Kujdesi për pielonefrit kronike


 • Ata që vuajnë nga pielonefrit
 • Kujdesi për pacientët me sëmundje akute
 • Kujdesi i pacientëve në faljen (pa rëndim)

 • Ata që vuajnë nga pielonefrit

  Pyelonephritis (duke përfshirë kronike) shpesh vuajnë nga njerëz të rinj dhe të mesme
  mosha, duke çuar kryesisht aktive. Këta pacientë,
  duke u përpjekur të mos për të menduar rreth sëmundjes së tij, veçanërisht e rëndësishme për të mësuar për të qenë me të saj
  nuk shkaktojnë zhvillimin e komplikimeve.

  Çfarë është pyelonephritis? Ajo është një inflamacion infektive e indeve të veshkave (ind
  cili formon skeletin e veshkave), kupat dhe kupa (strukturat e mbledhjes së veshkave
  dhe eliminimin e urinës në uretër).

  Ajo mund të jetë akute dhe kronike mund të shkoni
  formë. Ky inflamacion eshte shkaktuar nga llojeve të ndryshme të baktereve.

  Burimi i infeksionit mund të përfshijnë:

 • dhëmbë kalbur;
 • grykët kronike;
 • abrasions;
 • cholecystitis;
 • inflamacion të uretrës, fshikëz;
 • inflamacion të prostatës gjëndër, vezoret.
 • Cilët faktorë janë duke kontribuar në sëmundje apo përkeqësimin e një ekzistues?

 • shkelje rrjedhjen e urinës (gurë, rrudha ureteral ngushtimin e tyre, mosveprim
  veshkat, shtatzënia, etj);
 • dobësimi i organit: rezistenca ulët të infeksionit nga
  lodhje, të ulët-vitamina në dietë, ftohje e tepruar;
 • një numër i sëmundjeve ekzistuese (diabeti, tuberkulozi, sëmundje të mëlçisë).


 • Pyelonephritis kronike është zakonisht rezultat i pielofrita nuk shërohet akute,
  por shpesh fillimi i sëmundjes nuk është manifestime akute e latent
  formë. Pacientët vërejtur dobësi, lodhje, dhe ndonjëherë ethe
  organ për 37,0 - 37,5 ° C në urinë gjenden në rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut
  dhe bakteret.

  Sëmundja mund të ndodhë me rritjen e presionit të gjakut, të ashtuquajturit
  Forma idiopatike e sëmundjes.
  Pacientët e vegjël që vuajnë nga dhimbje koke,
  marrë në lidhje me llojeve të ndryshme të pilula dhimbje, dhe praninë e arteriale
  Hipertensioni shpesh aksidentalisht, të çojë në shqyrtim të mëtejshëm

  Zbulimi i pielonefrit kronike.


  Forma më e izoluar anemik i sëmundjes kur simptomat do të ulet udhëheqëse
  Numri i qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës në gjak. Pacientët ndihen dobësi, lodhje,
  mund të shkaktojë gulçim.

  Simptomet kryesore të pielonefrit akut janë: ethe,
  dhimbje në rajonin e mesit, shpesh i njëanshëm, i shpeshtë, urinim të dhimbshme,
  siklet gjatë urinimit. Ndonjëherë rëndim mund të ndodhë vetëm
  të rritet në temperatura të 37,0 - 37,2 ° C pas ftohjet, temperatura
  ka tendencë për të qëndruar një kohë të gjatë.

  Jo acarimin e pielonefrit kronike ndodh me simptoma shumë të vegjël,

  por në këtë kohë ka një rritje dështim i veshkave.

  Ka raste kur pyelonephritis kronik i parë manifestohet tashmë rezultatin
  - Simptomet e dështimit renale kronike në të cilën veshkat nuk janë në gjendje për të
  pastrojë gjakun e toksinave. Akumulimin e toksinave në gjak çon në helmim të trupit.

  Që pyelonephritis pleqsh duhet të shpjegojë atij natyrën e sëmundjes
  dhe të flasim për faktorët që kontribuojnë në përkeqësimin e saj. Pacienti duhet të ndryshojë
  mënyrën e jetesës dhe qëndrimi ndaj shëndetit të tyre.


  Kujdesi për pacientët me sëmundje akute

  Mode. Pacienti kërkon pjesën tjetër krevat për 2-3 javë.

