Enterocolitis


 • Enterocolitis akute
 • Enterocolitis kronike

 • Enterocolitis akute

  Shkaku i sëmundjes mund të shërbejë si infeksione bakteriale dhe virale
  (dizenteri, helmimi, flora kolipatohennaya, Enteroviruseve,
  rotovirusy, etj.) Në infeksionet me vlera të ndryshme të gabimit
  në dietë, futje e trashë abuzim ushqimit patretshëm
  erëza, seasonings, intoleranca në ushqim të caktuar
  (Qumështi dhe produktet e qumështit, çokollatë, vezë, fruta agrume), alergji të
  produkte ushqimore, manaferrat, mangësi vitaminë mangësi, proteina,
  helmintiasis. Ushqim të mjaftueshëm është tretur në stomak,
  duodenum vjen në zorrë të hollë dhe të trashë,

  është tendosje funksional, atje spazma, nxitimi
  lëvizshmëri dhe pamja stol paformuar me emetimin
  ushqim i patrazuar (yndyrë neutral, acide yndyrore, niseshte
  muskul kokërr fibrave). Në të njëjtën kohë në zorrë dhe vogël
  zhvillimin dhe poligipovitaminoza rritje e jashtëzakonshme, duke rezultuar në total
  uria dhe dobësimin e trupit.

  Foto klinik . Dhimbjet janë karakter të përhershëm dhe spazmatik, oreks ulur,
  Të përzier nuk është konstante. Bark të moderuar fryrë, hungërimat përcaktuara
  zorrë. Enterocolitis Infektive kanë specifikë të tyre
  foto klinik. Me përhapjen e karrige kolit më të shpeshta, të lirshme,


  të përziera me mukozë. Kur karrige enterit mund të jetë në fillim të jashtëqitjes
  projektuar, dhe më në fund të lëngshme apo i butë. Nuk kanë qenë të përgjithshme
  dobësi, letargji.

  Diagnoza e enterocolitis . Diagnoza nuk është e vështirë pas shfaqjes së stol të lirshme.
  Historia ushqim studim, prekje të kujdesshëm të shfaqjes bark
  patologji. Gjithmonë e nevojshme teste laboratorike
  (Bakteriale në hlistonoshenie, virologjik).
  Diagnoza diferenciale është bërë me akute kirurgjike dhe
  sëmundjet ngjitëse.

  Trajtimi i enterocolitis . Nëse është e nevojshme, stomaku është i larë, me ujë të emëruar çaj
  dietë për 6-12 orë, e ndjekur nga zgjedhja e ushqimit.

  Numri i përgjithshëm i
  lëngu duhet të jetë të paktën sasia e ushqimit të periudhës.
  Qull e rekomanduar ose oriz me ujë (jo qumësht). Child%
  D0? Gji
  mosha pas me ujë dhe çaj dietë emëruar ushqyerjen pjesshëm të gjirit
  qumësht ose përzierje terapeutik (kos, biolakt) me gradual
  rritjen e vëllimit të ushqimit dhe intervale mes feedings. Për të hequr
  dhimbje aplikuar ngrohjes në stomak, antispasmodic
  droga (jo-spa, preparatet Belladonna), manifestimet e toksicitetit dhe
  eksykozu bëhet intravenoz glukozës-kripur
  Zgjidhjet e përdorur kordiamin, caffeine, reopolyglukine futur.


  infeksion të dyshuar në trajtimin kompleks përfshin antibiotikët ose
  sulfonamides (polimiksinës B, chloramphenicol, ftalazol etj) eubiotics
  (Enteroseptol. Biseptolum, intestopan) për 4-5 ditë. Në mënyrë që të
  parandalimi i dysbiosis 3 - 4 ditë që përdoret bifidumbak-Terrine,
  lactobacterin, colibacterin etj


  Enterocolitis kronike

  Materia lëvizur më herët mprehtë
  enterocolitis dhe shkeljet e vazhdueshme të dietë, sëmundjet e stomakut,
  duodenum, pankreasit, mëlçisë, hlystyani
  pushtim, giardiasis, alergji të ushqimeve të caktuara,
  Mangësi i trashëguar ose e fituar e lactase, overfeeding

  yndyrna të kafshëve dhe ushqim i pasur natën, abuzimi i antibiotikëve
  zhvillimi i dysbiosis. Aftësitë Shkelje tretjen
  zorrë shkakton dëme në shtresën e mukozës së zhvillimit
  atrofi, thithjen e molekulave të mëdha dhe trupin allergization.
  Ndryshimet degjenerative në zorrë dhe mund të kontribuojë
  ulceration.

