Endometrioza - një njeri tepër i matur sëmundje


 • Lotët e përgjakshme
 • Pagesa për abort
 • Get shpëtoj e histeri
 • Të gjitha të lindjes!
 • gjëra

 • Lotët e përgjakshme

  - Pritini mitrës time - bindi 52-vjeçar Svetlana Mjekët obstetrikë dhe gjinekologji Qendra e RAMS. - E pra jo më shumë forcë për të duruar!

  - Ajo është fjala e shtatë koha për ne - të shpjegojë për mua si specialistë. - Ne ofrojmë një shumëllojshmëri të terapisë së saj, por ata premtojnë për të në mënyrë efektive të hequr qafe të Endometrioza. Ajo është trajtuar si një të gjatë, të mërzitshëm dhe i keq.

  Mjekët thonë se mitra e gruas Endometrioza impresionuar. Shpesh ai e sulmon atë në organet gjenitale. Por kjo ndodh që kjo ndikon në fshikëz, zorrët, veshkat, mushkëritë, bronke dhe madje edhe sytë.

  Në rastin e fundit, gruaja në "menstruacioneve" si ajo ... qan lotët e të përgjakshme!

  - Ky fenomen është e lehtë për të shpjeguar - thonë shkencëtarët. - Kur endometrium semundja (ind rreshtim zgavrën brendshme te uterusit) shfaqet ku ajo nuk është për të pritur. Në këtë rast - conjunctiva e syrit. Por karakteristikë kryesore e endometrium - aftësinë për të ndryshohet në varësi të ciklit menstrual. Së pari, ajo rrit dhe gjatë menstruacioneve refuzuar dhe shkon jashtë. Ajo rezulton se sytë apo organet e tjera të prekura si "menstruyuyuchyh."


  Pagesa për abort

  Shkaqet e kësaj sëmundje, pavarësisht arritjeve të shkencës moderne, fundi nuk është studiuar.


  Ka shumë teori. Më të zakonshme - Mbëltoj . Esencë e ajo është se endometrium e mitrës mund të lëvizur së bashku me gjak menstrual, dhe copa e saj mikroskopike depërtojnë përmes tubave fallopiane në zgavrën e barkut dhe "udhëtime" rreth trupit (e cila është arsyeja pse në asnjë rast të mos ketë marrëdhënie seksuale gjatë menstruacioneve !).

  A mund të ndodhë kjo gjatë operacionit në mitër. Por një trup i shëndetshëm ka një mjet për mbrojtjen nga migracionit të tillë të paautorizuar. Nëse sistemi imunitar është normale, ajo nuk do të lejojë ass paftuar ftuar dhe të kapur në organe të tjera.

  Një tjetër teori - Hormon .

  Endometrioza shpesh shfaqet kur në gratë është mosbalancim hormonal.
  Kjo gjithashtu shpjegon faktin se sëmundja është sulmuar duke kaluar nëpër një shumë të stresit që kanë pasur abort, si dhe për nënat që të braktisur fëmijën apo nuk e bëri të gjirit ushqyer atë. Në këtë rast, si nënë-natyra ndëshkon nënën neglizhent.

  Nuk është një tjetër teori interesante e Endometrioza - Seksual . Nëse është për të besuar, sëmundja zhvillohet në gratë që nuk e përjetojnë kënaqësi pas seksit. Në këtë rast, në shkelje të fluksit të gjakut në organet gjenitale nuk është zëvendësuar nga një rrjedhje të shpejtë, si gjatë orgazmës, dhe mbetet si stanjacion të gjatë.

  Nëse kjo ndodh rregullisht, ajo jo vetëm që të bëhet nervoz, i dobët dhe i fjetur, por ajo duket një bandë e tumoreve të ndryshme, duke përfshirë Endometrioza. Pra, ende nuk është çudi që ata thonë se të gjitha sëmundjet femër - nga meshkujt?


  Get shpëtoj e histeri

  Zbulimet e fundit shkencore kanë zbuluar një lidhje midis Endometrioza dhe racës. Doli ata shpesh vuajnë nga gratë japoneze. "Dislike" ai e zezakët dhe "simpati" gratë e racës të bardhë.

  A nuk e besojnë atë, por znj duhanpirësve vuajnë kjo sëmundje është disa herë më pak se sa ata që nuk e tolerojnë tym. Megjithatë, kjo nuk është arsye për të gjitha gratë për të kandiduar për një paketë cigare - pas të gjitha, ka shumë të pirjes së duhanit në efekte të tjera shëndetësore të dëmshme.

  Ndonjëherë vuan nga Endometrioza hollë dhe të hollë. Pra, është më mirë për të humbur peshë dhe të bëjë sport.

