Kujdesi me rosacea


 • Provokimin e produkteve
 • Daily Skin Care


 • Provokimin e produkteve  Lista e ushqimeve që mund të shkaktojnë përkeqësimin e rosacea dhe rosacea dhe, nëse është e mundur, përdorimi i tyre duhet të reduktohet në minimum:

 • mëlçisë, kos, salcë kosi, gjizë;
 • çokollatë, vanilje, salcë soje, produktet maja (përveç bukës);
 • turshi, avokado, spinaq;
 • fasule;
 • frutave agrume, domate, banane, kumbulla të kuqe, rrush të thatë dhe fiq;
 • enët shumë të mprehta dhe të nxehtë.
 • Pije:

 • alkool, verë veçanërisht kuqe, birrë, uiski, xhin, vodka, shampanjë;
 • pije e nxehtë duke përfshirë musht nxehtë, çokollatë të nxehtë, kafe dhe çaj.
 • Daily Skin Care

  Çdo ditë duhet të fillojë me një pastrim të plotë dhe të butë të lëkurës:

 • duhet të përdoret vetëm kursyer kozmetike.
  Mos përdorni agjentë të spastrimit përmbajnë granula ose gërryese.
 • me lëkurë të ndjeshme, natyrisht prirur për rosacea, është e nevojshme për të përdorur produkte të veçanta kozmetike që nuk e shkelin veshje e guaskës dhe mbrojnë lëkurën nga ndikimet e dëmshme të jashtme.
 • droga duhet të aplikohet në lëkurë me vetëm majë të gishtave tuaj, pa përdorimin e pajisjeve të veçanta (dorashka bukurinë dhe masazh furçë, etj);
 • laje fytyrën tuaj me ujë të ngrohtë;
 • shmangur përdorimin e shkume spastrimit;
 • përdorni qumësht dhe tonik, nuk përmban alkool, aceton, vajra;

 • në fund të pastrimit të procedurave më të mira për t'i dhënë vetes lëkurë të thatë apo në ajër mund të fshihen thatë me një fytyrë të hollë me një ind;
 • nevojë për të pastruar fytyrën 2 herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje.
 • Mundohuni të mos shtrihet, nuk e heq lëkurën. Shmangni peshqir të ashpër, brushat dhe sponges.


  Pas larjes para se të aplikoni ndonjë drogë apo produkte për kujdesin e lëkurës për të pritur një ujë të plotë të vetë-tharje në lëkurë.


  Para se të aplikoni drogë lokale duhet të largohet personi i vetëm për disa minuta. Dërgo kjo drogë plotësisht rrjep për 5-10 minuta pas aplikimit, dhe pastaj aplikoni ndonjë moisturizer apo kozmetikë.
  Men duhet të përdorin shavers elektrike, duke u dhënë atyre një avantazh mbi makina dhe blades.


  Nëse ju rruaj këmbalec piktori mundësisht të mos lejohen të përdorin blades Blunt, duke i dhënë të rritet në shkurtime të tjera në afërsi. Shmangni alkool-përmbajnë kremra, pasi rruhem, duke shkaktuar një ndjesi djegie.


  Aplikoni përgatitjet sunscreen.


  Nëse jetoni në një zonë me diell, pastaj të aplikojnë përgatitjet sunscreen duhet të jetë e vitit me një SPF 15 ose më i lartë. Nëse është e mundur, kjo është jetike për të reduktuar kohëzgjatjen e ekspozimit të diellit 10-14 orë gjatë muajve të rrezatimit intensive diellore.
  Për të shmangur acarim, ajo është e rekomanduar për të aplikuar përgatitjet speciale të bëra për kujdesin e lëkurës të ndjeshme ose kujdesin e fëmijës.


  Është e rëndësishme për të siguruar që lëkura nuk është overheated. Nëse ju nuk mund të jetë në një të ftohtë, të ventiluar mirë në, ditë të nxehtë të lagësht, ju duhet gjithmonë të mbajnë me vete pije të ftohtë dhe pije ata rregullisht sips. Nëse është e nevojshme, ju mund të vendosni një copë akull për të ulur temperaturën e lëkurës së fytyrës ose të përdorë ujë të ftohtë nga llak.


  Krem hidratues.


  Aplikoni krem ​​duhet si shpesh lagështi e nevojshme të lëkurës.

  Kur përdorimin e drogës e jashtme, moisturizer mund të aplikohet pas aplikimit të drogës, duke pritur për e tyre të zhytur plotësisht.


  Ajo duhet të aplikojnë kozmetikë për të maskuar blemishes dhe skuqje në lëkurë.


  Shumica e pjesëve kozmetike dispozicion hije kozmetike e gjelbër për të maskuar skuqje. Më shumë mund të aplikohet themel për tonin e lëkurës tuaj. Është e rekomanduar për të shmangur pluhur që mund të vë theksin mbi lëkurën e thatë dhe të shkaktojë lëkurë melkoplastinchatym.


  Terapi vitaminë - Një shumë e rëndësishme të lëkurës pikë shërim. Nëse keni rosacea (rosacea puçrra fytyre), vitamina duhet të përfshijnë zink dhe nuk duhet të përmbajnë ndonjë komponente ose ekstrakte detare algave, kripë deti ose jod, mund të provokojë eruptions puçrra fytyre.