  Kur një person ndjen
  Dhimbje, vuajnë nga ethe ose dobësi shfaqet atij në shtrat
  natyrore, por stihanii ose mungesa e simptomave të mbajnë të rinj
  pacienti në shtrat është e vështirë, kështu që është e nevojshme për të kryer biseda në
  kohë që ju dëshironi për të shpjeguar se veshkave është më e lehtë dhe më të mirë për të punuar me një horizontal
  pozicioni i trupit, veshkat "dashuri" ngrohjes dhe shtrat të ngrohtë - një nga më të mirat
  trajtimet.

  Pacienti mund të përjetojnë ditë të shpeshta urinim dhe natë, kështu
  është e dëshirueshme që dhomë ose dhomë ku pacienti shtrihet, ishte për të mbyllur
  tualet. Ajo duhet të ofrojë pacientit natë për të përdorur anijen për të shmangur hipotermi.

  Hedh në dhomë të nevojshme ose në mungesë të pacientit, të tij apo të ukryvshy ngrohje
  (Në sezonin e ftohtë dhe duhet të mbulojnë kokën). Dhoma duhet të jetë e ngrohtë,
  dhe pacienti duhet të jetë i veshur mjaft e ngrohtë, gjithmonë veshur çorape. Pas ftohjes,
  veçanërisht të këmbëve, pacienti bëhet urinim më të shpeshta.

  Ushqimi dhe regjim të pijshëm. Ushqimi është një rëndim i pielonefrit kronike duhet të jetë i lartë,
  përjashton alkoolin, ushqimet pikante, condiments, erëza, mish dhe peshk
  supave, kafe, të konservuar. Janë të lejuara të gjitha perimet dhe frutat janë të rekomanduara në të gjitha rastet
  shalqi, pjeprat, pumpkins, rrush. Në formën anemik e pielonefrit kronike

  në dietë përfshijnë fruta të pasura në hekur dhe kobalt, luleshtrydhe, luleshtrydhe,
  mollë, shegë. Pacienti mund të hani mish të zier dhe peshk, vezë, qumësht dhe qumësht
  produkteve. Nëse pacientët nuk keni tension të lartë të gjakut ose ndërhyrje
  rrjedhjen normale të urinës, i emëruar përforcuar mënyrë të sigurt për të parandaluar
  përqendrimi i tepruar i urinës dhe larjes traktit urinar. Perdorimi i lëngut
  duhet të jetë të paktën 2 litra në ditë. Pacienti duhet të marrë pije frutash -
  Boronicë veçanërisht i mirë, sepse ajo përmban një substancë që është konvertuar në
  trupi (mëlçia) në acid hipurovoyi, e cila pengon jetesën

  baktereve në traktin urinar - hips supë, fruta, çaj, lëng, minerale
  ujit (numri Essentuki 20 Berezovska).

  Në formën hypertensive e pielonefrit kronik konsum kripë kufi
  6 - 8 gram në ditë (kripa ka aftësinë për të mbajtur lëngu në trup).
  Ushqime të rekomanduara kur gatim nuk është kripë, dhe i japin shumën e duhur
  Pacienti kripë në dorë për të mundësuar atë për të dietë të vetë-kripë. I detyruar
  Kufiri i toleruar nga pacientët shpesh është i vështirë për shkak të nevojës të madhe
  durim për të shpjeguar se këto masa janë pjesë e trajtimit që "ngacmim"
  Kequshqyerja e veshkave apo të hahet më shumë se sa duhet, kripë, ne nuk bëjmë

  mund të arrijë qetësimin poshtë procesin e normalizimit të presionit, dhe për këtë arsye do të në mënyrë të qëndrueshme
  parashikojnë zhvillimin e dështimit të veshkave. Është e nevojshme që të përpiqen
  diversifikuar menu, për të bërë ushqim të lartë kalori dhe e shijshme.

  Terapia e barnave. Për terapi recetë me antibiotikë është kryer. Kalibrimi është bërë si
  Në përgjithësi, afatgjatë - 1,5-2 muaj. Pacienti (veçanërisht gjatë trajtimit
  në shtëpi) duhet në mënyrë të qartë dhe të marrin terapinë e caktuar në të kundërt
  Simptomat e shkaktuara nga droga, të tilla si të përzier, humbje e oreksit duhet menjëherë
  raportuar me mjekun tuaj, i cili mund të zëvendësojë drogë.

