Astma Dresyruyuchy


 • Pse të zhvilluar astmë?
 • Si të njohin astmës?
 • Astma është i shërueshëm

  Mjekët dhe pacientët kanë njohur gjatë alergji. One semundja tillë është azma - një sëmundje kronike inflamatore e rrugëve të frymëmarrjes. Statistikat vjeç fundit tregon qe 4 në 8% e popullsisë vuajnë nga astma. Në popullsitë pediatrike, kjo përqindje rritet në 5,10% ...

  Pse të zhvilluar astmë?

  Astmë zakonisht fillon me ftohjet e shpeshta, rinitit, bronkit, grykët, faringjit. Një tjetër grup i shteteve që kontribuojnë - është nervozizëm, lodhje, çrregullime të gjumit, pagjumësi.

  Kjo ndarje është shumë e kushtëzuar, si lodhje, nervozizëm, shpërthime emocionale, pagjumësi - dhe ka faktorë të cilat ulin sistemin e imunitetit, e cila në mënyrë të pashmangshme çon kryesisht në sëmundjet e ftohta dhe pustular lëkurës.

  Të gjithë këta faktorë në manifestimin kronike, e reaksioneve të ndryshimit, atëherë shkoni efekte me ngërç të muskujve bronkial mur.

  Gjithashtu shkakton astmë mund të jetë:

 • predispozicion gjenetik
 • rritur acarim bronkiale
 • kat
 • alergeneve të ndryshme të jashtme të tilla si pluhur shtëpi, alergeneve kafshët dhe insektet, kërpudhat, polen, ushqime, droga, kimikate të ndryshme dhe aerosols, infeksionet respiratore, zakone të këqija
 • stres fizik dhe emocional
 • alergji ushqimore.
 • Si të njohin astmës?

  Astma nuk shoqërohet domosdoshmërisht me sulme të rënda, ajo mund të tregojnë simptoma të buta të tilla si:


 • kollë, posaçërisht gjatë natës
 • wheezing
 • me përshtypje në gjoks
 • wheezing në gjoks
 • gulçim.
 • Këto simptome të astmës, madje edhe në qoftë se ato ndodhin rrallë, për shembull, 3 herë në javë, thotë sohranyayuschemsya inflamacion në bronke, e cila mund të çojë në pasoja serioze.

  Astma është i shërueshëm

  Gjëja kryesore që kërkohet nga një person që vuan nga astma - të mësojnë për të kontrolluar sëmundjen. Kjo është e mundur në sajë të terapisë moderne. Por shumë pacientë ende besojnë se mënyra e vetme për t'u marrë me sulmet - për të shmangur ushtrimin, infeksionet, alergeneve veprim, duke përfshirë të tilla të njohura si pluhur shtëpi ose grimca të lëkurës të kafshëve.

  Në fund të fundit, të gjithë do të jetojnë një jetë të plotë ngjyra, luajnë sportive, bëjnë kafshët me gëzof dhe i përkushtuar ...

  Por me trajtimin e duhur shumë asthmatics nuk mund vetëm të përmirësuar atë, por krejtësisht të shpëtoj nga simptomat dhe manifestimet e astmës. Sigurisht, kjo është e mundur, në qoftë se një terapi të rregullt. Arritja dhe mbajtjen e kontrollit astmë për një kohë të gjatë në të vërtetë, në të vërtetë, pothuajse të gjithë mund të përmirësuar kontrollin astmë mbi sëmundjen.

  Të gjitha trajtimet mund të ndahen në dy grupe: të drogës dhe jo-drogës. I parë cakton pulmonologist mjek pas një shqyrtimi të plotë dhe diagnoza.

  Një i dytë ka të bëjë me sa vijon:

 • teknikat speciale të frymëmarrjes dhe përdorimi i pajisjeve të ndryshme të frymëmarrjes
 • variacione të akupunkturë (akupunkturë, elektro, djegia puro pelini, etj).
 • Metodat e trajnimit fizik
 • climatotherapy (speleotherapy - trajtim në minierat e kripë, përdorimi i të ashtuquajturave kamera gala), dhe kështu me radhë d..
 • Vetëm kompetent kryerjen trajtim gjithëpërfshirës, ​​"dresyruyuchy" astma i tij i pakujdesshëm çdo ditë, ju mund të harrojmë për këtë sëmundje!

  Informacion nga neni "astma. Si të jetë? ".