Jeta pas një sulmi në zemër të gjithë prej nesh do të


 • Rrezik - burra "në kulmin e tyre"
 • Si të njohin një sulm në zemër
 • Çdo normal!
 • Ndihma e parë për ardhjen e "shpejtë"
 • Shifrat
 • Kjo do të ndihmojë për të diagnostikuar
 • Fakt

 • Rrezik - burra "në kulmin e tyre"

  Pamvarësisht nga
  Përparimet e jashtëzakonshme në kardiologjisë, sulm në zemër mbetet "Room vrasës
  një "e sëmundjes. Prandaj, sulmues papritmas, në heshtje.

  Tani
  besohet se grupi kryesor në rrezik për sulm në zemër -
  Men 40-50 vjet, të angazhuar nervor, punë të tensionuar.

  Zhvillimi i një sulmi në zemër për dy arsye:

 • Vrull e enëve koronare. Ky kusht është tipike vetëm për të rinjtë.
  Telefononi një sulm të papritur mund të theksuar rëndë, alkool (për

  vendi ynë është vetëm tipike "sulme alkoolike zemrës"), të tepërta
  ngarkimit.
 • Bllokim i një anije koronare mpiksje që shpërtheu. Fajtori kryesor për këtë - atherosclerosis.

 • për shkak të vrull apo bllokimin e gjakut nuk mund të merrni në zemër,
  fillon anoksi saj indeve. Së shpejti muskujve të zemrës
  ka nekrozë (vdekja). Ky është një sulm në zemër.
 • Në varësi të zonës së lezioneve miokardit janë të ndarë në imët dhe krupnoochagovogo (të gjerë).

  Si të njohin një sulm në zemër

  Simptomat klasike:

 • dhimbje dërrmues gjoks (më gjatë se 20 minuta)
 • rritet dyspnea,
 • Buzët kaltërosh,
 • djersitje të ftohtë dhe një frikë e tmerrshme e vdekjes për shkak të oksigjenit uria përgjithësi.


 • Por!
  Ndonjëherë një sulm në zemër, sidomos në të moshuarit (formë Hastralhichnoyu)
  manifestohet me dhimbje e papritur dhe bloating. Pra, nëse nuk ka të qartë
  shenja se një dispepsi personi, nuk bëjnë
  Lavage stomakut. Së pari ju duhet për të përjashtuar një sulm në zemër!

  Ndonjëherë
  vetëm manifestim mund të jetë një dhimbje në krahun e majtë, la sup,
  dhimbje dhëmbi (edhe majtas). Nëse dhimbja filloi papritmas, ai nuk ishte i
  shpjegim tjetër logjik, ju jeni në rrezik -
  nastorozhytesya!


  Çdo normal!


  Ky është presion dhe zemra normë ideal:

 • Presioni i gjakut - 120/80.
 • Norma e zemrës (numri i rreh për normë minutë) - 60-90.


 • Ndihma e parë për ardhjen e "shpejtë"

 • 2 - 3 tableta nitroglycerin nën gjuhë.
 • Për të lehtësuar dhimbjen, ju përtyp e baralgin tabletë me aspirina.
 • Ju duhet të nënshkruajnë një pacient në mënyrë që këmbët e tij ishin mbi kokën e tij.
 • A nuk vetë-masazh i zemrës: nëse ka aritmia, ajo mund të dëmtojë.

 • Shifrat

  500 mijë njerëz në Rusi vdesin çdo vit nga sëmundje kardiovaskulare. Nga këto, 200 mijë njerëz që jetojnë dhe 80 mijë gra të konsumojnë një sulm në zemër.


  Kjo do të ndihmojë për të diagnostikuar

 • EKG
  - Metoda kryesore e diagnostikimin e një sulmi në zemër. Në 80% të rasteve është informativ.
  Por në 15% të rasteve me një tërheqje të vetme nuk tregon ndryshime. Pastaj

  Monitorimi Holter kryhet - shih dinamikën EKG,
  disa orë ose ditë.
 • Echo-kardyohrafyya - thjesht vënë, është me ultratinguj i zemrës.
 • Analizat e gjakut për studimin e enzimave. Sa më i lartë numri, aq më i madh infarkt plagë.

 • Fakt

  Në 70% të rasteve të vdekjes nga një atak në zemër vjen në në kohë dhe siç duhet dhënë ndihmën e parë.