  Trajtim kontroll. Trajtimi i kontrollit është në vazhdim, çdo 7-10 ditë dorëzojë pacienti kërkohet
  i emëruar urinë mjek. Është e rëndësishme për të përgatitur
  për të depozituar analiza. Para së gjithash, ne duhet një vulvë tualet
  autoritetet.

  Rregulla burra sanitization. Pacienti ka te koleksioni
  Urina glans proces penis dhe hyrje uretrës në zgjidhjen 0,05% të CHLORHEXIDINE.
  Ky produkt është në dispozicion në enë të posaçme plastike me një hundë.

  Kushtet sanitization për gratë. Pacienti merr
  podmyvaniya mëngjes me sapun, pelenë të pastër than sex të mëdha dhe të vogla

  buzët, dhe pastaj proceset rajonin e buzëve të mëdha dhe të vogla zgjidhje 0,05% të CHLORHEXIDINE
  duke përdorur swabs sterile të lagur me një zgjidhje, dhe pastaj zonën e uretrës
  duke përdorur aplikuar për këshilla paketim farmaci.
  Nëse pacientët nuk janë në gjendje për të
  mbajë tualet, vjen me infermiere e ndihmës ose një person që kujdeset për
  Sipas pacientit. Kur gruaja podmyvaniya në saj të sëmurë anije pidkladayetsya
  gjerësisht përhapet këmbët dhe ndihmon prodhojnë podmyvaniya (front
  prapa) dhe pastaj të përfundojë me një zgjidhje dezinfektues (chlorhexidine). Kur mbledhjes
  urinë enë duhet të jetë i pastër dhe të thatë. Disa pika e para të pacientit duhet të

  ndajë në banjë ose anije. Kur mbledhjen e ashtuquajtura pjesën e mesme e në tualet
  excreted më shumë urinë, rreth një e treta, atëherë bëri grumbullimin,
  e treta e fundit është gjithashtu për të nxjerrë në pah në banjë (ose enë).

  Pacientët me formë hypertensive e pielonefrit kronike duhet të matet
  diuresis (urina, theksoi një ditë) dhe të përcaktojë hidrobalans (raporti
  ndërmjet lëngjeve pije dhe urinës zgjedhur në ditë). Marr pacient i përshtatshëm
  për enët urinim. Është e nevojshme për të përgatitur një filxhan matës apo matje të tjera
  enë kuzhine. Fillimi Matja në mëngjes. Në 6 të mëngjesit sporozhnyaye sëmurë urinar
  flluskë.

  Kjo urinim nuk është konsideruar në matjen. Atëherë çdo kohë
  Pacienti dëshiron të urinoj, ai e bën atë në qelqe të përshtatshme dhe pastaj urinës
  derdhur në matjen filxhan për të përcaktuar volumin e saj. Të gjitha urinë ndarë
  pacient brenda ditësh, llogaritet në të njëjtën mënyrë. Dimension i fundit
  do të bëhet në mëngjesin e një dite të re, në rreth 6 am. Paralel me këtë,
  numërimi dhe regjistrimi është lëngjeve miratuara. Është e nevojshme të marrin në konsideratë jo vetëm fluide
  në formë të pastër (çaj, lëng, lëng), por edhe supë, fruta. Normalisht ndahen 65-75%
  lëngjet e miratuara. Reduktimi këto shifra sugjeron mbajtjen e lëngjeve në trup

  dhe zhvillimi i edemë dhe, anasjelltas, një rritje - e humbjes së tepërt të lëngjeve,
  për shembull, kur duke marrë drogë diuretik për pacientët. Në varësi të kursit
  sëmundje dhe diureza dhënave është caktuar mënyrën e duhur të sigurt. Më
  Llogaritja vetëm e lëngjeve të kërkuara (edemë, presion të lartë të gjakut)
  kryhet si vijon: numrin e ndarë urinës në ditë + 400-500 ml. Pacientët
  kjo formë e presionit të gjakut kronike pyelonephritis duhet të matet
  mëngjes dhe mbrëmje.


