Fëmija Kujdesi Dentar


 • Si të lahen dhëmbët e fëmijës tuaj
 • Ne të pastër vetë dhëmbët
 • Pastë dhëmbësh për fëmijën
 • Shkuarja te dentisti
 • Parandalimi prishjen e dhëmbëve

 • Shumë nëna të gjeni se dhëmbët e fëmijës derisa ata kishin qumësht, të pastruar ato krejtësisht fakultative. Megjithatë, kjo nuk është kështu! Në fëmijët e vegjël, pronat mbrojtëse të smalt dhëmbit dhe reduktohet në prani të faktorëve të shkaktojë (përdorimi i produkteve të sheqerit pa higjienës orale) që mund të çojë në prishjen e dhëmbëve. Gjithashtu, në natën në fëmijët rënë jargëzim, reagimi në gojë bëhet më acid, e cila indukton dëme në smalt të dhëmbëve - prishjen e dhëmbëve.

  Në këtë drejtim është e rëndësishme për të eliminuar nga mbrëmja dietë dhe natës ushqyerit të gjitha produktet e sheqerit dhe acid lëngje, pasi nuk do të jetë i mjaftueshëm neutralizoj acid formuar nga konsumi i sheqerit nga bakteret e gojës. Si rezultat, janë parakushte për zhvillimin e hershëm të kariesit.


  Si të lahen dhëmbët e fëmijës tuaj

  Së pari, në vend të një furçë dhëmbësh mund të përdorni një copë garzë. Sipërfaqja duhet të fshihen me butësi zubyka, pa ndikuar fëmijën delikate çamçakëz. Pastë dhëmbësh në këtë fazë nuk është e nevojshme. Fëmijë të rehatshme për t'u ulur në gjunjë e tij, shpinën e tij ndaj saj.

  Ju mund të blej një furçë dhëmbësh të veçantë silikoni - gishtave.
  Si fëmija rritet dhe rritjen e sipërfaqe prej sipërfaqet e përtypet e dhëmbëve është tashmë e mundur për të kaluar në furçë dhëmbësh fëmijës butë-së. Ajo duhet të jetë formë tërheqëse dhe ngjyra të ndritshme për të bërë procesin më të fun dhe të kënaqshme.


  Ne të pastër vetë dhëmbët

  Deri dy vjet të ketë fëmijë duhet të jetë në gjendje që të lahen dhëmbët tuaj veten - natyrisht nën mbikqyrjen tuaj. Ndiqni këtë procedurë dhe kontrollin e cilësisë duhet të pastrimit deri në 6-7 vjet. Mësimi një fëmijë që të lahen dhëmbët e tyre, është e nevojshme që të përqëndrohet në moshën e foshnjës: 2 vjet kec veten pastron sipërfaqen e përparme të dhëmbëve, me 4 vjet - anë, dhe nga 6 - madje edhe sipërfaqe të brendshme. Ky mësim gradual i lidhur me zhvillimin e aftësive të fëmijëve motorike.  Është e rëndësishme për të mësuar fëmijën teknikë tuaj brushing duhur, pasi ajo ndikon integritetin e smalt dhe mishit të dhëmbëve kusht. Brush duhet të mbahen në 45 gradë në sipërfaqe e dhëmbëve dhe të pastër - të butë, pa shtypur; çdo sipërfaqe 10-15 lëvizjet vymitayuchyh (lart-poshtë, nga çamçakëz në buzë e dhëmbëve). Kur brushing furçë e parë e dhëmbëve duhet të vendosen në një kënd të drejtë për të lëvizur pa probleme lart dhe poshtë. Në fund ju mund të bëni një masazh të butë e mishrat sipërme dhe të poshtme, duke e bërë një lëvizje rrethore me furçë lehtë dhe pa presion.

  I gjithë procesi i brushing fëmijët e vegjël duhet të marrë të paktën 3 minuta. Banjo mund të krijojë një hourglass për të ndihmuar të lundruar pastrimi kohë dhe prindërit dhe fëmijët në të ardhmen.  Si një i rritur, fëmija juaj duhet të lahen dhëmbët tuaj të paktën 2 herë në ditë! Në mëngjes pas mëngjes dhe natën para shtrat. Në këtë moshë, fëmijët janë të lumtur për të imituar të rriturit, dhe ritual i mëngjesit dhe të mbrëmjes brushing fikse lehtë.

