Kujdesi për pacientët me hepatit B dhe bc


 • Hepatiti viral: Shenjat dhe simptomat
 • Spital Care
 • Pacienti Food me hepatit
 • Vëzhgimi dhe kujdesi pas shërimit

 • Hepatiti viral: Shenjat dhe simptomat

  Hepatiti viral (inflamacion i indeve të mëlçisë) është sëmundje akute infektive.
  Sepse hepatit zhvillon ngjyrosur ikterik e lëkurës dhe mukozës, ajo është më shumë i njohur si verdhëz infektive.

  Në disa raste, hepatiti mund të, megjithatë, të ndodhë pa yellowing e lëkurës. Kohëzgjatja e periudhës latente e sëmundjes varion brenda kufijve gjerë, nga 7 në 50 ditë.

  Periudha manifestimeve atipike e sëmundjes me verdha është nga 3 deri në 10 ditë. Simptomet kryesore në këtë kohë është humbje e oreksit, të përzier, të vjella, dobësi, dhimbje koke dhe dhimbje barku, diarre, të përhershme me kapsllëk, lëkura kruhet në të gjithë trupin. Në disa raste, temperatura është e lartë pak, shënoi një kullojnë hundët dhe kollë. Periudha më tej ikterik fillon, dhe kalimi në të është gradual. Pacienti urinës bëhet, stools të lehta të errëta, balte-colored, bardhë e syve dhe qiellin duke u bërë me ngjyrë të verdhë, mund të vazhdojnë pozhovtity tërë lëkurën. Intensiteti i verdhëzës është shumë e ndryshme.


  Dhimbje barku është lokalizuar zakonisht në sektor të djathtë e sipërme, dmth në mëlçi. Periudha verdhëza zgjat 7-20 ditë.


  Spital Care

  Për rrjedhjen e gravitetit të dalluar formë të butë, të moderuar, e rëndë dhe super-të rëndë të sëmundjes. Që nga virusi i hepatitit B përhapet nga pikat e pacientit pështymë, si dhe urinën e tij dhe feces në shtëpi për të parandaluar transmetimin e pamundur. Në këtë drejtim, pacienti është lokalet e detyrueshme në spital infektiv sëmundjeve.
  Pas hospitalizimit të pacientit me verdhëz të që të vijë ekipit shtëpi sanitare dhe epidemiologjike dhe prodhon dezinfektimin e dhomave të pacientëve dhe WC.

  Ajo duhet gjithashtu të marrin në konsideratë faktin se spitali është shumë më e lehtë se sa në nevojë në shtëpi për të vëzhguar dietë pacientit. Kusht i detyrueshëm në fazën e parë të trajtimit është infuzion intravenoz të lëngjeve mjekësore dhe nuk mund të bëni në shtëpi. Pacienti është në spital për të rimarrë, por jo më pak se 30 ditë nga fillimi i sëmundjes apo 3 javë që prej shfaqjes së verdhëzës.

  Pas lëshimit nga spitali për fëmijët e shkollës në shtëpi mbajnë regjim për të paktën 10 ditë deri në 1 muaj preschoolers. Në këtë kohë, fëmija nuk ka marrë më shumë drogë, por një vend i madh në trajtimin e tij vazhdon të dietë.


  Pacienti Food me hepatit

  Kur u kujdesur për pacientët me verdhëz infektive është shumë e rëndësishme për të vëzhguar dietë e duhur. Fëmija duhet të hani 4-6 herë në ditë. Sasia e ushqimit të ngrënë në një kohë mund të jetë më pak se zakonisht.

  Shmangni ushqimet yndyrore (mish yndyror, patate të skuqura në yndyrë, supave yndyrë dhe pies, supë mish), është e nevojshme për të kufizuar konsumin e naftës. Ruan të ndaluara, turshi, tymosur mish. Nuk rekomandohet si një erëz, ushqime pikante, bizele dhe fasule. Me çokollatë ëmbëlsirat nuk janë të lejuara, çokollata, arra, halva, krem ​​whipped, akullore, ëmbëlsira krem ​​dhe pies.

  Është e rekomanduar për të dhënë djathë fëmijë, perime, fruta, drithëra, pelte, fruta, peshk dhe mish i gatuar në. Një fëmijë mund të merrni një vezë në ditë. Recommended ushqim copëtuar, dhe ushqim në një shumëllojshmëri të pure. Pije lejuar lëngje holluar, çaj me hips u rrit, uji mineral ("Borges", "numri Essentuki 4", "Essentuki numër 17", "Vyarska"). Ujë mineral duhet të konsumohen në temperaturë dhome 3 herë në ditë para ushqimit për gjysmë ose një gotë.


  Vëzhgimi dhe kujdesi pas shërimit

  Brenda gjashtë muajve, fëmija nuk duhet të angazhohen në ushtrime fizike, të marrin pjesë në trajnime, not si ushtrimi duhet të jetë i vogël.

  Fëmijët të cilët kanë pasur kontakte me pacientët me hepatit administruar prophylactically gama globulin. Sipas urinës dhe stools e këtyre fëmijëve duhet të shikojnë për 50 ditë.