Ndihmë myazam tuaj


 • Ndihmë muskujt tuaj

 • Ndihmë muskujt tuaj

  A e dini se trupi i njeriut më shumë se 400 muskuj? Çdo të besueshme na shërben dhe është me rëndësi jetike. Muskujt e vogël e bashkangjitur në eshtra më të vogla të vendosura në vesh. Më e madhe - glutes të mëdha dhe më të fortë - përtypet. Për fat të keq, shumë nga muskujt ne e dimë shumë më pak se sa të tjera. Dhe pse nuk paguajnë ata vëmendje e mjaftueshme.

  Çfarë është e nevojshme shumica e të gjithë muskujt tanë? Përgjigjja është e thjeshtë: për të përballuar me punën e tyre, muskujt duhet të jetë i fortë dhe të trajnuar. Le ta ngarkesës!

  Ju shpenzojnë shumë kohë para kompjuterit?

  Ju mund të lënduar qafën dhe supet ? Kjo mund të ndodhë në qoftë se ekstrakt qafë përpara, duke studiuar informacionin në monitor. Për të parandaluar tendosje muskujt e qafës, herë pas here hedhin një stërvitje. Për shembull, "mjekër të dyfishtë": sa Pull mjekër, dhe pastaj relaksohuni. Përsëriteni disa herë gjatë ditës.

  Shpesh ne harrojmë bel dhe prapa . Merrni një të drejtë mbi - disa herë në ditë për të parë - është e saktë ju sjellje, ose saktësisht ju mbajë prapa? Gjithashtu shumë të dobishme disa herë në ditë vetëm për të marrë lart, shtrihet dhe të shpjegoj supet. Dy rregulla të thjeshta - dhe përsëri ajo dhemb më pak.


  Dhimbje koke ? Shpesh shkaku i dhimbje koke mund të shkaktohet nga stresi siklet fizike. Explore vendin tuaj të punës: Kontrolloni se si karrige i qetë e juaj, të rehatshme ose tabelë lartësi ose qëndrojnë të qetë duart (apo bërryla nuk do të ndërhyjë me oxhaqet e letrës?) Apo distancë të rehatshme për të monitoruar. Shpesh ne nuk e madje dyshoj se në të vërtetë shkakun e dhimbje koke tona.
  Optimization fillore workspace mund të ndihmojë më mirë se çdo ilaç.

  Stresi gjithashtu mund të shkaktojë tensione të përhershëm të të gjithë muskujt e kokës. Kjo është fjalë për fjalë dhimbje koke ynë. Çfarë duhet të bëni? Vendos të gjitha dhjetë gishtat në lëkurën e kokës dhe masazh atë.

  Butësisht duke lëvizur lëkurën mbrapa dhe me radhë, ju shpëtoj e tensionit dhe relaksohuni si fizikisht dhe psikologjikisht.

  Në disa nga muskujt më të rëndësishme në trupin e femrës ndonjëherë ne mësojmë vetëm kur të shqetësuar punën e tyre normale. Imagjinoni që një ditë ju pchyhnuly, kollë apo diçka hiqet rëndë ... dhe papritmas humbur disa pika të urinës. Pse është kjo? Arsyeja kryesore për këtë fenomen - Dobësimi Muskujt e legenit kat , që mbajnë uretrës mbyllur dhe rregulluar procesin e urinimit. Muskujt tonë të katit legenit, kështu që ne e dha sinjalin: "Ne jemi me të vërtetë të tronditur dhe nuk e përballojnë!".

  Ata digjem "mbërthyer" para dorëzimit. Por tani ata me të vërtetë nevojë për ndihmën tonë.

  Sigurisht, një surprizë e këndshme i tillë jo emrin. Por shumë më të shqetësuar dhe të heqë dorë edhe nuk është e nevojshme. Studimet e fundit sugjerojnë se 39% e grave mbi 35 të paktën një herë në një takim të jetës me urinim i pavullnetshëm. Dhe shumica e grave janë përballur me shkelje në fshikëz gjatë dhe pas shtatzënisë (36%) ose gjatë menopauzës (29%) *.

  Muskujt e legenit dysheme jo vetëm rregulluar procesin e urinimit, por gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në jetën harmonike intime të një gruaje (të njohur si orgazmë është e lidhur me kontraktimet e shpeshta dhe të thella dhe të forta muskulare të muskujve të bazës së legenit rritur intensitetin dhe kohëzgjatjen e orgazmës).

