Ndihmë vetes flokëtThonë se nuk ka, alopecia

Herët ose vonë të gjithë është ballafaquar me problemin e humbjes së flokëve. Baldness ndikon burra dhe gra, të vjetër dhe të rinjtë. Prej saj nuk janë të përkryer, por ka disa aspekte që parandalojnë humbjen e tepërt të flokëve. Për të shënuar një seri masash për të parandaluar baldness, le të shohim se pse disa njerëz në moshën e vjetër është flokët e trashë me shkëlqim, ndërsa të tjerët kanë filluar të shkojnë tullac mezi tridhjetë vjet. Para së gjithash, prodhojnë baldness gjeneruara nga predispozitë trashëguar e njeriut. Ky është aspekti më frustruese të humbjes së flokëve, për njeriun në këtë rast ishte që varet.

Ajo mund të aplikohet vetëm ndonjë metodat parandaluese për të parandaluar baldness hershme.

Rajonal ka anën tjetër. Per shembull, humbja e flokëve shkaktuar nga mosfunksionimi hormonal në trup. Shembulli më goditës është humbje e flokëve tek gratë shtatzëna apo gratë që janë në periudhën e laktacionit. Rajonal mund të ndodhë si një efekt anësor i marrë drogë specifike, kujdes të flokëve të pahijshme apo mënyrë jetese të dëmshme. Dhe ju tretur mendojnë se tymosur një paketë cigare apo pesë gota e kafe absolutisht nuk mund të ndikojë në humbjen e flokëve. Zakone të këqija dhe mënyrën e jetesës i sëmurë - janë faktorët kryesorë të humbjes së flokëve!Ndihmë flokët tuaj veten

Çfarëdo shkaqet e baldness dhe humbjen e tepërt të flokëve, është e nevojshme për t'u marrë me problemin. Nëse keni filluar të konstatoj se në rrobat tuaja, ose krehër të grumbulluar një sasi të madhe të flokëve, ne duhet alarmin! "Një shumë e flokëve - është se sa shumë?" - Ju mund të kërkoni dhe të jetë e drejtë. Për një person të një numër i madh - 20, dhe për një tjetër - 120. Në mënyrë për të larguar të gjitha dyshimet unë duhet të thonë se floktar ime tha se pas tërë ditës, pa marrë parasysh se sa herë ju nuk e kërkuan, në mbrëmje, ju duhet të shqyrtojë me kujdes krehër tuaj. Kjo një hairdressers them se mesatarisht ju nuk duhet të humbasë më shumë se 70 qime në ditë.

Në qoftë se ju pa shumë krehër flokë më shumë, është koha për të menduar për diçka në jetën tuaj nuk është. Shumica probleme me humbjen e flokëve është një mënyrë jetese që ne të çojë.

Stresi i vazhdueshëm, rritja e nervozizmi, dietë të varfër, mungesa e vitaminave - kjo nuk është e gjithë lista e arsyeve pse ne jemi të humbur flokët tuaj. Kështu, duke gjetur të gjitha shenjat e humbjes së flokëve, të përpiqet të marrë një pushim të vogël, Shko në vend apo mjetin, pjesa tjetër, hani vetëm fruta të freskëta dhe perime dhe ju do të vëreni se sa më mirë ju do të duken dhe flokët tuaj.

Sigurisht, këto mjete të thjeshta pak të zvogëluar humbjen e flokëve tuaj, por ata nuk mund të ndalojë procesin e humbjes së flokëve. Shumica humbje e flokëve kërkon një trajtim më të gjatë.


Parandalimi Humbja e flokeve

Secili prej nesh Zoti i jep ngjyrë të caktuar të lëkurës, flokët, sytë, formë hundë dhe individët dhe kjo është po aq e rëndësishme për çdo pranisë njerëzore flokë të trasha dhe të shëndetshme. Për fat të mirë për ata që nga flokët e natyra të trasha dhe me shkëlqim, por ajo që për ata që natyra mashtruar? Përgjigjja është e thjeshtë. Ju duhet të përpiqen për të ruajtur atë që është dhënë për ne nga natyra, dhe të përpiqen për të përmirësuar karakteristikat e cilësisë së flokëve të lëngshme.

Para së gjithash, filloni me stilin e jetës tuaj dhe dietë. Përveç kësaj, është e këshillueshme për të marrë vitamina për flokë. Vitaminat kryesore për flokët tona janë vitamina A dhe E. Një ndihmës i mirë në parandalimin e flokëve vitamina humbje të shërbyer, e cila është projektuar posaçërisht për të parandaluar humbjen e flokëve dhe baldness trajtim.