  Kujdesi i pacientëve në faljen (pa rëndim)


  Edhe pse pacienti nuk ka nevojë për pushim të vazhdueshëm krevat, mënyrën organizoni

  punë dhe pjesa tjetër ende i nevojshëm. Dream pacienti duhet të jetë të paktën 8 orë.
  Një tjetër i rëndësishëm dhe çdo ditë (edhe pse jo çdo ditë), të paktën 30-40 minuta në një horizontal
  pozicion. Duke punuar në dhoma të ftohta, jashtë (veçanërisht në mot të ftohtë
  vit), ndryshim natë, në dyqanet e nxehtë, dhomë të zihet fryma, fizik e rëndë
  Ngarkesa kundërindikuar në pacientët me pielonefrit kronike. Ndryshimi punë ndonjëherë
  me përvojë pacient i vështirë, por njerëzit e afërt me takt por në mënyrë të vendosur duhet
  nevoja për të bindur zgjedhjen e duhur për vazhdimin e punës në lidhje
  me hipotermi ose peshë të rëndë, do të provokojë përkeqësimin.


  Kur planifikoni pushimet tuaja në pushime ditë, pushimi vjetor apo fundjavë, pacienti duhet
  të ndërgjegjshëm për rrezikun e hipotermi dhe aktivitet të lartë fizik.

  Pra, natyrisht,
  më mirë për të braktisur Janjić ose rritjet në të ftohtë
  moti! Pacienti duhet të mbahet mend (ose kujtoj atë) për nevojën e duhur
  Zgjedhja e veshjeve: sezon, sidomos për vajzat e reja dhe djemtë të cilët
  turp të veshin rroba të ngrohta, këpucë të ngrohta. Një masë e rëndësishme parandaluese
  një rrjedhë të mirë dhe në kohë të urinës. Shpesh (sidomos në pacientët me studentët,
  studentët) nuk është një mbajtje artificial urinare, të shoqëruara zakonisht

  e turpit false vizitat më të shpeshta në banjë ose disa thjesht situatës
  probleme. Besuar bisedë me një të dashur mund të reduktohet në "jo"
  ky problem.

  Stanjacioni i urinës - faktori më serioz rrezik për rikthim. Dikur
  në 6 muaj pacienti duhet të vizitoni një dentisti duhet ta vizitoni
  Ent - mjek dhe të ndjekin rekomandimet e tij për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve
  nasopharynx. Dieta e pacientit pa acarimit nuk është aq e rëndë, por enët djegëse
  dhe erëza nuk duhet të jetë në tryezë pacient. Futje Fluid (me përjashtim të
  Format hypertensive, siç u përmend më lart) duhet të jetë mjaft i madh (jo

  më pak se 1,5-2 litra në ditë). Veshkat kanë mirë "larë". Në faljen
  (Dobësim i përkohshëm apo zhdukjen e simptomave) pacienti zakonisht
  të kryer terapi të përhershme të mirëmbajtjes për 3-6 muaj (nga aplikimi
  mjeku). Ajo është quajtur gjithashtu protyvoretsydyvnoy. Çfarë do të thotë kjo? Brenda 10 ditësh
  Çdo muaj, pacienti duhet të marrë një nga antibiotikëve të caktuara
  droga, sipas një liste që i jep mjeku. Çdo muaj miratoi një i ri
  mjekim. Në intervalet mes pacientit doza antimicrobials
  merr zierje e bimëve (fletë boronicë, buds thupër, horsetail fushë, bearberry,

  ajo mbajnë veshët, çaj veshkave) - 10 ditë secili supë. Për shembull, 1
  July 10, pacienti merr Nitroxoline (antibiotik), 11
  21 korrik - zierje e buds thupër, 22-31 Korrik - boronicë fletë, dhe 1
  10 gusht - nevyhramon (antibiotik), etj Natyrisht,
  si në pacientët shuarje duhet të marrë periodikisht analiza e kontrollit
  urinë. Për punën e saktë terapi përshkruar është e mirë për të mbajtur një ditar të vetë-kontrollit.

  Aktualisht, terapi të përshtatshme, trajtimi i duhur
  në lidhje me prognozë e tyre shëndetësore është e favorshme
  - Ju mund të parandalojë zhvillimin e dështimit të veshkave dhe të krijojnë kushte për

  plotë të jetës.