Kujdesi Oral


 • Higjienës orale
 • Furçë dhëmbësh
 • Rekomandimet për pastrimin e dhëmbëve

 • Higjienës orale

  Kujdesi i duhur dentar - një shenjë e kulturës.
  Fryma e keqe pengon komunikimin dhe ndonjëherë mund edhe të
  shkaktojë dëm sociale, sepse në kompaninë tonë punonjësit duan të kenë idealin gjithë
  Marrëdhëniet. Çfarë është higjiena orale individual dhe pse atë
  i nevojshëm

  Higjienës orale individ - heqja e mbeturinave të ushqimit dhe pllakë nga
  sipërfaqet e dhëmbëve, mishrat dhe gjuhën
  përmes automjeteve për qëllime të veçanta. Oral shëndetësor - është themeli
  shëndetin tonë, si një infeksion që është e lokalizuar në pacientët e dhëmbëve dhe indet okolozubnyh

  (Periodontale) mund të shkaktojnë acarimin e sëmundjeve kronike të ndonjë
  autoritetet. Prandaj, edhe në kohët e lashta, njerëzit përtypur dhëmbët rrëshirë pastruar dhe dhënë frymëmarrje të freskët.

  Kujdes i pasaktë dentar ata formuan dhëmb
  pllakë, e cila është burimi
  Infeksioni (inflamacion i indeve të vështirë dhe të butë, indet okolozubnyh).
  Kohëzgjatja depozituar kryesisht në kalimin në kurorës rrënjë (qafë
  dhëmbë) dhe ndërdhëmbësh hapësira, kështu që ju duhet një pastrim të plotë në këto
  vende të largëta.

  Por edhe me mirëmbajtjen e rregullt të kujdesshme ndonjëherë mbahen gjendje të keqe zgavrën
  gojë. Kjo sugjeron se mjetet për kujdesin oral janë përzgjedhur


  gabuar. Në këtë rast, më mirë të shkoni tek dentisti që këshillojë
  se ajo është më e përshtatshme për ju.

  Në ditët e sotme, ka shumë mjete individuale për
  kujdesen për dhëmbët e tyre. Kjo aseteve fikse (furçë të dhëmbëve dhe pastë dhëmbësh)
  dhe aplikime të tilla si pe për të pastruar dhëmbët, pije, etj


  Furçë dhëmbësh

  Furçë dhëmbësh ndihmon dhëmbët të pastër e pllakë. Brushes
  ka shkallë të ndryshme të ngurtësinë, shumë e vështirë, e vështirë, të mesme e vështirë, e butë,
  shumë i butë. Furçë të dhëmbëve me shpohet e vështirë dhe shumë e ashpër për të aplikuar
  pastrimin protezat, e butë dhe shumë i butë dhe rekomandohet për fëmijët e vegjël me
  rëndim të sëmundjes çamçakëz.

  Njerëz të shëndetshëm preferojnë të përdorin brushat medium vështirë dhe të butë. Në të mirë
  ngrihet brushat janë jo më shumë
  se në tri radhë, dhe intervalet mes 1,5-2,0 mm. Për pastrimin
  e vështirë për të arritur vende furçë më të përshtatshme me tapered prerjes trarëve
  ngrihet. Furçë Contour duhet të veshin natyrën konkave, ajo është më i përshtatshëm dhe më të mirë
  ndihmon pastruar.

  Ngrihet brushat mund të jenë natyrore ose artificiale. Artificial
  ngrihet më mirë pastron sipërfaqen e dhëmbëve, furçë ajo duhet të ndryshohet 1-2
  muaj, me shpohet natyrore - 3-4. Një furçë dhëmbësh i ri
  duhet larë me sapun dhe derdh
  ujë të vluar, pastaj me kujdes çdo kohë

  shpëlarë me ujë, dip në sapun dhe të vënë në një gotë të ngrihet lart.

  Në furçë të dhëmbëve manuale, aktualisht atje
  Toothbrushes elektrike mund të ju ndihmojë jo vetëm dhëmbët të pastër, por
  kryejë mishrat masazh.

  Disa kompani prodhojnë lloje të tyre të dhëmbëve të tilla si furçë dhëmbësh «Colgat
  Plus »ju lejon efikasitet të pastër
  përtypet dhëmbët dhe boshllëqet midis dhëmbëve, ngrihet e saj të dyfishtë
  pozicionuar në mënyrë që numri i saj i brendshëm pastron dhëmbët dhe një rresht të butë e jashtme
  masazhet mishrat, shpohet me skajet rrumbullakosura krejtësisht të qarta nuk lënduar dhe nuk e dëmtojnë smaltin e dhëmbëve, dhe
  lakuar trajtojë ju lejon të lahen dhëmbët tuaj pa hapur gojën gjerësisht dhe lehtësisht

  mbajë furçë; «Colgat Plus Zigzag» - dhëmbësh në formën e një zigzag, ai lejon
  depërtojnë thellë në mes të dhëmbëve; «REACH»
  - Furçë dhëmbësh me fibra të madhësive të ndryshme, ajo ndihmon mirë
  Dhëmbë të pastër në të gjitha anët.


  Rekomandimet për pastrimin e dhëmbëve

  Njerëzit me të shëndetshme oral rekomandoj brushing dhëmbët tuaj dy herë në ditë (në mëngjes pas mëngjes dhe
  natë) metodë standarde. Ky dhëmb
  seri është i ndarë në 6 seksione (rrënjët,
  rrënjët e vogla, dhëmbët e parë).
  Pastrimin e dhëmbëve në nofullën e sipërme e parë, pastaj në fund,
  nga periferia në qendër me grykën e hapur. Çdo seksion është pastruar me një furçë 10 lëvizjet - me të paktën 300-400

  Lëvizjet e furçë dhëmbësh (rreth 3 minuta). Kur pastrimin e sipërfaqeve të përtypet
  reciprocates përdorura në gjatësor dhe tërthor
  drejtimet.

  Ka metoda tjera të dhëmbëve pastrimit, secila prej të cilave
  përzgjedhur sipas dhëmbëve dhe statusin periodontale. Për shembull, inflamacion të mishrat
  gjatë adoleshencës rekomandojnë përdorimin e pakët metodat e brushing.
  Ka lloje të ndryshme brushing i butë shpesh ato kombinohen me të pastër
  mishrat masazh.

  Herën tjetër që ju do të gjeni një tregim për një tjetër kryesor
  produkte të higjienës - pastë dhëmbësh.

  Informacion nga artikullin "higjienës individuale me gojë."