  Gjej të parë nëse ju keni bërë një viktimë e Endometrioza nuk është aq e thjeshtë. Simptomat klasike - arching dhimbje është lokalizuar zakonisht në bark. Ndonjëherë ata janë aq të forta që ajo merr në spital. Por shumica e Endometrioza sillet si i përmbajtur, dhe nuk duket.

  Në këtë rast, mjekët rekomandojnë që të i kushtoj vëmendje për disponimin tuaj nëse ju shpesh sillen në mënyrë agresive zryvayetesya për familjen dhe miqtë mbi xhingërima, ose whiny organizoni tantrums për asnjë arsye, në qoftë se ju jeni të rrënuar nga dhimbje koke apo ju heq dorë nga ndonjë e intimitetit seksual për shkak të shqetësimit, është e mundshme se shkaku i gjithë kësaj - Endometrioza.

  Ndonjëherë për të gjetur se çfarë është sëmundja mund të jetë vetëm endoscopy, laparoscopy dhe hysterosalpingography (dhe thjesht vënë, një x-ray e mitrës dhe shtojca).

  Nëse Endometrioza nuk është manifestuar nga pamja e jashtme, kjo nuk do të thotë se ajo nuk ka nevojë të trajtohet. Kjo sëmundje aktivizuar qelizat që pengojnë lëvizjen e spermës. Gjithashtu, bëhen të pakalueshme tuba fallopiane. Si rezultat, 50% e pacientëve që vuajnë nga shterpësi. Por gjëja më e keqe se sëmundja mund të çojë në kancer. Pacientët me Endometrioza përfshijnë rrezik të lartë të kancerit të mitrës, vezoreve, të gjirit, zorrës së trashë dhe stomak.


  Të gjitha të lindjes!

  Treat Endometrioza sot kryesisht hormonet. Dhe mbani në mend se ata duhet të zgjedhin një gjinekolog, dhe asnjë mik apo fqinj. Përveç kësaj, mjeku shpesh emëron dhe medikamente të tjera që forcojnë sistemin imunitar.

  Ka kursyer kirurgji - laparoscopy, në të cilat lezionet e Endometrioza është djegur në zgavrën e barkut. Pastaj marr terapi dhe fizioterapi. Shkencëtarët rusë kanë zhvilluar një metodë të veçantë të trajtimit të Endometrioza me ... Leeches. Ata vënë direkt në vaginë, serbia dhe mitrës. Dhe me mend se çfarë? Endometrioza e gjakpires shkon si një kundërshtar i mundur.

  - Dhe gjë është se rrodhe kafshoj injekton pështymë, e cila përmban 150 i substancave të ndryshme biologjikisht aktive, - thotë një hirudoloh kryesor rus, autor i metodave të shumta leeching Irina Pankov. - Pas kafshimit plagë me oozing gjakut me limfatike. Ajo stimulon prodhimin e qelizave natyrore mbrojtëse - limfocitet - dhe çon në rritjen e imunitetit. Përveç kësaj, rrjedhjen normale të gjakut në zonën gjenitale dhe eliminon mbipopullim venoz.

  Dhe mjekët besojnë se trajtimi më i mirë i Endometrioza - krijoj dhe të mbajnë një fëmijë. Në këtë rast, trupi fillon të këtyre ndryshimeve hormonale, për të cilët nuk ka endometryozu vend.


  gjëra

 • Endometrioza ndodh në rreth 50% të femrave. Kjo sëmundje është diagnostikuar në 40% të të gjithë gjysmës infertil të panairit.

 • Gratë që vuajnë nga Endometrioza mijë vjet më parë. Përmendja e parë e kësaj sëmundjeje dhe trajtimit të saj gjenden në papirus egjiptian.

 • Gratë me Endometrioza shpesh përjetojnë dhimbje të padurueshme. Dhe ata mund të dëmtojë asgjë dhe në vende të ndryshme në të njëjtën kohë. Shkencëtarët kanë arritur kohët e fundit për të shpjeguar këtë fenomen: kur Endometrioza është rritje anormale e nervave. Fibra të tjera nervore të shkaktojë trurit për të perceptojnë ndonjë sinjale nga organet e tjera të brendshme si dhimbje.

  Si rezultat, gratë me Endometrioza mund të njëjtën kohë të jenë zorrët e sëmurë, fshikëz, stomak, kreu 'ndarë'. Dhe ajo sulmon ndodhin gjatë seksit. Ndërsa njeriu mendon moaning tij partner me kënaqësi, ajo mezi mbajnë prapa klithmat e dhimbjes.
 • Informacion nga neni Eva Merkachevoy "The njeri tepër i matur e sëmundjes."