Jeta pa një shpretkë


 • Trupi Mysterious
 • Sëmundjet e shpretkës
 • Splenectomy
 • Jeta pas operacionit

 • Trupi Mysterious

  Një mjek i ri i talentuar, shkrimtar më vonë i famshëm, të nënshkruar në eksperimentet e tij të para letrare si kjo: "Një burrë pa një shpretkë." Alias ​​shkoi qesharak: Kush është - i panjohur, pa të cilat ky njeri - gjithashtu e paqartë. Në të vërtetë, në ditët kur praktikuar nga Anton Chekhov, shpretkë vënë në një përfaqësues të pezullojë të gjitha shkollat ​​dhe trendet në mjekësi. Ndoshta ky organ misterioz mjek i interesuar Chekhov.

  Çfarë roli shpretkë në njerëz, deri kohët e fundit, ishte e paqartë. Në kujtimet e mia studentore e funksioneve të tij medvuziv mësuesit foli me shumë kujdes dhe vetëm përafërsisht.

  Përse? Fakti që një praktikë mjekësore tregoi, trupi mund të lehtë të bëjë pa këtë organ. Ka qenë një situatë ku ajo duhej të hiqet. Për shembull, në qoftë se rezultati i traumave abdominale apo të dëmtimit të shpretkës filluar gjakderdhje, ajo u hoq, por njeriu ka vazhduar të jetojnë në mënyrë paqësore pa komplikime të mëdha.

  Trupi mashkull në një situatë të tillë është e qartë. Pas heqjes një nga "binjakët" e funksionit të merret me të dytën. Kjo vlen për veshkat, mushkëritë. Por si trup mund të hiqet në qoftë se ajo është një? Ju nuk mund, për shembull, duke zëvendësuar, hiqni zemër apo mëlçisë. Pse e bëri shpretkë mund?
  Vetëm në mes të shekullit të kaluar ishte një mend se në të shpretkës prishen qelizat e kuqe të gjakut të vjetër. Por ajo dukej e çuditshme: pse marr me vete një organ të trupit në varrezat e qelizave të kuqe të gjakut? Pas trupit - sistemi është shumë ekonomike. Ka mbetur konfuzion. Vetëm kur shpejt filloi të zhvillohet Imunologjisë, të gjetur rolin e vërtetë të shpretkës në trup.

  Shpretkë - organ i rastësishëm. Ajo është e vogël (gjatësia mesatare e 8-15 cm, gjerësi - 6,9 cm). E vendosur në zgavrën e barkut në kuadratin e sipërm të majtë, simetrikisht mëlçisë. Arterie shpretke, nga të cilat ky organ merr gjakun shkon direkt nga arterie kryesore e trupit - aortës, dhe nga shpretkë në gjakun venoz është i enëve të gjakut në mëlçi.

  Ky vend në rrugën kryesore të rrjedhës së gjakut sugjeron funksion të komunikimit të shpretkës me përbërjen e gjakut. Është e njohur tashmë se shpretkë kryen imunologjike, filtrimit dhe funksionin hematopoietic. Merr pjesë në metabolizmin - në veçanti, hekur dhe proteina. Siç mund ta shikoni, roli i shpretkës nuk është shumë e vogël. Por kjo nuk është një organ jetik.

  Të gjitha shpretkë mbushur me fillesa lidhës. Midis tyre është ind i shpretkës - tul (tul). Në një të mbushur me njerëz qelizat enët e tul gjakut - qelizat e kuqe të gjakut, limfocitet, makrofagjet. Thelb shpretka përbëhet prej pulpe kuqe, e cila është interspersed brumit të bardhë në formën e grupimeve rrumbullakët.  Funksioni i tul të kuq - shkatërrimi i eritrociteve të vjetëruara dhe qelizave të tjera të gjakut, të tilla si trombocitet të vjetëruara. Përveç kësaj, ajo depoziton gjakut dhe hekur, dërgimin e tyre në gjak si të nevojshme. Pjesë në sintezën e pigmentet biliare. Kjo është e vërtetë. E viktimave, qelizave të kuqe të moshës apo të dëmtuar të gjakut dhe hemoglobinës lirua qelizave të gjakut të përpunuara, makrofagjet (ngrënësit të mëdha) lirimin barra e hekurit dhe formimin e prekursorëve të pigmentet biliare.

  Brumit të bardhë të shpretkës - nje dege e sistemit imunitar. Në pulpë të bardhë rreth periferi të çdo "topa" piqen qelizat T që erdhi nga organ tjetër imunitar - Thymus.

  Dhe në seksionet e qendrës e tul të bardhë qelizat B riprodhohet dhe të fillojnë për të prodhuar antitrupa që hyjnë në shpretkë me gjak. Interesante, gjatë zhvillimit të fetusit në shpretkë dhe fëmijën tjetër të riprodhuar qelizat e gjakut - qelizat e kuqe të gjakut. Atëherë procesi (erythropoiesis) në shpretkë shuhet.

