Ne jemi duke jetuar me hepatit C


 • Mos u frikësoni
 • Pas mësimit të diagnozës, të kujdeset për njerëzit e afërt
 • Ju lutem tregoni partnerit se ke hepatitin C
 • Sëmundje Monitor
 • Mbrojtur fëmijën e palindur
 • Krejtësisht përjashtojnë ose kufizojnë konsumin e alkoholit
 • Mos e merrni ilaçe pa konsultuar me mjekun tuaj
 • Miratojë blog
 • Beat lodhjen
 • Get shpëtoj e përzier
 • Hani e drejtë

  Mos u frikësoni

  Kështu, hepatiti C - një sëmundje e rëndë, por kjo nuk është një dënim me vdekje. Për fat të keq, sëmundja ka gjasa që nuk të lënë trupin tuaj. Pra, të mësojnë të jetojnë me hepatit. Mundohuni të mendoni pozitivisht.
  Sipas statistikave, shumica e hepatitit C media me trajtimin e duhur nga 20 në 40 vjet pas zbulimit të virusit nuk i përjetojnë ndonjë problem serioze shëndetësore të shkaktuara nga hepatiti.

  Pas mësimit të diagnozës, të kujdeset për njerëzit e afërt

  Mos harroni - gjaku juaj mund të jetë i rrezikshëm për të tjerët. Pra, për të mbajtur atë në një qese ose kuti të veçanta furçë të dhëmbëve, pajisjet manikyr, elektrike, hala, tampona, pads, FA SHAT - çdo gjë që mund të merrni gjak.

  Ju lutem tregoni partnerit se ke hepatitin C

  Ajo duhet të ekzaminohen dhe duhet të vaksinohen. Gjithmonë ohoronyaytesya gjatë raportit seksual. Lani duart me sapun dhe ujë pas kontaktit me gjakun e vet apo pështymë. Çdo dëmtimi i lëkurës dhe plagëve të hapura menjëherë të mbuluar me një fashë. Nëse gjaku juaj mori në disa sipërfaqe, me kujdes fshij cleanser.


  Sëmundje Monitor

  Trajtimi i hepatitit C droga edhe moderne të gjatë dhe shumë të shtrenjta. Para trajtimit, mjeku duhet të njoftojë! Për më tepër, në trajtimin e shumë komplikimeve të mundshme - nga reaksione alergjike në përkeqësimin e sëmundjes. Prandaj, kontrolloni gjendjen e mëlçisë të paktën një herë në vit për të përcaktuar nëse sëmundja përparon. Lajmëroni mjekun e të gjitha ilaçeve marrë, bimeve dhe shtojcave. Disa prej tyre, sidomos herbs, mund të jetë e dëmshme për mëlçinë.

  Mbrojtur fëmijën e palindur

  Gratë shtatzëna duhet të informojë mjekun tuaj në lidhje me sëmundjen, për të mbrojtur fëmijën e palindur.

  Mjekët vizitojnë, veçanërisht dentist, gjinekolog dhe specialistët e tjerë paralajmërojnë ata e sëmundjes së tyre.

  Krejtësisht përjashtojnë ose kufizojnë konsumin e alkoholit

  Kjo mund të shkaktojë edhe më shumë dëme në mëlçi tuaj. A nuk e ndajnë ushqimin me të gjithë ju kanë filluar tashmë për të ngrënë.

  Mos e merrni ilaçe pa konsultuar me mjekun tuaj

  Aktiviteti virus mund të rritet në përgjigje të marrjes immunopodavlyayuschih mjete.

  Miratojë blog

  Krijuar kontakte me mjekun, të merrni një ditar dhe të shkruani emrat e të gjithë ai kishte marrë drogë, simptomat dhe efektet anësore. Gjithashtu rregulluar dietën tuaj dhe reagim në të. Mjek do të jetë shumë më e lehtë për të ju ndihmojë nëse ajo është në duart e materialit të tillë.

  Beat lodhjen

  Detyra juaj - për të gjetur ekuilibrin e përsosur në mes të pushimit dhe aktivitetit. Gjatë ditës, të përpiqen për të marrë disa fle - një çift të afat të shkurtër ruaj ty nga lodhja në fund të ditës. Mos planifikoni shumë gjëra në të njëjtën kohë.

  Get shpëtoj e përzier

  Ndani të gjitha ushqimet në 6 pritjet dhe të hani pak, por shpesh. Mundohuni për të përcaktuar se kur ju jeni të shqetësuar më pak të përzier dhe orarin në këtë vakt orë.

  Hani e drejtë

  Për pacientët me hepatit zhvilluar tryezë mjekësore № 5. Hepatiti B mund të shkaktojë humbjen e oreksit. Por për të luftuar sëmundjen që ju nevojitet energji, kështu që është e rëndësishme për të marrë ushqyesve të mjaftueshme dhe për të parandaluar humbjen e peshës.

  Dhe sigurisht, në çdo rast jo për të dietë për humbje peshe.

  Terapeutik numër dietë 5
  Përjashtohen: mish dhe supë peshku, i konservuar mish, sallam, me erëza, ushqime acid dhe erëza, kërpudha, fasule, fasule, bizele, lëpjetë, spinaq, perime i pjekur në vaj, kafe dhe kakao. Ju nuk mund të hani të papërpunuara mollë e papjekur, Kastrati, currants kuqe dhe gooseberries.
  Limited, yndyrë - jo më shumë se 60 gram në ditë, jo më shumë se 1 vezë e verdhë veze në ditë.
  Zgjidhur: pashpirt, grurë dhe thekër bukë, qumësht i ëmbël dhe i lagësht, supave drithëra nem'yasni, makarona dhe perimeve enët gatuar kokrra dhe perime, mish pa dhjamë gatuar në sasi të vogla.

  Ne rekomandojmë djathë të freskët, karrota gatuar me gjalpë, domate, lakër turshi thartë kosi, sheqer, jam, fruta, pelte, salcë pa uthull, të zier dhe fruta pjekur kosi. Ajo duhet të pini shumë lëngje dhe për të shmangur enët shumë të ftohtë.

  Informacion nga neni ES Balasanyan, hepatologists, kategoria e parë mjeku