Burimet natyrore ekzemë lechimsya Shtëpia


 • Shkaqet e ekzemë
 • Aromatherapy
 • Herbal Medicine
 • Homeopati
 • Naturopathy
 • Dietë

  Shkaqet e ekzemë

  Në fakt, ekzemë është një inflamacion alergjik dhe acarim të lëkurës. Shpesh ajo është shkaku i jashtëm mjaft e qartë - për shembull, ajo mund të jetë një reagim ndaj nikelit, e cila është shtuar shpesh për bizhuteri të lirë, rrathë për watches, zippers, clips dhe kështu me radhë. d. Kozmetikë, parfum dhe ngjyrë e flokëve mund të jetë gjithashtu burimet e alergeneve potencial, dhe një grup tjetër i madh i stimujve përbëjnë lesh, pupla, spore myk dhe pluhuri.

  Ndonjëherë njerëzit reagojnë keq në një varietet të bimëve, veçanërisht në rrezet e diellit të ndritshme, kështu cirk amator që kanë lëkurë të ndjeshme duhet të jemi të ndërgjegjshëm për rrezikun e mundshëm.

  Megjithatë, për shumë njerëz që vuajnë nga ekzema, stimujt e jashtëm nuk janë shumë të rëndësishme në krahasim me disa faktorë të brendshëm.

  Nëse ekzema alergjik shpesh mund të gjurmohen transmetohen nga brezi në ekzemë gjenerimit, astma apo sanë ethe (këto çrregullime janë të shkaktuara nga rritja reaktivitet të organizmit), dhe individualisht filmit ekzemë njerëz të ndryshëm rol më të rëndësishëm për të luajtur faktorë të ndryshëm, duke përfshirë shqetësime emocionale, stresi dhe intolerancës në çdo ushqim.

  Identifikimi i një kombinim të veçantë të faktorëve të çdo personi, është shpesh një histori e vërtetë detektivë, dhe kjo është ku një kualifikuar qasja e saj gjithëpërfshirëse për të pacientit mund të ofrojnë ndihmë të paçmuar.


  Aromatherapy

  Është e rëndësishme të mbani mend se qasja në trajtimin e pacientëve me ekzemë duhet të jetë sa fleksibël. Ju mund të kenë nevojë për të rrotullohen naftës të ndryshme dhe të ndryshojë mënyrën që ata përdorin për shkak se natyra e sëmundjes varet nga një numër i madh i faktorëve dhe lëkurës për një kohë mund të përmirësohet nën një vaj, dhe kur ndryshon simptomat mund të duhet diçka tjetër.

  Në mesin e vajrave, efekti më i dobishëm në lëkurë duhet të quhet Kamomil, heranyevoe, livando, vaj nenexhik limon (shpesh i quajtur Melissa në pjesën e parë të emrit të saj latin) dhe ndoshta trëndafili. Hapi i parë është që të përdorin an më shumë se 1 për qind të naftës, dhe ata duhet të jetë i holluar në mushkëri krem ​​holluar me ujë, dhe me lëkurë shumë të thatë ose të dobët mund të përdoren si bazë e një krem ​​trasha dhe ointments ose vaj të pastër ulliri vegjetal.

  Fillimisht, këto vajra janë aplikuar veç e veç për të parë se si lëkura reagon ndaj secilit prej tyre.

  Një tjetër metodë e përdorur vajra esenciale për lezione mjaft të mëdha të lëkurës janë shtuar ato të ftohet kompresa, të fillojë me 5 pika në 500 ml ujë.

  Herbal Medicine

  Kur sëmundja është ilaç jashtëzakonisht efektive bimor, e përdorur zakonisht si dy aplikimet e brendshme dhe të jashtme të ndryshme.
  Në vaj, të përmendura më lart, për ta redukuar inflamimin dhe për të promovuar shërimin e lëkurës është shumë e dobishme krem ​​dhe ointments me comfrey (Symphytum officinak) dhe thonjtë (Calendula officinalis).

  Një kruajtje i fortë, ekzemë shpesh shoqëron një prej bimëve më të mirë janë të starwort mesatar ose woodlice (media Stettaria); rekomandojë për të gatuaj me herbs freskëta krem ​​ose vaj, në fakt; Përveç kësaj, ju thjesht mund të bëni një tretësirë, dhe kur ajo fitilin poshtë, e vënë atë fasha.