  Sëmundjet e shpretkës

  A mundet një barrë të jetë i sëmurë? Sëmundjet shpretkë vetanake nuk ndodhin shpesh. Kështu që unë do listë vetëm disa.

  Infarkt e shpretkës. Ajo rezulton se ajo nuk është vetëm në zemër. Ka edhe nekrozë qendrore e indeve në shpretkë trombozë shpretke e enëve të gjakut. Në diagnozën e kësaj gjendje shumë të vështirë.  Kjo ndodh herë pas here dhe tuberkulozi celezenki.

  Ka edhe lëndime shpretkë - lëndimet, lot, i cili është i mbushur me të rënda gjakderdhje (në këto raste nuk do të marrë kirurgji urgjente).

  Por më shpesh të prekur shpretkë përsëri, me infeksione të ndryshme. Fakti që ajo kryen funksionin e filtrimit - mban një mikrob. Por jo gjithmonë të përballuar me ta. Në procesin patologjike të përfshirë në infeksionet shpretkë tilla si mononucleosis infektive (një sëmundje virale që prek qelizat e bardha të gjakut), hepatiti viral, malaria, brucelozës, tifo, etj Në sepsa (helmimi i gjakut) është edhe një abscesi i shpretkës.

  Në të gjitha këto raste (me përjashtim të abscesit në të cilat kërkohet kirurgji) trajtimin e sëmundjeve të mëdha infektive. Një shpretkë pas shërohet veten.

  Splenectomy

  Lista rastet më të shpeshta ku shpretkë duhet të hiqet.

 • Nëse dëmtimi është lëndimi apo këputje e shpretkës, gjakderdhje ndodh. Kjo është kërcënuese për jetën. Një leckë të butë për të qep shpretkë është pothuajse e pamundur - ajo prerë se temat nuk janë mbajtur.
 • Rasti i dytë - një sëmundje të trashëgueshme ose të fituara të shoqëruar nga një rënie në numrin e trombocitet (trashëguar fermentopathy, sëmundjeve autoimune, etj

  ). Kështu ka një tendencë për hemorragji nënlëkurës. Formuar shumë bruises mëdha në lëndim të vogël dhe madje edhe pa të. Në raste të rënda, gjakderdhje tendencë bëhet e rrezikshme. Në situata kur trajtimi konservativ dështon, vendpushim për heqjen e shpretkës (splenectomy). Nëse ju hiqni shpretkë, trombocitet do të jetojnë më gjatë (edhe pse ata janë më pak të vlefshme), dhe numri i tyre do të rritet në gjak. Kjo shkakton nënlëkurës hemorragji do të ndodhë më shpesh. Ata do të mbrojnë akumuluar në trombocitet gjakut.
 • Shpretkë dhe kur ajo është hequr abscese, por kjo ndodh shumë më rrallë.

 • Për shkak të shpretkës, siç thashë trup filtër, atëherë ai vonohet qelizat e tumorit që përhapen nëpërmjet gjakut. Prandaj, në qoftë se tumor me një organ aty pranë (p.sh., veshkave majtas), shpretkë është hequr profilaktike. Kjo ndodh gjithashtu që në formimin shpretkë metastazë - në këtë rast ajo duhet të hiqet.

 • Jeta pas operacionit

  Në thelb, shpretkë krijon shumë më pak probleme mjekësore sesa organet e tjera. Por me të vërtetë nuk ndryshon kur ju hiqni atë?

  Rising numër i trombocitet gjakut. Nëse kjo ndodh në sëmundjet e trombopenyya (rënie në numërimin e trombociteve të gjakut), ajo është e mirë.

  Kështu pas operacionit nganjëherë numri i trombocitet rrit me shpejtësi dhe pastaj pak zvogëlohet. Në pacientët e tjera numërimi maksimal trombociteve rritet vetëm 5-6 muaj th pas operacionit. Por vënë re se edhe kur analizuar zyrtarisht numërimin e trombociteve të gjakut nuk është rritur ende gjakderdhje urezhayutsya dhe të reduktuar. Por nëse shpretkë është hequr pas lëndimit dhe normal të trombociteve numërimin e lartë se normale, ajo është e keqe. Nuk mund të jetë trombozë. Pra, periudhë e gjatë pas operacionit duhet të respektojë dinamikën e sistemit të koagulimit të gjakut.

  Pas splenectomy reduktuar disi rezistencën ndaj infeksioneve.

  Sidomos në Pneumococcus. Prandaj, për momentin para se transaksionet e tilla ndonjëherë pacientët të vaksinohen kundër infeksionit pneumonisë. Pas operacionit nuk duhet të përpiqet për ftohjet. Një live, natyrisht, të jetë e mundur. Pa humbje të cilësisë së jetës.

  Informacion nga artikullin "Një burrë pa një shpretkë."