Perikardit Exudative të gjetur dhe neutralizuar


 • Çfarë cipë e zemrës
 • Perikardit Exudative dhe shkaqet e saj
 • Shenjat e perikardit exudative
 • Si për të neutralizuar perikardit exudative

 • Çfarë cipë e zemrës
  Cipë e zemrës apo zemra qese - rreshtim e jashtme e zemrës. Ajo përbëhet nga dy shtresa. Fletë e jashtme është më e dendur, që përbëhet nga ind lidhës brenda - një shtresë të vetme e qelizave.
  Cipë e zemrës ka funksione të rëndësishme për funksionimin e duhur të zemrës:

 • Cipë e zemrës vendos zemrën në gjoks dhe e mban zemrën në pozicion normal.
 • Ajo shërben si një pengesë për depërtimin e infeksionit gjoks në zemër.
 • Cipë e zemrës parandalon zgjerimin e tepruar të zemrës.

 • Cipë e zemrës ndihmon për të mbajtur presionin e dëshiruar në dhomat e zemrës.
 • Perikardit Exudative dhe shkaqet e saj
  Perikardit Exudative ose vypotnoy - është një sëmundje inflamatore e qese të zemrës (cipë e zemrës), e cila është shoqëruar me një rritje në sasinë e lëngjeve (rrjedhje) në zgavrën e qese zemrës. Nëse një trup të shëndetshëm në mes të fletëve të cipë e zemrës në qese kardiak është 0-20 ml të lëngut, atëherë exudative perikardit vëllimi lëngu mund të arrijnë 300 ml.

  Shkaku më i zakonshëm i perikardit exudative janë sëmundje të ndryshme infektive - infeksion streptokoksike apo streptokokut, tuberkulozi.


  Shumë sëmundje reumatike shoqëruar nga akumulimin e exudate. Në disa raste, perikardit exudative ndodh pas operacionit të zemrës, trauma në zemër dhe çanta, me lëndimet e gjoksit, ndonjëherë me infarkt miokardi të madhe.

  Fluid mes të fletëve çanta të ngrohtë mund të grumbullohen shpejt, por akumulimit ndonjëherë të ngadaltë. Akumulon në të çon rreth zemrës fluide në ngjeshje të zemrës. Dhoma Compressed i parë i zemrës (atria dhe ventricles zgavër). Gjaku penguar mbushjen e atria dhe ventricles dhe lirimin e gjakut nga uljet ventricles.
  Shenjat e perikardit exudative


  Sa më i madh vëllimi i nakaplyvayuscheysya fluide, më shumë dhimbje të zemrës. Ka probleme serioze të qarkullimit të gjakut që mund të çojë në vdekjen e pacientit. Nëse lëngu në cipë e zemrës ngadalë ndërton, gjendja e pacientit është koha e kënaqshme gjatë. Në fazën fillestare të sëmundjes shfaqen dhimbje e shurdhër në zemër. Pastaj nuk është gulçim, palpitations zemrës. Ndonjëherë të gjitha ajo mund të shoqërohet me dridhura dhe temperaturë të lartë.

  Përfundimisht u bashkuar shenjat e dështimit të zemrës. Një pacient gjatë inspektimit janë cianozë (cianozë) e buzët, krahët hundë, veshët, ënjtje e venave të qafës, ënjtje në këmbë.


  Pulse zakonisht shpeshta. Presioni i gjakut është i ulët për shkak të prodhimit të ulët kardiak. Shpesh zgjeruar mëlçisë.
  Kur dëgjuar zemrën Dashuri e shurdhër. Në X-ray përcaktuar kufijtë e zgjerimit të zemrës në të gjitha drejtimet. Në uljen elektrokardiogramë e dhëmbëve komplekset kardiake. Kur ekzaminim echocardiographic tregoi lëngu rreth zemrës në mes të fletëve. Kjo metodë lejon për të përcaktuar praninë e lëngshme në qese të zemrës, duke filluar nga 50 ml.
  Si për të neutralizuar perikardit exudative

  Trajtimi i pacientëve me perikardit exudative është kryer në një spital. Pacienti duhet të përputhet me pjesën tjetër krevat.

  Në prani të lëngshme në qese të zemrës, por nuk ka shenja të compression të zemrës është bërë ilaçe - antibiotikët, hormonet, jo-steroidal anti-inflamator drogë, antihistamines, diuretics.

  Nëse sasia e lëngut në rritet rreth zemrës zgavër më shumë se 200-300 ml, ose pacienti fillimisht tregon shenja të compression të zemrës, cipë e zemrës birë kryer nga metoda Larreya. Në këndin e majtë në mes të procesit xiphoid e kafaz i kraharorit dhe bregdetar shtatë cartilages gjilpërë është futur në një thellësi prej 2-3 cm, ndërsa prezantimin e një zgjidhje të novokaina, përshkon fletën e jashtme të cipë e zemrës dhe për të hequr të gjitha të lëngshme edhe nga çanta e zemrës.

  Nëse ju merrni lëngun purulent, qese zgavër është e larë me tretësirë ​​antiseptike dhe injektuar antibiotikët ose kërkoni për kullimin e mëtejshëm të rreth zemrës lëngjeve zgavër Lavage dhe daljeve.

  Ndonjëherë akumulim fluide në qese të zemrës zgjat më shumë se 6 muaj. Atëherë kjo perikardit exudative konsiderohet kronike. Shpesh të çojë në infeksione të sëmundjeve kronike virale, tuberkulozi, akumulimi i produkteve metabolike të ure në sëmundje renale.

  Manifestime të perikardit kronike exudative varet nga shkalla e ngjeshjes së zemrës. Nëse compression i zemrës është i vogël, perikardit kronike mund të ndodhë pa u ankuar dhe nganjëherë zbuluar rastësisht nga X-ray e mushkërive.

  Vetëm një pjesë e vogël e pacientëve kanë ankesa të ngushtë në zemër.

  Me një sasi të madhe të lëngjeve në zgavrën e qese të zemrës, në qoftë se një pjesë e jashtme e compression cipë e zemrës shtrirje e mirë përmban s'ka zemër, por mund zdavlyuvatysya ezofag, trake, bronke, i kthyer nervore. Pastaj ka ankesa për vështirësi gëlltitjes, kollë, ngjirurit e zërit dhe në këto raste, madje edhe kur një sasi të madhe të lëngshme në ankesat qese zemra nga zemra për të.

  Përsosin diagnoza ndihmon ehokardiografi. Ndonjëherë kryerjen kompjuter ose rezonancë magnetike.

  Në exudative kronike perikardit punktyruyut rreth zemrës zgavër.

  Rezulton lëngshme është shqyrtuar për të sqaruar natyrën e procesit. Në mënyrë tipike, një pacient me perikardit kronike të veprojë. Torakotomyyu gjeneruese (autopsi) e murit gjoks dhe cipë e zemrës larguar, duke lënë vetëm ato pjesë të tij ku nervore. Vdekshmëria në këto operacione është minimale, pothuajse të gjithë pacientët të shërohen.

  Informacion nga artikullin "perikardit exudative."