  Të ndjehen ata mund të, në kohën urinimi provoni për të ndaluar të dytën. Rekomandimet për ushtrime implementuese për muskujt e bazës së legenit ju lutem vizitoni www.TENA.ru. Edhe nëse ju nuk jeni ballafaquar me pavullnetshme urinimit - legenit trajnimi muskul kat është i rëndësishëm në çdo moshë, parandalimi është gjendja më e mirë se të përballen me atë në të ardhmen.

  Rregulli është - disa herë në ditë për të i kushtoj vëmendje për trupin tuaj dhe muskujt. Ky zakon do të ndihmojë jo vetëm muskujt tuaj që të jetë gjithmonë në gjendje të mirë, por edhe të përmirësojë disponimin dhe shëndetin në përgjithësi. Filloni me gishtërinjtë tuaj dhe Leviz deri në shumë të lartë.

  Këpucë me majë Mash dhe këmbëve, të pushojnë. Forcojë vezë për disa sekonda dhe relaksohuni. A njëjtë me hips dhe mollaqe. Bëni disa muskujt styskan kat legenit. Ngritja shpatullat tuaja në veshët e tij, të pushojnë. Vrasjet supet dhe shpjegoj shpinën. Disa grimaces intensive dhe pastaj relaksohuni (muskujt e fytyrës duhet gjithashtu trajnim të!). Përfundojë këtë ngarkues mini mund të masazh kokës. Pak minuta në ditë - dhe trupi do të kthehet me mirënjohje përpjekje!

  Çfarë nëse muskujt tuaj legenit kat janë të relaksuar dhe ju jeni ballafaquar me urinim i pavullnetshëm? Atëherë praktikë më të fillojnë sot! 7 nga 10 gra janë përballur me shkallë të lehta dhe të mesme të mosmbajtjeje, kontrollin e funksionimit të trupit të kthehen, trajnimit muskujt e legenit dysheme.

  Në Norvegji, një studim është kryer ku gratë janë të ballafaquar me një shkallë mjaft të fortë të stresit mosmbajtjeje, kryer ushtrime për të forcuar muskujt e legenit kat 3 herë në ditë për 8-12 shkurtime në një kohë, për 6 muaj. Deri në fund të studimit 70% e femrave mund të teshtij përsëri, kërcejnë dhe të drejtuar, jo duke rënë urinë **.

  Në mënyrë që të ndjehen të sigurt dhe të rehatshme në këtë periudhë, përdorni pads TENA Lady, plotësisht të përmbushur nevojat e grave moderne.

  Mbushje TENA Lady, i projektuar posaçërisht urinë thithëse (pads urologjike), të ndihmojë gratë të qëndrojnë tërheqës dhe aktiv në të gjitha situatat.

  Qëndruar të rehatshme dhe të padukshme, TENA Zonja pads thithin lëng shpejt, duke mbrojtur në mënyrë të besueshme kundër erë dhe lagështi. Nuk tejkalon madhësinë e pads konvencionale sanitare TENA Lady thithin shumë më fluide, duke e lënë rreshtim sipërfaqe të thatë dhe për të parandaluar acarim të lëkurës. Neutralizoj erë sistemin OdourControltm projektuar posaçërisht për raste të tilla, jep një ndjenjë e freski gjatë gjithë ditës.

  Çdo grua mund të gjeni një vbyranosti përshtatshme copë litari *** dhe madhësia:

 • TENA Lady Ultra Mini - pads ultra (për të absorbuar 80 ml);
 • TENA Lady Mini - mbushje hollë (të absorbuar 170 ml);
 • TENA Lady Normal - thithjen pads me shtresë të dyfishtë (për të absorbuar 300 ml);
 • TENA Lady Maxi - pads supervpityvayuschie (për të absorbuar 850 ml).

 • Ku për të blerë produkte Tena:
  Supermarketet: METRO Cash & Carry, Real, Auchan, në rregull, Carrefour, kaseta dhe të tjerët.
  Farmacitë: Wrigley, Old Lekar, Dr. STOLETOV, 03 dhe të tjerët.

  Ju mund të urdhërojë një produkte mostër të lirë TENA Online www.TENA.ru.

  Artikuj të tjerë interesante në këtë temë mund të gjenden në revistën TENA Lady.

  * Studimet mbi mosmbajtjeje urinar në gratë, mars 2009, LLC "Magri Market Risech." Studimi i përfshirë 1700 gra në 14 qytete me një popullsi prej 1 milion. Ose më shumë njerëz.

  ** Për Brown (Kari Bo), Instituti Norvegjez i Sportit Shkencës, departamenti Sports Medicine (Shkolla norvegjeze e Shkencave Sport, departamenti i Sports Medicine)


  *** Metoda thithjen e specifikuar nga Rothwell - thithjen e plotë, ISO 11948-1