  Është e këshillueshme që gjithmonë të mësuar një fëmijë që të lahen dhëmbët tuaj pas një vakt (ose të paktën shpëlarje gojën tuaj). Ju mund të shpjegojë për fëmijën tuaj se çfarë kërcënon "monsters karies" dhe konvertohet procedurën për të mbërthen me ta.


  Pastë dhëmbësh për fëmijën

  Blerja shënim fëmijëve pastë dhëmbësh që etiketë ishte një etiketë. Pastë dhëmbësh për fëmijë zhvilluar posaçërisht në masën që fëmija do të ha një shumë të caktuar (zakonisht 30%) dhe ajo nuk do të shkaktojë atij dëm.

  Përveç kësaj, makarona, zakonisht përmban fluori - ata të forcuar smaltin e dhëmbëve. Një tjetër tipar i pastë dhëmbësh për fëmijë - abrasiveness më të ulët (kokërr gjobë), dhëmbët të pastër më të butë. Pastë dhëmbësh duhet të fillojnë të përdorin kur dhëmbët baby janë shpërthyer plotësisht dhe në mënyrë të qartë të dukshme mbi çamçakëz (zakonisht pas një periudhe prej 1-1,5 vjet).


  Shkuarja te dentisti

  Rregulli çdo gjashtë muaj për të kryer fushata parandaluese te mjeku, edhe në qoftë se fëmija nuk ka ankesa. Kjo është e domosdoshme sepse dhëmb në dhëmbët e qumështit është duke përparuar shumë shpejt, dhe në një kohë të shkurtër atje komplikime pyo-inflamator që ndikojnë në bazat e dhëmbëve të përhershëm!  Vizita e parë tek dentisti duhet të përkojë me ditën e parë të lindjes. Për fat të mirë, teknikat e përdorura në stomatologji fëmijëve moderne, nuk mund të plagosë në psikologjinë e fëmijës, trajtim dentar edhe në shumë spitale të kryera pa një stërvitje. Ka gels veçanta që janë bërë në një zgavër karies dhe zbutur dhëmb prekur nga kariesi. Pastaj mjeku largon mjete të posaçme zbutur përpunimit të indeve të zgavrën me zgjidhje antiseptik dhe e vë vulën.


  Vëmendje e veçantë duhet të monitorojnë gjendjen e dhëmbëve-nofulla e sistemit fëmijën kur dhëmbët e fëmijës ndryshojnë përhershme, dmth 5-7 deri 12-14 vjet.

  Gjatë kësaj periudhe, fëmija mund të ketë probleme me kafshimit. Në këtë rast, të jetë i sigurt që të konsultoheni ortodont fëmijëve për të përcaktuar strategjinë dhe taktikat në zgjidhjen e problemeve. Trajtim në kohë të fëmijëve ortodont mund të kurseni kohë dhe para dhe për të shmangur komplekset potencial psikologjik në fëmijën.


  Parandalimi prishjen e dhëmbëve

  Kids më të mira për të kufizuar ëmbël, sepse prania e vazhdueshme e sheqerit në gojë stimulon shumëzimin e mikrobeve dhe çon në rritjen e aciditetit. A nuk mësohet fëmijën të ëmbëlsira dhe karamele. Kjo vlen plotësisht të produkteve miell - biskota, torta; Bilancet e tyre për shkak të viskozitetit të saj të gjatë të mbetet në dhëmbë.

  Miri, kur pas çdo fëmijë vakt pastron gojën (çamçakëz edhe pa sheqer).

  Fëmijët nën moshën nevojë për të ngrënë më shumë fruta dhe perime të papërpunuara (karrota, lakër, mollë, dardha), i cili promovon zhvillimin e duhur të aparatit masticatory.

  Vëzhgimi i rregullt dentar, të ushqyerit, kujdes i duhur me gojë mund të ndihmojë të mbajtur të shëndetshëm dhëmbët dhe të forta për fëmijën tuaj, dhe buzëqeshja e tij e bukur!

  Informacion nga neni Maria Sorokina "teething? Si për të ndihmuar fëmijën tuaj "