Enterobiasis


 • Burimet e ndotjes
 • Mënyrat e transmetimit
 • Format ekzistenca
 • Simptomat enterobiosis
 • Efektet e parazitëve në trup
 • Metodat e diagnozës enterobiosis
 • Trajtimi enterobiosis
 • Enterobiosis Parandalimi

 • Burimet e ndotjes

  Në infeksion krimb zorrësh njerëzor luan një kyç enterobioze Shkeljet Roli higjienës Pra, shpesh fëmijët e sëmurë të rinj që ndjekin arsimin parashkollor.


  Mënyrat e transmetimit

  Oral, kontakti, në shtëpi. Një person i infektuar me pinworms, ndërsa gjumi përjetuar kruarje të rënda dhe lëkurë të krehura, me vezë krimb zorrësh të marrë në duart e tij dhe nën thonj, duke infektuar rroba. Pastaj vezë krimb zorrësh bien nga shtrati dhe duart mbi sendeve shtëpiake dhe ushqim.


  Format ekzistenca

  Cikli krimb zorrësh jeta fillon me fekondimin e femrave në master zorrëve, ku është zhvillimi i saj. Të Pinworms femra, vezë mbushur me një numër 5.000-15.000 copë secila, nuk janë në gjendje për të qëndruar në mukozën e zorrëve, ata zbresin në rektumit dhe zvarritje jashtë anusit për të hedhur vezë në folds perianal në lëkurën e mollaqe dhe kofshët, fërkimit ato. Pas depozitimit të vezëve femër vdes, jetëgjatësinë e më pak se 1 muaj. Për zhvillimin e mëtejshëm të vezëve duhet një mikroklimë të veçantë me temperatura 34-36 C dhe lagështia e lartë (70-90%). Kushte të përshtatshme për këtë - një njeri dhe folds perineum perianalny'h.


  Vezë atje piqen brenda 4-6 orësh. Pasi në thonjtë pritëse, vezë krimb zorrësh janë edhe kushte optimale për zhvillim të mëtejshëm. Pas Vezë depërtimit zheluzhochno traktin përfshirë larvat dhe një mesatare 2 javësh zhvillohet në të rriturit që janë parazitare në dy pika më e ulët dhe e sipërme e hollë. Jetëgjatësia e pinworms është 100 ditë, dhe invazirovannosti shtetërore (kontaminimi), sidomos tek fëmijët, për shkak të infeksioneve të përsëritura mund të zgjasë shumë më gjatë.


  Simptomat enterobiosis

  Goditës sismptomom Enterobiasis kruarje perianal gjatë gjumit, shpesh gjatë natës, nga 23,00 deri 1.00ch.

  Ishte në këtë kohë krimbat mund të mbetet vezë dalluar porotë që janë të pjekur për mëngjes fazë ngjitëse parazitare. Në enterobiosis vërejtur zorrëve çrregullim - përshpejtuar karrige, ndonjëherë ka Rimes mukusit shfaqen dhimbje vuan nga dhimbja barku në rajonin e kërthizës dhe përgjatë dy pika.


  Efektet e parazitëve në trup

  Bashkëngjitur në murin e zorrëve, krimb zorrësh ushqyer përmbajtjen e saj, dhe janë në gjendje për të gëlltitni gjakun. Helmuar trupin e një të infektuar njerëzore produkteve jetësore pinworms shkakton alergji. Toksina lëshuar pinworms, mërzitur sistemin nervor, duke shkaktuar irritim, dhimbje koke, marramendje, pagjumësi, rrit lodhjen mendore dhe fizike.  Me depërtimin e pinworms në shtojcën ata mund të shkaktojnë appenditsta. Në enterobiosis prishin tretjen dhe thithjen e ushqimit, e reduktuar aciditetit të stomakut. Shumica e fëmijëve ndryshon microbiocenosis zorrë. Kequshyeshmërisë e ushqyesve dhe tretje në zorrë që çon në humbje peshe, të vonojë zhvillimin.

  Efekti mekanik i pinworms në zorrë të çon në pikën hemoragji, erozionit. Parazitëve krimb zorrësh çon në shtypjen e imunitetit jospecifik, duke çuar në rritjen e incidencës së virale, infeksionet bakteriale.

  Në enterobiosis fëmijë ulur ndjeshëm nivelet e bakrit, zinkut dhe magnez në gjak.


  Teknika diagnostikuese enterobiosis

  Diagnoza Enterobiosis nuk është bërë me marrjen e rezultateve pozitive të provimit Parazitologjisë laborator. Nëse dyshoni enterobiosis shqyrtuar scraping perianale (print).


  Trajtimi enterobiosis

  Trajtimi enterobiosis piperazine mbajtur, Vermoks, kombantrin. Testet e Kontrollit - 10 ditë pas përfundimit të ciklit dhe ri-trajtimit pas 10 ditësh.


  Parandalim enterobiosis

  Për të parandaluar vetë-infeksion dhe enterobioze sëmundje duhet të monitorojnë me kujdes pastërtinë e armëve (sidomos te fëmijët), të shkurtër prerë fëmijët thonjtë.

  të brendshme përditshme ndryshim. Është e rëndësishme që të dy fëmijë trajtohen të gjithë anëtarët e familjes. fëmijët dhe mësuesit dhe stafi. Vezë krimb zorrësh i mbuluar me substancë që ngjitet që pengon ndarjen e sipërfaqeve në që gjeti veten. Prandaj, largimin e tyre nga duart, si dhe perime, herbs, fruta, sende shtëpiake dhe këpucë që ju mund të përdorni vetëm detergjentë të veçanta. Kjo herbs freskëta, fruta dhe perime të mirë para-ngjyhet në ujë dhe pastaj tërësisht të larë ato, fërkim duart e tij, sfungjer ose leckë pecetë.

  Diskutoni në soobschest