  Foto klinik. Dhimbje barku nuk është një vend i veçantë i dhimbje, dhimbje dhe e shurdhër
  konvulsiv. Pas një lëvizje zorrë dhe dhimbje gazit shkarkimit për disa
  kohë është reduktuar ose zhduket. Ulur oreksin. Ajo veshura bardhë
  lule, sythe të përshtatura (varnished). Bark moderuar fryrë gjithmonë,
  grumbles, sipas transfuzione në zorrë.

  Feeding fëmijëve është reduktuar, me
  vend zbehje dhe anemi, lodhje, shenjat
  poligipovitaminoza. Prekje nyjet limfatike mezenterike
  dhimbshme. Laboratori vendosur anemi (shpesh
  mungesa e hekurit Islands), goiter dhe tolerancë të ulët të qumështit
  sheqer (lactose). Kusht është shoqëruar nga periudha
  përmirësim dhe përkeqësim.
  Diagnoza bazohet në anamnezën dhe ankesave
  (Dhimbja në bark, lehtësim pas një lëvizje zorrë, gaz i tepërt,
  diarre, dobësi e përgjithshme, trup), ndryshimet lokale
  abdomen, të dhënat laboratorike (hulumtim koprolohicheskie
  negative të dhëna bakteriologjik laktoznaya kurbë të sheshtë

  anemi vc, etj). Sigmoidoscopy vazhdim dhe kolonofibroskopiya,
  X-rrezet e zorrët.

  Diagnoza e enterocolitis. Diagnoza diferenciale është bërë me helmintet, bakteriale
  Infeksionet Celio-kiey, fibrozë cistike, mezadenytom kronik,
  Mangësi zink, anomalitë e mbështjelljes të zorrëve
  sëmundje.
  Mjekimi është i varur nga shkalla e klinik
  piktura në spital apo lances-Thorne. Është e nevojshme të marrin në konsideratë humbjen dhe
  organe të tjera. Përzgjedhja kryesor ushqimi është i bazuar në tabelën e numrit 4 (
  Pevzner) ose numër tabelë 1, 5, por me përjashtim të ushqimeve të qumështit dhe viçi.
  Ushqimi merret 4-6 herë në ditë sipas moshës së tyre dhe i ngrohtë

  a. Trupi dhënë shumë lëngje.

  Trajtimi i enterocolitis. Terapia me antibiotikë është kryer me kujdes, si gjithmonë
  është rritje e jashtëzakonshme. Droga më të mira për të trajtuar fëmijët oksihinolinovymi
  (Al-teroseptol, meksaza, intestopan), derivatet e acidit nalidiksik
  (Afrikanët, nevyhramon) që ndikojnë florën patogjene.
  Duke shfaqur multivitamina qëllim, veçanërisht B, droga
  hekur produkte biologjike (bifidumbacterin, kolibak-Terrine,
  bificol), dhe bacteriofaget streptokoksike Proteaceae. Në mënyrë që të
  përmirësuar aftësinë për të tretet përdorur festive, dihestal,

  pancreatin. Për lehtësimin e dhimbjeve duke përdorur antispasmodic
  droga, ngrohjes në bark. Trajtim Spa
  treguar në faljen. Efekti i mirë për të qenë të vërejtur
  fëmijë në një shkollë të specializuar me konvikt. Moti i favorshëm në
  zgjedhur në mënyrë korrekte dietë dhe respektimin e saj.

  Mbikëqyrja klinik kryhet pas shkarkimit nga spitali,
  ndërsa duke tërhequr vëmendjen për fëmijë përputhshmëria dietë regjim të ditës.
  Treguar periodikisht në emërimin e vitaminave B, enzimat
  Përgatitjet (i gëzueshëm, pancreatin), komponimet e hekurit.
  Në të qëndrueshme çregjistrim shuarja është e lejuar brenda 2 viteve.