Erythrasma kontrolluara ose duan të jenë të bukur


 • Jo çdo "dekoratave" Bukuria e njeriut
 • erythrasma "dashuri" i plotë dhe i djersitur
 • Si për të fituar erythrasma

 • Jo çdo "dekoratave" Bukuria e njeriut

  Summer - kjo është e vërtetë - me siguri afër. Duke gjykuar nga pohuar njoftimet hidrometeorologjik, moti për shumicën e mbretërive më të madhe të nxehtë-shtet në botë supozuar në çdo mënyrë ka për zhytje, splashing, zjarr razhulivaniyu në plazh në një dresses pak modernizuar Adamit dhe Evës.

  Dhe këtu ajo është koha për të kujtuar momentet e turpshme që nuk i japin për të jetuar në të nxehtësisë shteruar forcë të verës qytetarë të plotë - sepse ajo plotësisht të reflektojnë të gjithë publikisht denoncon gjueti në shallows e plazhit.

  Ka shumë momente të turpshme: është e spote të shumta depigmented, Freckles dhe i fshehtë, dhe moles, izyumnyh lirshme ujdisje Teles durimit, dhe të paharrueshme "gjarpërinjtë që jetojnë nën lëkurë" dhe pa pasqyra paaftësinë fatale të shohin organet gjenitale të tyre ... Dikush thotë me zhgënjim zgjidhje ri-hot zbukuruar tatuazh e tij të lëkurës (për shqyrtim ishin shumë primitive për të njohur me krenari si artit trupit), dhe të hutuar nga dikush i dashur, por rritja e flokëve jo shumë estetike, kategorikisht refuzon të lërë trupin.

  Nga rruga, koha për disa bashkatdhetarët nuk mund të jetë aq i keq, ndonjëherë ndodh që flokët trupi mund të lihen sy hapur prying edhe më të shëmtuar foto - diçka cleverly referuar eritrazmoy.


  Nëse fjala që në çudi, pastaj të ndjehen të lirë për të shtetit faktin e fatit të tij - sepse kjo sëmundje e lëkurës nuk konsiderohet e rrallë. Sipas prevalencë statistikat mjekësore tulla shëmtuar njolla të kuqe se "dekoroj" sqetullat dhe bends inguinale-femurit personi është i matur në dhjetëra qind!


  erythrasma "dashuri" i plotë dhe i djersitur

  Për shkak të kësaj dukuri jashtëzakonisht të gjerë të sëmundjeve të lëkurës ka kuptim të flasim për këtë më shumë. Erythrasma manifestohet si u përmend më lart, e kuqe-njollosur ton ngjyrë kafe dhe melkocheshuychataya (pityriasis) Deskuamimi i shtresës brirë të lëkurës.

  Kjo sëmundje është mjaft "zyrtar" - në Klasifikimi ekzistues Ndërkombëtar i Sëmundjeve rishikimit 10 është e shënuar nën L08.1 përcaktimit. Nature sëmundje infektive - i rregullt "shtytës" e të gjitha problemeve komunikuese dhe estetike të pacientit të listuara të mikrobeve Korinebakterium minutissimum (një i afërm i largët i bacileve me qëllim të keq difterisë).

  Kolonizuar corneum shtrese të lëkurës kontaktuar sipërfaqet - inguinale, folds axillary, dhe të tjerët, Korinebakterium minutissimum, ndryshe nga difteria tij budalla "relative" nuk kërkon të shkatërrojë trupin e njeriut. Në të kundërt, bashkëjetesa relativisht paqësore e erythrasma agjent mikroorganizëm shtrihet një kohë të pacaktuar - kështu që nganjëherë disa njerëz të mësohen me spote në lëkurë të tyre, ata nuk e konsiderojnë atyre manifestimet e sëmundjes.

  Dhe vetëm duhet të tregojnë trupin e tyre lakuriq për njerëzit e tjerë (unë jam në plazh, kryesisht ... ose, të themi, një voenkomatovskuyu ekzaminimit mjekësor) të kujton të huaj, të maskuar dhe të neestetychnosti tulla të kuqe.