  Nëse vlazhnovatoy lëkura atëherë pikërisht të njëjtën mënyrë që ju mund të përdorni violet trengjyrësh infuzion (Viola trengjyrësh), tërfili i kuq dhe madje acaroj (Urtica dioica), ajo ndihmon lëkurën të thatë.

  Efekt shumë të mirë qetësues dhe shërimin e ka (biennis oeonthera) dyvjeçar vaj oeonthera - kjo mund të aplikohet në lëkurë ose në formë të pastër, ose shtoni krem.

  Në qasjes tradicionale ndaj ekspertëve ekzemë në mjekësi bimore ka përqendruar në indet e pastrimit, dhe kjo mund të sjellë rezultate shumë të mira.

  Në mesin e bimëve që kanë kroveochischayuschimi apo pronat "alternative", i quajtur tërfili i kuq dhe hithër përdoret për të përgatitur ekstrakte dhe rodhe (Arctium LAPPA) dhe dok kaçurrel (Rumex crispus), e përdorur një zierje. Dy barishte shumë i suksesshëm ndihmon të hequr toksinave nga trupi, ajo hanxhar (aparine Galium), duke kontribuar në përjashtimi i substancave të dëmshme përmes veshkat, dhe rrënjë luleradhiqe (Taraxacum officinale), tonik i mëlçisë dhe vepron si laksativ i butë.

  E para nga këto duhet të merret si një tretësirë, dhe e dyta - në formën e zierje.

  Nga të bimëve të mësipërme gjithashtu mund të jetë një përzierje. Megjithatë, ata nuk mund të aplikojnë për më shumë se tre javë, dhe në qoftë se lëkura përkeqësohet, doza duhet të reduktohet nga gjysma.

  Homeopati

  Trajtimi i hershëm i ekzemë këshilluar që të marrin zgjidhje që do të thotë nyzhchepererahovanyh.
  GRAPHITES: kur i lagësht, oozing të lëkurës, e cila formoi scabs bashkangjitur dobët. Ndarë të lëngshme që ngjitet, dhe të hapur në zgjeba lëkurës ndonjëherë rrjedh gjak. Vendet e prekura ekzemë mund të vendoset kudo, por më shpesh ato janë prapa veshëve dhe në fytyrë.

  RHUSTOX: kur thatë, me ekzemë kruarje të fortë, spote cilat mund të paraqiten në duart dhe wrists. Kështu në zonat kuqur lëkurës shpesh formojnë flluska të vogla.

  SULPHUR: Gjatë nxehtë, lëkurë të thatë dhe të djegies irrituese. Në atë kruarje të rënda, kruarje por shumë e dhimbshme. Çdo lloj i ngrohjes (p.sh., vaskë të nxehtë apo të shtrirë në krevat) në mënyrë të konsiderueshme rrit acarim.

  Naturopathy

  Si me shumë lloje të ekzemë faktorit të pafavorshme është stresi, mund të sjellë dobi të madhe për të studiuar një nga metodat e relaksimit.

  Sa për dietë, shumë produkte mund të jenë potencialisht të rrezikshme, sidomos në lidhje me produktet e qumështit.

  Nëse pacienti vuan nga ekzema që nga fëmijëria, shpesh është e dobishme për të eliminuar nga dietë për deri në tre javë lopës qumështi, djathi dhe produktet e tjera të qumështit. Një tjetër mënyrë e dobishme është për të reduktuar sheqer, erëza, kafe, çaj dhe alkool, si dhe shtesat e minimizuar.

  Është e dobishme për të marrë vitaminat, ndonjëherë ju mund të kenë nevojë vitaminë A (5000 njësi në muaj.). Oil, oeonthera dy vjet mund të merret me gojë dhe jashtë; për të ruajtur nivelin e dëshiruar të acideve yndyrore në trup.

  Dietë

  Këshilla specifike diete për ju, sigurisht, mund vetëm profesional si shkas ose përkeqësohet gjendjen tuaj ekzemë lloje të ndryshme të ushqimit.

  Nëse trajtimi i burimeve natyrore do të çojë në një përmirësim rrënjësor të lëkurës për 6 - 8 javë, ju duhet të kthehet ndihmë profesionale.

  Informacion nga artikullin "ekzemë".