Ekzemë - inflamacion i shtresave sipërfaqësore të lëkurës


 • Çfarë është ekzemë?
 • Shenjat dhe simptomat e ekzemë
 • Çfarë mund të ndihmojë një mjek?
 • Çfarë është ekzemë?

  Kur të thotë ekzemë
  grup i sëmundjeve të lëkurës (e vërtetë, mikrobike, seborrheic,
  profesionale, ekzema atopike), karakterizuar
  skuqje, kruarje, lëkurë dhe acarim të lëkurës dhe
  Lëngun e mbushur blisters dhe fshikëza të vogla.

  Si
  përmend më lart, ka disa forma të ekzemë, më
  Më të zakonshme dhe të rrezikshme nga këto është atopic ekzemë. Shkaqet
  atopich ESCO ekzemë (ose dermatit atopic) janë të panjohura,
  por shkencëtarët lidh zhvillimin e saj me karakteristika të sistemit imun.
  Disa forma të ekzemë shoqëruar edhe nga alergjitë e lëkurës.

  Si
  Në mënyrë tipike, pacientët me ekzemë nuk janë të vetëm në mjerimin e tyre - në rrethinat e tyre
  Ju mund të gjeni njerëz me të njëjtën diagnozë. Ekzemë nuk mund të kapen,
  si gripi apo sëmundjet seksualisht të transmetueshme, por ajo është e njerëzve shpesh e sëmurë
  predispozicion gjenetik. Sipas shkencëtarëve, ekzemë transmetohen
  trashëguar ose gjenetikisht. Në përgjithësi, ekzemë - sëmundjen më të shpeshtë të lëkurës. Me të në kohë të ndryshme të jetës përballet me çdo banor të dhjetë të planetit.

  Ekzemë
  gjithashtu shpesh ndikon pacientët me astmë dhe disa lloje të alergjive,
  të tilla si ethe hay. Alergji ndaj ushqimit për ushqime të caktuara
  (Për shembull, lopës qumësht, soje, vezë, peshk ose gruri) gjithashtu mund të


  shkaktojë ekzemë ose përkeqësojnë simptomat, si edhe alergjik tek
  kafshët, leckë i përafërt dhe pluhur.


  Shenjat dhe simptomat e ekzemë

  Jo e lehtë
  të shmangur të gjitha ekzemë mundshme patogjeneve dhe për të eleminuar të gjithë faktorët
  rreziqet që shkaktojnë ose përkeqësojnë ekzemë. Ekzemë shpesh ndikon
  lëkurës në bërryl, popliteal Hollows në këmbëve dhe
  wrists; si dhe në fytyrë, qafë dhe décolleté. Kjo është vetëm një fushat tipike të shpërndarjes e ekzemë, por ajo mund të prekë çdo pjesë të
  trup.

  Lezionet e shprehura melkoplastinchatoe lëkurë,
  fissures, zhvoshkje. Kjo kruarje dhe fërkim e lëkurës që rezulton në

  ndryshimet në formën e infeksionit sekondar dhe pigmentim. Në
  Lëkura e pigmentuar eritemë është shënuar dobët, dhe trashje e lëkurës dhe
  ndryshon sipërfaqja e saj është shpesh më e theksuar në kombinim me hiper apo
  hypopyhmentatsyey. Gjithashtu ekzemë duket lëkurë të thatë dhe lëkurë në
  Lezionet. Megjithatë, simptomat e ekzemë janë rreptësisht individual dhe
  janë treguar në të gjitha mënyra të ndryshme.


  Çfarë mund të ndihmojë një mjek?

  Nëse dyshoni se pacientët ekzemë, menjëherë konsultohuni me një dermatolog (një mjek që merret me sëmundjet e lëkurës). Përcaktoj diagnozë
  atopic ekzemë është e vështirë, sepse fotografia e saj klinike e ngjashme me
  tregon të sëmundjeve të tjera të lëkurës. Po, ngatërrohet lehtësisht me ekzemë

  kontakt dermatit - një sëmundje e lëkurës që zhvillohet në
  që rezultojnë nga kontakti lëkurë me një nxitje të jashtme, të tilla si parfum
  apo kimikatet shtëpiake.

  Një dermatolog do të bëjë një fizik
  Shqyrtimi do të shqyrtojë historinë e pacientit dhe Pyetni ankesat dhe simptomat
  shëndetësor përgjithësi, sëmundjet kronike dhe sëmundjeve të lëkurës në
  e kaluara, historia familjare, alergji të mundshme dhe çështje të tjera
  të lidhura me shëndetin. Një dermatolog do të ndihmojë të gjeni të jetë e mundur
  Stimujt e sëmundjeve të lëkurës. Për shembull, në qoftë se simptomave të dyshimta
  shfaq pasi ju keni filluar duke përdorur një dush xhel i ri
  ose locion trupi, të jetë i sigurt për të informuar dermatolog tuaj - jo

  e mundur që krem ​​përbërës ose locion mund të shkaktojë iritim
  lëkurës.

  Stresi emocional dhe stresi mund të çojë gjithashtu në
  ekzemë sëmundje, kështu që nuk do të jetë i befasuar nëse mjeku do të fillojë
  Ju pyes për jetën e tij personale dhe marrëdhëniet me kolegët në shtëpi,
  Puna dhe partner seksual.

  diagnostikuar me ekzemë, një dermatolog mund të bëjë në vijim:

 • të përshkruajnë medikamente që reduktojnë skuqje dhe acarim të lëkurës,
  të tilla si krem ​​ose ointments përmbajnë kortikosteroidet ose
  tableta antihistamine;
 • rekomandojnë medikamente të tjera për administrim oral nëse ekzema prekur zona të mëdha të trupit.

 • trajtimin e rasteve më të rënda të ekzemë shpesh të rekomandojë terapi rrezatimi.


  Droga të reja që ndikojnë në reagimin imunitar të trupit, si
  përdorur në trajtimin e ekzemë.

  Nëse ekzemë që nuk reagon për të
  trajtim standard, dermatolog kryen studimet në
  të identifikuar alergeneve potencial që shkaktojnë ekzemë, veçanërisht nëse
  vuani nga astma apo alergji sezonale.

  Kontrolluar në
  ndjeshmëri të ushqimit alergeneve pacienti konsumon potencialisht
  produktet e rrezikshme (të tilla si vezë, qumësht, soje apo arra) dhe mjeku
  shikuar, apo shkoni pas kësaj pamja karakteristike e ekzemë
  i nxituar. Një tjetër metodë e testimit të ndjeshmërisë ndaj alergeneve ushqimore
  - Efekti mbi grimcat e ushqimit të lëkurës dhe monitorimit

  përgjigje të durueshëm. Megjithatë, në disa raste rezultatet
  Testet alergjike mund të jetë mashtruese, sepse është e mundur
  gjetur se reaksioni alergjik nuk lidhet tek ekzemë.


  Performanca e testeve alergjike mbi pirjen e bojës apo vënë në lëkurën tuaj
  suva me substancë alergjen potencial dhe të vëzhgojë reagimin
  lëkurës.