrës sime ai tha gjithë këtë. Një ditë kam vendosur që unë do të pi më asnjë pilula, ose fitojnë cerozë. Për të lënë duke marrë drogë kam kaluar një normë prej 10 tubs nxehtë, i ulur në gjoksin e tij në ujë për 20 minuta çdo ditë dhe djersitje pa kursim, pastaj veshur një tuta dhe vë në shtrat për 40 minuta. Dhimbje barku shqetësuar në këmbë, dridhje në mish, kam vuajtur dhe shkoi për të punuar. Kështu që unë detoksitsiroval mëlçisë tuaj dhe të përhershme të braktisur marrjen e ndonjë ilaç, rivendosjen krejtësisht gjumë çdo ditë përmirësimin e shëndetit dhe duke shijuar një jetë të re.  Në 1986 kam mësuar për të kandiduar përsëri, duke filluar me një 15 minutësh drejtuar, dhe të provuar atë me një ndërprerje disa pothuajse 1 orë. Nuk ishte e lehtë. Sweat u derdhje off rrjedhë e mia, por unë me kokëfortësi çdo ditë zgjatet dhe zgjatet distancën e tij, e cila u zhvillua për veten e tyre për të sëmundjes së tyre. Unë u ndal vetëm kur fort rrahjen e zemrës dhe zemra norma ishte 120-140 për minutë, disa minuta në këmbë hap prapa dhe vazhdoi për të kandiduar. Pra, kjo vazhdoi për disa muaj, të shqetësuar për twitching dhe tkurrjes së muskujve në viçat, por unë jam zell fanatik vazhdoi trajnimin e tij. Shumë ka punuar në bar, bare paralele, duke kërcyer, trajner ekuilibër mbi një trung në shesh lojërash në shkollë.

  Rifilloi forcën e muskujve në dorë dhe kujtesës gradualisht shkoi dhimbje koke.

  Duke studiuar cures natyrore, kam kuptuar se ndikimi në nivelin shpirtëror, mendja e njeriut shpesh luan një rol vendimtar në rimëkëmbjen. Gjëja kryesore për të besuar në veten tuaj dhe të shkojnë pikërisht si shërim të planifikuar, edhe në qoftë se autoritetet kanë shprehur dyshime në lidhje me prognozën e sëmundjes dhe ju duhet të mposhtur sëmundjen. Krijo një vështirësi dhe, më e rëndësishmja, të kapërcyer ato, duke u mbështetur vetëm në veten e saj.

  Në këtë rast, vetëdija e pafuqisë së tij dhe varfërisë ka lejuar mua për të mobilizuar të gjitha resurset e brendshme në përputhje me ligjet themelore të terapive natyrore, dhe ndikimi në nivelin fizik ka luajtur një rol dytësor në procesin e trajtimit.

  "Mbijetesa Lutja" ime ishte durim dhe mirënjohje, shpresën dhe vullnetin për të jetuar.

  Diagnoza - jo një dënim, të kontrolluar fatin dhe shëndetin e tyre. Para së gjithash, të jenë të vetëdijshëm se çdo diagnozë - kjo është vetëm mendimi subjektiv i një mjeku. Historia ime personale është një përgjigje specifike për mjekët diskutueshme të motit që më shpëtuan nga vdekja, por pothuajse asgjë nuk mund të më ndihmojë për shërim të shpejtë. Kam arritur të fitojë këtë çmim të madh për t'i dhënë fund sëmundje e pashërueshme. Dhe ju nuk i japin jo një situatën tuaj të thjeshtë. Pas largimit nga spitali pas edemë të trurit, shumë pacientë të bien në duart sepse ata janë të frikësuar e diagnozës së sëmundjes (ënjtje pësuar trurit, kështu janë dëmtuar dhe nuk mund të jetojnë një jetë të plotë).

  Ndërkohë, ka të paktën dy mënyra: e lehtë - të heqë dorë në dorë dhe janë më të vështirë - të përdorni mundësinë tuaj për të mësuar të jetojmë me të, pa marrë parasysh se çfarë, të jetë cilësi të lumtur dhe më të mirë të jetës.

  Informacion nga neni Vladimir Atkin "Zhvillimin e trupit dhe shpirtit - rruga ime e vetë-shëruese."

  Diskutoni në komunitet