Bollëk e moles - një shenjë e lumturisë


 • Sun dhe tumoreve të lëkurës
 • Cancer Skin

 • Sun dhe tumoreve të lëkurës

  Unë jetoj në Spanjë, në qytetin e famshëm turistik.
  Këtu gjithçka ose pothuajse çdo gjë për ata që vijnë nga bora (për shumicën e të huajve kjo është edhe në verë - "borë"), me të turbullt Angli, shiu Belgjikë, Skandinave ashpër ... Ju e dini, pronarët e dyqaneve lokale dhe restorante të përcaktojë markë të re

  Papritmas, në qytet ka të kuqe, dielli djegur njerëz, që nuk është pa lot Hidhni një sy! Arritja diellin nezhnokozhie banorë të latitudes veriore të provoni një ose dy javë të pushimeve të merrni çfarë "natyrën e mashtruar", - tan ari ngjyra e lëkurës dhe dielli!  Por ka të tjera - më shumë përvojë, ata vizituan të gjitha sunroom rrumbullakët vjeçare në plazh duke përdorur krem ​​dhe vyalyatsya, vyalyatsya, vyalyatsya diellit ... derisa ju të merrni një edhe çokollatë të qëndrueshme tan - subjekt i duket entuziaste dhe ziliqar në rrugët e tyre të qyteteve bashkatdhetarëve amtare.

  Këto ndryshme - "e zezë dhe të kuqe" të shkojnë pushuesve. Çështje e shijes, natyrisht. Por një gjë ata kanë të përbashkët, dhe ata që janë në rrezik tjetër në rritje të sëmundjeve malinje të lëkurës.

  Fakti se ai me të vërtetë është duke u bërë më shumë një problem, thotë njoftimi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë 21 Maj - Dita e luftës kundër melanoma, një lloj i kancerit të lëkurës incidencën që është i lidhur me modës për një cirk.
  Ditë kaloi, goxha na Profili raporte dhe artikuj në media. Dhe pastaj? Duke gjykuar nga numri djegur dhe nxirë - kujtesa jonë e shkurtër dhe vepron në mënyrë selektive. Dhe dielli - aq të shkurtër dhe të shumëpritur gëzim për banorët e gjerësi veriore, e cila është e lehtë të harrosh shkathtësi e saj. Dhe pastaj, mirë, këtu dhe kështu të marrë deri tek shtrat, karrige në kuvertë, rërë dhe të shkoni në një dermatolog? Së pari - të paktën kushtoj vëmendje për trupin tuaj. Jo për muskujt dhe rrudhave, si dhe spote, Freckles, nishaneve.

  Dhe unë veten, dhe çfarë të shoh? Cilat janë shenjat kapur? Për shembull, burri i mikut tim, i impresionuar nga ajo që ai pa, ishte i gatshëm për të hequr të gjitha Freckles.

  Ju mund, sigurisht, dhe dobësisë së saj për të buzëqeshur, por ne e dimë se çfarë duhet të shikoni për?

  Kam gjetur një shpjegim në blogun e Dr Leslie Baumann në Yahoo! Shëndetësisë. Si dhe dua të ndaj me ju.


  Cancer Skin

  Kanceri i lëkurës mund të ndahet në dy lloje: melanoma dhe jo-melanoma.

  Nga melanoma Lehta-skinned njerëzit janë lloji më i prirur pigmentuar. Karakteristikat:

 • Freckles dhe flokët e kuqe - dyshohet se MC1R gjen, përgjegjës për "vohnennist" duket tuaj, luan një rol në formimin e melanoma.
 • Lëkurë është e lehtë për të "djegur" dhe në qoftë se ju obhoraly diellin në mënyrë të përsëritur, ju do të duhet të paguajnë vëmendje të veçantë për lëkurën tuaj.

 • Prania e të afërmit të cilët janë diagnostikuar "melanoma", gjithashtu rrit rrezikun e sëmundjes.
 • Ekzaminimi veten, familjen tuaj, shikoni për shenja të thjeshta të dukshme dhe, në qoftë se dyshimi është të paktën një - mos hezitoni të vizitoni mjekun:

 • Asimetri: nishan formë të parregullt, në të cilën njëra anë nuk është imazh pasqyrë e tjetrit
 • Kufijtë: Moles që kanë të turbullt, kufiri i paqartë
 • Color: Moles që kanë më shumë se një ngjyrë, ose përfshijnë të zezë, të bardhë, të kuqe ose të verdhë hije
 • Diametri: Moles që janë më shumë se 0,6 cm
 • Për trajtimin e kancerit të lëkurës, si edhe, dhe dy lloje të jo-melanoma:

 • Tumor qelizë basal (BCC): Ky lloj i kancerit të lëkurës ndodh në mes të dermis dhe veshje e guaskës. Ai duket si një gungë (tumorit), e cila është e bardhë, shkëlqen dhe Shimmers si një margaritar. Kone mund të ngrihet nga qendra ose "krater", dhe mund të ketë gjithashtu enët e vogla të gjakut rreth kufirit të tij. Në mënyrë të ngjashme, në qoftë se ju të vini re shenjën shramopodobnuyu në lëkurë në zonën ku nuk kishte plagë apo plagosje, e konsiderojnë atë menjëherë. Nganjëherë kjo duket si një kon tejdukshëm përqëndruar në një kërthizë apo zmadhuar poret.
 • Tumor qelizë squamous (SCC): Ky lloj i kancerit të lëkurës prek shtresat e sipërme e lëkurës në sektorët që kanë diellin.

  Duket si arna të kuqe me luspa i mbuluar nga crusts - jo aq thellë si në plagë, por megjithatë, këto "arna" për të shëruar. Ata vetëm mund të jetë i mbuluar me luspa të ashpra të bardhë.
 • Ashtu si melanoma, jo-melanoma tenton të ndikojë në njerëz të drejtë-skinned më shumë se të tjerët, edhe pse në këtë rast, njerëzit e tipit jo-pigmentuar (bardhët pa Freckles) janë në rrezik më të madh. Nëse ju i dyshuari për origjinën të paktën një nga këto shenja - është shkak për qasje të menjëhershme për një mjek.

  Kjo tingëllon gjithë goxha e frikshme, por qëllimi im - për të trembë dhe kujtojnë se çdo gjë duhet të jetë në mendje, edhe, Cilat janë miqtë tanë më të mirë "diellit, ajrit dhe ujit!".

  Një arsyetim "më pak se ju e dini - gjumë të shtrënguar" dhe "më mirë vonë se kurrë", - krejtësisht pa lidhje me shëndetin!

  Planifikoni një udhëtim në oncologist onkodermatolohu ose kirurg. Trego atij të gjitha nishan tim, le të largohen vetëm ata që "për fat të mirë". Unë mund të pushoni gjithë verës.

  Informacion nga Tatiana artikull Pavlikova "Kur flasim mol për rrezikun?"

  Diskutoni komuniteteve: Moles