  Spotet Eritrazmennye zakonisht kanë kufij të dallueshme, në sipërfaqen e lëkurës të prekur është shpesh mjaft i qetë, por nganjëherë i mbuluar me peshore delikate të vogla. Fushat pigment mund të rriten së bashku për të formuar një fokus të vazhdueshëm. Lokalizimi i preferuar erythrasma - folds inguinale dhe axillary dhe kofshët e brendshme. Në gratë, djersitje i trashë dhe i rëndë mund të përfshijnë lëkurën nën gjoksa, në njerëzit e dhjamosur - folds në stomak, mizhsidnychna fushë përfshin këpucë me majë.  Është vërtetuar se Corynebacterium sukses të zërë rrënjë në stratum corneum vetëm rastësi e shumë kushteve predispozues - nga hyperhidrosis (djersitja e tepruar) në gamë të gjerë të çrregullimeve metabolike. Fort përmbledhur, mund të themi se mikrob i pëlqen të plotë, i djersitur dhe injorojnë rregullat e burrave të higjienës personale - gjoja brutal "macho" që shfaqen në ndonjë film të veprimit për jashtë shtetit Bricjapi Nostra.

  I dëshirë të veçantë për erythrasma (të vërtetë, tek dermatoses tjera bakteriale dhe fungale) me njerëzit që vuajnë nga diabeti. Pra, nëse dikush shpesh marrin pjesë në të gjitha llojet e "pustules", "puçrra pelenë" apo mëllenjë (pështyj tri herë mbi supe tuaj të majtë), kjo ka kuptim për të menjëherë të hetuar glukozës në gjakun e tyre.

  Jo vetëm, sigurisht.


  Si për të fituar erythrasma

  Çfarëdo paanshëm erythrasma me sa duket u dorëzua foto, ajo është në fakt një shumë optimist.
  Së pari, kjo malokontahiozny infektive sëmundje. Duke folur në rusisht - praktikisht jo ngjitëse. Ka raste kur sëmundja ekzistuar për shumë vite njëri nga bashkëshortët nuk është kaluar në një tjetër. Dhe së dyti - sëmundje mund të trajtohen mirë. Dhe, edhe shërohet.

  Unë do të them drejt detyrë e kaluar nuk është e lehtë. Kjo është teknologji e ngjashme i sofistikuar i ka hequr të tjera të shokut, më të famshme të njeriut - zbokth. Megjithatë, në disa raste, për trajtimin e erythrasma është e mjaftueshme vetëm i rregullt dhe i plotë (brenda arsye, natyrisht!) Lani lëkurën e prekur me ujë dhe sapun.  Edhe në relativisht të kohëve të fundit erythrasma e kaluara zjarr të rrezatuar llambë kuarc - duke kërkuar zhvillimin otshelushyvayuscheho dermatit. Për arsye të dukshme, këto masa terapeutike (veçanërisht në zonat lokalizuara pranë aparatit gjenital prekura meshkuj) sot i kryer. Arsenal i mirë i mjeteve aktualisht nuk antieritrazmennyh i mbyllur në llambë merkur-kuarc dhe të lëngshme Castellani.

  Në luftën kundër view përsosur plazh njolla të korruptuar ngjyrë kafe të bukur të ndihmuar farmaceutike grupe të ndryshme - kryesisht veprim antibakterial dhe keratolytic (ky i fundit i projektuar për të zbutur shtresa me brirë e lëkurës).

  Substancat gjerësisht të përdorura grup azole (byfonazol, Miconazole, clotrimazole, econazole dhe yzokonazol) dhe zinkut peritionat dhe tsiklopiroksolamin. Ata përshkruhen nga mjeku dhe të përdoret si krem ​​jashtme ose aerosole. Ndonjëherë edhe të përdorë ointments të trajtimit që përmbajnë antibiotik të macrolide (erythromycin, për shembull). Kjo shpesh lejon për përmirësimet në afat të shkurtër.

  Disi më e komplikuar është rasti i ndreqim efektin që rezulton. Për fat të mirë të lirë nga erythrasma, ju duhet të luftojë pa mëshirë rregullisht dhe aleatja e saj kryesore - rrit djersitje.

  Kjo do të ndihmojë përmbytur raftet dyqan deodorants antiperspirant, i veshur me veshje të lirshme bërë nga pëlhura natyrore dhe këpucë të mirë-zgjedhur, si dhe higjienën e rregullt dhe sunbathing.

  Megjithatë, në qoftë se ju drejtuar e vështirë në luftë me mikrob mësipërme për titullin e "njeriut steril" pak do të shkojnë jashtë, mos e humbni shpresën - edhe dielli është vend.

  Informacion nga neni Dmitri Drozd "Dhe një jetë më të bukur ... nëse jo spote".