Endometritis


 • Shkaqet e Endometrioza
 • Manifestimet e endometritis
 • Diagnoza e endometritis
 • Trajtimi i Endometrioza


 • Mitra është e mbrojtur nga të qenit të goditur nga infeksioni saj. Pengesat për infeksionit janë ngritur dhe sekrecionet vaginale acid mesme dhe alkaline mukusit. Përveç kësaj, rinovimin ciklik i mukozën e mitrës gjatë ciklit menstrual ndihmon pastruar mitër e patogjenëve. I mitrës Mukoza e femrave të shëndetshme janë më pak të arritshme për të depërtuar infeksionin e saj se organet e tjera të sistemit riprodhues. Megjithatë, me dobësimin e mbrojtjes, ose nën imunitetin e përgjithshëm patogjene ende mund të depërtojnë në mitër dhe shkakun e inflamacionit.


  Shkaqet e Endometrioza

  Endometritis - nje inflamacion i shtresës brendshme mukozale e uterusit (endometrium). Telefononi një inflamacion i mikroorganizmave të ndryshëm të aftë dhe kombinime të tyre. Shumica janë inflamacion jo-specifik i mitrës, por nuk janë specifike, të tilla si gonorrea, infeksion chlamydial dhe tuberkulozi.

  Depërtimi i patogjenëve në mitër mund të ndodhin gjatë shkarkimit menstruacioneve vaginale. Gjatë menstruacioneve kanali cervikal hapet për lirimin gjakun menstrual dhe bakteret nga sipërfaqja e vulvë dhe vaginë lehtësi bjerë në uterusit. Kjo mund të kontribuojë për marrëdhënie seksuale dhe douching gjatë menstruacioneve.


  Ndonjëherë infeksioni mund të regjistrohen në mitër gjatë një abort, manipulimeve mjekësore në lindjen e fëmijës ose në periudhën pas lindjes, nëse rregullat janë thyer dezinfektimin e mjeteve, duart apo përreth stafin e zonës. Por shumica dukuri e endometritis pas kirurgji vërejtur në gratë me infeksione fshehur të organeve gjenitale.


  Manifestimet e endometritis

  Infiltrimi në mitër, patogjene futur membrana e saj mucous, dhe zhvillon një reagim akute inflamatore.
  Trashet endometrium, shtohet, kthehet plagë të kuqe shfaqen në sipërfaqe.

  Që nga mitra fillon të qëndrojë shkarkimin bollëk purulent. Nëse inflamacioni shtrihet më larg në shtresën e muskujve të mitrës dhe më pas (parametrit), mitra rritet në madhësi, ai bëhet i butë dhe i ashpër i dhimbshëm.

  Përkeqësuar dhe gjendja e përgjithshme e grave. Rritja e temperaturës trupore, nuk është gjendje e sëmurë, dobësi, të dridhura. Filloni mërzit duke tërhequr dhimbje të ashpër të barkut, që shpesh japin në mollaqe dhe kofshët. Ndezjen meta, fillon endometrium ndonjëherë refuzuar dhe kjo duket ardhjen e papastërtive në sekrecionet purulent të gjakut, dhe nganjëherë jo gjakderdhje e lidhur me menstruacionet. Veten bëhet menstruacioneve të dhimbshme, e rëndë dhe gjatësi rritjet e tyre.

  Gjithashtu, mbani në mend se në qoftë se një grua është pajisje intrauterine, praninë e saj në mitër mund të jetë sëmundje më të rënda. Kur endometritis spirale hiqet gjithmonë.

  Ndonjëherë, gjatë menstruacioneve, së bashku me mucous prej saj dhe patogjene janë hequr dhe pastaj samovylikuvannya rrallë të jetë e mundur të endometritis. Nëse brenda 2-3 cikle menstruale nuk marrin ndonjë trajtim, manifestime akute largohem dhe endometrium bëhet kronik. Pastaj manifestimet e sëmundjes janë më pak të ndritshme, por e përhershme. Shpesh të vetmet shenja të endometritis kronike ka asnjë shtatzënisë, aborte spontane, mosfunksionim menstrual dhe dhimbje të lehtë zvarritje në bark.

  Për të përmbledhur, ankesat kryesore të grave me endometritis akut janë: ethe, dobësi, lodhje, prania e Muco-purulent shkarkimit, shpesh përzier me gjak, gjakderdhje pamjen, zgjatjen, forcimin veten e tyre mujore dhe tërheqja e vazhdueshme e dhimbjeve të barkut të topitur, mu në bel ose kofshë. Nëse kjo është shqetësimi juaj - për të shkuar menjëherë te gjinekologu.


  Diagnoza e endometritis

  Ekzaminim Kompleksi i akute të dyshuar, endometritis nuk është e ndryshme nga ajo në të gjitha sëmundjeve inflamatore të organeve gjenitale femërore. Ajo Smears dhe të lashtat e kanalit vaginale dhe të qafës së mitrës për të identifikuar patogjene dhe studiuar ndjeshmërinë e tyre ndaj antibiotikëve.

  Kur studim vaginale me dy duar, duke zbuluar pak e zmadhuar, myagkovataya dhimbshme e mitrës dhe të flisni në favor të endometritis. Njohja e sëmundjes në fazën akute, e kombinuar me praninë e shkarkimit purulent nga mitrës dhe menstruale çrregullime, sipas një sondazhi të grave (ndërhyrjes para-sëmundje në mitër, vendosjen pajisje intrauterine, inflamacion kronik i organeve gjenitale, etj), nuk është e vështirë. Diagnoza e endometritis kronik njëjtin kompleks dhe kërkon hysteroscopy (ekzaminimi i mitrës, nëpërmjet një instrumenti të veçantë optik - hysteroscope) dhe curettage diagnostikuese e ndjekur nga një studim i materialit të përftuar.

  Këto teste janë kryer në një spital, jo klinikë të grave.

  Kështu, studimi është i përfunduar, diagnoza është bërë - endometritis. Çfarë është trajtimi i ofruar nga mjekësia moderne?


  Trajtimi i Endometrioza

  Trajtimi i Endometrioza është karakter kompleks dhe gradual.

  Pasi endometritis doli, që në fazën akute të sëmundjes, grua caktuar terapi me antibiotikë me ndjeshmëri opsional dritën e mikroorganizmave të zgjedhura për agjentët antimicrobial. Përveç kësaj, medikamente mund të jetë e përcaktuar për të ulur dhimbjen dhe të ulet në temperaturë. Më shumë droga të përdoret për të rivendosur microflora normale vaginale, terapi fizike, droga që rrisin mbrojtjet imunitar dhe vitamina.