Enterit


 • Shkaqet enterit
 • Trajtimi i enterit
 • Shkaqet enterit
  Shkaku i enterit mund
  të jetë dietë të pahijshme dhe faktorët e mjedisit.
  Në shumicën e rasteve të sëmundjes të kontribuojë:

 • vel
 • efekt medicinale?% B
  Freparatov, trupi i padurueshëm
 • alergji ushqimore
 • sëmundjet ngjitëse
 • Abuzimi i alkoolit, ushqimi me erëza
 • hipotermi
 • Inflamacion fillon nga acarim të zorrëve të vogla dhe është i shoqëruar nga një numër i shenjave klinike.


  Manifestimet kryesore të inflamacionit të zorrëve të vogla përfshijnë:

 • të përzier
 • të vjella
 • diarre
 • cramping barkut
 • dobësi e përgjithshme, gjendje e sëmurë
 • ethe
 • ethe
 • simptomat e rënies

 • Gjithashtu prekje cecum
  mund të ketë një plot rërë fortë vërejtur leukocytosis dhe rritur
  eritrociteve sedimentimit normë. Një manifestim i kësaj sëmundjeje
  është humbje peshe dhe parregullsi menstruale në gratë.
  Prania e ndonjë prej këtyre shenjave është shkaku
  menjëherë duke kërkuar ndihmë mjekësore.

  Enterit ka disa
  Format dhe fazat, të cilat ndryshojnë si në manifestimet klinike, dhe në
  etiologji. Kështu, faza akute dhe kronike të izoluara
  sëmundje. Sharp ka një infektive, viral, alergjik dhe
  formë toksike. Në mënyrë tipike, faza akute e sëmundjes fillon me
  simptoma të zakonshme, të cilat përfshijnë të përzier, të vjella, rritja e


  temperatura, etj Të shkaqe të fazës kronike të sëmundjes, si
  Në përgjithësi, ka alergji ushqimore, alkool dhe djegëse
  ushqim, dhe ajo rezulton një dhimbje e shurdhër në rajon kërthizës.

  Në mënyrë të arsyeshme
  enterit kredituar sëmundje të rrezikshme rol. Mungesa e duhur
  trajtim mund të çojë në disa pasoja të pariparueshme që
  përfshijnë nekrozë, këputje të zorrëve të vogla dhe të zorrëve gjakderdhje.
  Sigurisht afatgjatë të sëmundjes të çon në tranzicion të
  fazë kronike, e cila në disa raste mund të ndihmojë
  zhvillimi i proceseve patologjike në organet e tjera. Në kohën e duhur
  identifikimin shenja të infeksionit dhe u kthye për ndihmë mjekësore,

  do të shmangë efektet e dëmshme të infeksionit mbi njerëzit.

  Trajtimi i enterit
  Trajtimi i dhënë pas enterit
  diagnozë të saktë. Kjo është një takim i veçantë
  procedurat komplekse terapeutike.

  Aktualisht,
  të përcaktojë trajtimin e enterit drejtuar në një numër mënyrash
  ekzaminimin për praninë e sëmundjes dhe etiologji saj.
  Në këtë
  prandaj, diagnoza përpara studimet e mëposhtme:

 • historia mjekësore
 • gjak dhe feces
 • biopsi zorrë
 • Radioskopi
 • postbulbarnye departamenti endoscopy duodenum
 • Në një gjaku të tërhequr vëmendjen për përmbajtjen e saj të kaliumit
  magnez, kalcium, protein, hekur.

  Radioskopi
  eliminon tumoret e zorrëve të vogla.

  Pas identifikimit të formave
  proces patologjik është caktuar optimale
  Sigurisht terapeutik. Format Kështu, të rënda dhe toksike të
  sëmundja kërkuar spital menjëhershëm të pacientit. Në akute
  inflamacion i Lavage stomakut është e nevojshme për të hequr toksinave nga ajo,
  pastaj brenda 12-24 orëve përjashton vakt dhe emërohen
  pijshëm tepruar.

  Trajtimi i enterit gjithashtu
  ofron për terapi të drogës për të korrigjuar
  dysbiosis. Gjatë rëndim, manifestohet diarre rekomanduar
  Administrimi oral i lidhësit dhe drogës enveloping.


  Më vonë bëhet e nevojshme për të normalizuar recetat
  flora e zorrëve.

  Ne trajtimin e enterit
  duhet të ndjekin një dietë të veçantë. Pacientët tregojnë
  ngrënë ushqime pureed në pjesë të vogla mbi
  në intervale të rregullta. Ajo është e kundërindikuar në mënyrë rigoroze alkool dhe
  ngrënë ushqime djegëse. Pas të gjitha rregullat në ushqim
  Sigurisht terapeutik do të përshpejtojë procesin e shërimit pas
  Përse është e rëndësishme të ndiqni disa masa parandaluese që janë në
  të ushqyerit e ekuilibruar, subjekt i rregullave të higjienës personale dhe përdorimit
  për të ngrënë vetëm tërësisht me produktet që bëjnë jo toksik

  efektet në trup.