Endometrioza çon në varfëri


 • Çfarë është Endometrioza?
 • Simptomat
 • Pse është e nevojshme për të trajtuar erozionin qafës së mitrës?


  Çfarë është Endometrioza?
 • Endometrioza - një sëmundje mjaft e zakonshme femër. Në këtë sëmundje në vezore, mitër dhe organeve të tjera të shfaqen qeliza, të ngjashme me endometrium (endometrium - është shtresa e brendshme e mitrës, e cila vjen off gjatë menstruacioneve).

  Rritje endometrial kanë aftësinë të depërtojnë në indet përreth dhe formimin e mbështjelljes të mëdha (mbështjelljes - një lidhje e lidhjeve ngjitet). Nëse Endometrioza prek vezoret, ata shpesh kanë formuar cist - një zgavër të mbushur me përmbajtje të lëngshme.
  Ekzistenca e cysts tilla natyrisht prish ovarian, ekziston rreziku i infertilitetit.

  Aktualisht, shkaqet Endometrioza gjetur një predispozitë gjenetike dhe çrregullime hormonale. Ajo është gjithashtu ndryshimet negative në sistemin neuroendocrine për shkak të stresit, të ushqyerit e dobët, sëmundjet e përgjithshme somatike, çrregullime të gjëndrave endokrine, infeksion gjenital.

  Zakonisht, Endometrioza ka një formë ose shkrihet me inde të tjera të vatrave të vogël të rrumbullakët, ovale dhe formë të parregullt, dëmtimit të dhëmbëve të përmbajë të lëngshme të trasha të errët ose transparent. Formimi endometrial mund të përbëhet nga shumë cysts të vogla apo të shkrihen në një kockë.


  Simptomat

  Për këtë sëmundje që karakterizohet nga dhimbje në fund të barkut.


  Veçanërisht i mprehtë ata janë të shprehur në ditët e menstruacioneve. Disa grave ditë kritike para se temperatura e trupit rritet në 37,0-37,5 gradë. Dhimbja mund të jetë aq i fortë se mjekët në vend të mendojnë për apendiksit ose shtatzënisë ektopike. Me mbirjen Endometrioza dhimbje në rektum gjatë defekimit të ndodhë, dhe nëse Endometrioza depërtuar fshikëzës - urinim.

  Por nuk janë të ashtuquajturat forma të vogla të Endometrioza, kur nuk ochazhky bërë veten të njohur, por duke e bërë rastin e tij, duke çuar në formimin e mbështjelljes, pengim Tubali dhe në fund të fundit - në varfëri.

  Pacientët ndryshojnë nervozizëm, mungesë të bilancit, duke qarë. Femrat shpesh ankohen për marramendje dhe dhimbje koke, dhimbje të pakëndshme gjatë raportit seksual. Shpesh Endometrioza shoqërojnë sëmundjet tjera gjenitale, fibroids, inflamacion, anemi.

  Gjysma e grave vuajnë nga Endometrioza vuajnë nga shterpësi. Mbani në mend se në çdo ndërhyrjeve intrauterine, veçanërisht në abort kirurgjik, rrit rrezikun e Endometrioza.

  Një gjinekolog me përvojë me ndonjë Endometrioza dyshuar duhet të dërgoni një grua një ultratinguj. Ajo mund të zbulojë Endometrioza në mitër, vezoret.

  Përsosin diagnozë ndihmon hysteroscopy - Shqyrtimi i mitrës brenda një pajisje të veçantë.

  Përdorur për të trajtimin medikamente Endometrioza dhe teknikat kirurgjikale. Për trajtim mjekësor duke përdorur hormonet. Normat e trajtimit të priren të jenë përsëritje të gjata dhe joefikase dhe i shpeshtë i sëmundjes. Në disa raste, operacioni është kryer Endometrioza. Heqja kirurgjikale e një lëndë të detyrueshme të cysts ovarian endometrioid. Aktualisht, metodë standarde e trajtimit kirurgjik të Endometrioza është laparoscopy.


  Pse është e nevojshme për të trajtuar erozionin qafës së mitrës?

  Aksesi i rregullt gjinekolog nuk është një luks, por një domosdoshmëri. Disa sëmundje gra shkon pa u vënë re, pa dhimbje, shkarkimit të pakëndshme dhe çrregullime menstruale, ata mund të zbulojë vetëm një ekspert. Këto sëmundje përfshijnë fshehur dhe erozioni i qafës së mitrës. Në të vërtetë, erozioni - jo një sëmundje, por një grup i tërë. Sot është një kënaqësi për të dëmtuar sipërfaqen e gjinekologë qafën e mitrës quajtur erozioni.

  Me erozionin e strukturës trazuar të shtresa e jashtme e mukozën që mbulon qafën e mitrës. Kjo plagë nuk dëshiron të shërohet, ajo rritet qelizat e huaja. Erozioni Long-jetuar me kalimin e kohës mund të bëhet një sëmundje e rrezikshme, të tilla si kanceri.

  Shkaqet e erozionit mund të jenë disa: dëmtim mekanik si rezultat i lindjes së fëmijës, abortin dhe gjinisë sofistikuar, infeksione gjenitale (gonorea, klamidia, herpes, etj), ndërprerjeve hormonale.

  Ekzaminim citologjik dhe biopsi në erozionit të bëjë të detyrueshme. Për të parë - qelizat soskablyvayut nga faqet e diskutueshme shpatull i qafës së mitrës, për të dytë - këpusë një pjesë të indeve të dyshimtë. Materiali i mbledhur është studiuar nën një mikroskop. Biopsi - metoda më e saktë për të zbuluar kancerin. Por kjo kryhet vetëm nëse qafën e mitrës mitrës në asnjë infeksionit.

  Pas Erozioni zbuluar, ajo është një nevojë urgjente për të hequr qafe.

  Mjekimi është i rekomanduar tërësisht duke marrë parasysh shkaqet e erozionit. Ju duhet së pari të eleminuar inflamacion. Me zbulimin e infeksionit me antibiotikë shkatërruar atë. Atëherë pjesët e ndryshuara të qafës së mitrës është hequr.

  Ka disa metoda. Nëse erozioni është i vogël, gjinekologë të përshkruajnë mjete të ndryshme shëruese. Në të tyre thaj erozionit joefikasiteti. Kjo procedurë është pa dhimbje dhe shumë efektive. Nulliparous gratë mjekët rekomandojnë një opsion trajtim më optimale - djegurit lazer. Pas kësaj procedure, qafën e mitrës shërojnë shpejt pa ndryshuar strukturën e saj të brendshme.

  Diskutoni komuniteteve:

 • Endometrioza
 • Varfëri