Ushqimet më të zakonshme që përmbajnë vitaminë A janë karrota, vezë, dhe vaj peshku. Një vitaminë E pasur me arra, fara dhe vaj luledielli. Në komplekset vitaminë, unë rekomandoj çdo mëngjes dhe mbrëmje për masazh kokën. Për këtë ju mund të përdorni furçë të zakonshëm prej druri masazh.

Flokët tuaj është më i përshtatshëm krehër druri masazh, çdo gjë tjetër është e kundërindikuar. Plastike hidhni, qelqi apo metali kombinezon! Arsenal juaj duhet vetëm hairbrushes druri dhe kombinezon.


Si për të trajtuar humbjen e flokëve

Nëse ju keni filluar vetëm humbje të flokëve, atëherë të gjithë nuk është e humbur dhe ju ende mund të rivendosur flokët tuaj. Shpesh problemi dramatik humbje e flokëve përjetuar nga gratë pas lindjes dhe gjatë shtatzënisë. Kjo është për shkak të faktit se trupi i gruas nënshtrohet ndryshimeve hormonale ose aktivisht humbasin kalcium. Ju mund të keni dëgjuar tregime që gratë shtatzëna hanë shkumës dhe suva, plotësimit kalciumit në trup.

Në këtë rast, çfarëdo shkaku i humbjes së flokëve, ju duhet kirurgji në humbjen e flokëve të trasha dhe të bukur. Gratë janë shumë më të vështirë për të duruar humbjen e flokëve se burrat.


Çfarë duhet të bëni pas lindjes

Një herë në javë duhet të bëni një maskë të tillë të thjeshtë: vaj rodhe 1 lugë gjelle, 1 lugë gjelle mjaltë, 1 lugë gjelle e Calendula tretësirë, 1 lugë gjelle lëng qepë dhe 1 e verdhë veze veze. Të gjithë përbërësit janë të përziera në një tenxhere qeramike, dhe maskë rezultuar rubbed në rrënjët e flokëve.

Pasi ju vterlysya mask mbulon kapak kokë për evidentimin, dhe kokën e lartë të mbuluar me një peshqir apo shami.

Mbi të gjitha, kreu i sipërfaqes së flokëve ishte e ngrohtë. Lini maskë në për 40 minuta, pastaj del me të larë tërësisht me ujë të ngrohtë dhe lani kokën tuaj.

Përveç kësaj, pas shampooing zierje shpëlarje flokët e bimëve të ndryshme: kamomil, hithër dhe rodhe. Për shërim të shpejtë e flokëve është e rekomanduar përveç të fshij në lëkurë e kokës çdo tjetër tretësirë ​​Calendula ditë.


Çfarë nëse ata bien

Metodat e që kanë të bëjnë me humbjen e flokëve janë të shumta: shpikur shumë droga, ka porositë e ndryshme, humbje e flokëve trajtim, metodat moderne të transplant flokësh dhe transplantim. Por që një është e mirë për të zgjedhur.

Në fund të fundit, pa marrë parasysh trashësinë e kuletës, ne të gjithë duan të duken të mira.

Burrat në këtë kuptim, ishte më me fat, sepse sot tullac njerëzit janë më shumë të nderuar. Femrat shkojnë tullac i çmendur nga yjet e filmit dhe të idhujve të njihen e Fjodor Bondarchuk dhe Bruce Willis. Por gjëja - grua tullac në një të bukur ende pa regjistrim. Për më tepër, shumica e njerëzve preferojnë statistikat për gratë me flokë të gjatë të trasha. Se gratë vykruchuyutsya si ata mund dhe si leje të burimeve. Disa wigs dhe hairpieces blerë, të tjerët janë në rritje flokët e tyre, dhe të tjerët trajtimin e flokëve. Mënyra më e lirë për të dekoroj kokën kokën e saj elegant e flokëve është një parukë ose parukë.

Natyrisht wigs dhe hairpieces janë bërë të flokëve natyrore dhe artificiale. Dallimi në mes tyre është i madh! Nëse ju nuk doni që të duket si një kukull, atëherë blej një parukë e flokëve natyrore cilësi të mirë.

Megjithatë, mënyra më e besueshme për flokë të bukur ishte dhe do të trajtuar humbjen e flokëve. Ruajtur dhe për të rritur flokët tuaj!

Informacion nga artikullin "Thuaj asnjë humbjen e flokëve!"