Jetëgjatësia - këshilla nga jashtë


 • Më shumë pije
 • Më shumë fruta dhe perime
 • Më shumë go
 • Më pak i ëmbël
 • Ndiqni dhëmbët

 • Ju nuk mendoj se e makinës tuaj mund të udhëtojnë 100.000 milje pa një ndryshim të naftës? Pra, çfarë po prisni, se trupi juaj nuk do të funksionojë si duhet pa kujdes për të?

  Mundohuni të përfshijnë si në vijim zakon të përditshme dhe / ose javore në profilin tuaj, dhe ju do të jetë gjithmonë i gatshëm si makinën tuaj të mirë-i shkrirë. Mos u shqetësoni, këto zakone të dobishme nuk do të ju tërheq nga shikuar seri tuaj të preferuar ... një kohë të gjatë.


  Më shumë pije

  Ky zakon i na vrarë për vite në kokë, dhe ajo ende mbetet e rëndësishme. E vërteta është se ne kemi nevojë për të pirë ujë të mjaftueshëm.

  Varësisht nga ku ju jetoni (shkretëtirë apo rainforest), ose keni nevojë për më pak ose më shumë ujë.

  Nëse ju bëni një shumë të ushtrimit dhe djerse (ju tashmë keni një zakon të shëndetshme), ju do të duhet më shumë ujë. Përkundër gjithë kësaj, vetëm 8 gota (1 filxhan e barabartë me 250 gram) ujë në ditë. Një sasi e mjaftueshme e ujit të nevojshëm që urina juaj është i pastër (pak të verdhë).

  Si rezultat, trupi juaj do të sigurojë ujë të mjaftueshëm për rregullimin normal të numrit të temperaturës trup dhe ekseset e saj janë excreted nga trupi. Përveç kësaj, uji në mënyrë të barabartë do të shpërndajë oksigjen dhe lëndë ushqyese për qelizat.  Më shumë fruta dhe perime

  Në mënyrë ideale, ju duhet të hani 10 servings e frutave dhe perimeve në ditë. Ashtu si shumë njerëz, megjithatë, merr parasysh jo vetëm mollë dhe portokall. Dhjetë servings - rreth pesë gota e frutave apo të perimeve. Mund 8 servings në qoftë se ju hani një mollë të tërë, dhe mund të reduktohet deri në 2 servings në qoftë se ju hani një filxhan spinaq i gatuar.

  Përfundimisht, ju do të hani fruta dhe perime gjatë çdo vakt që shumë më e lehtë.

  Çfarë ju merrni në kthim? Hulumtimet në Universitetin e Harvardit i përkushtuar për të ushqyerit, ka treguar se njerëzit që hanë 5-8 servings e frutave apo të perimeve në ditë ishin 30% më pak gjasa për të marrë një sulm në zemër.

  Ndër të tjera, ajo do të japë trupit energjinë tuaj shtesë dhe për të ndihmuar të mbajtur peshën tuaj.

  Kështu që herën tjetër që ju vendosni për të ngrënë diçka në orën 3, atëherë le të jetë një banane apo një portokall.


  Më shumë go

  Trupi juaj - është një nga ato makinat që në të vërtetë përmirëson gjatë përdorimit. Mendoni për këtë ndryshe.

  Në çdo makinë tjetër pas karakteristikave të përdorimit të zgjatur vetëm të merrni më keq, dhe pas ushtrimit të bëjnë të kundërtën: të ndjeheni më mirë, të bëhet më e fortë, dhe ju bë më e lehtë për të marrë frymë.

  Duke ecur - kjo mund të jetë zakon shumë të dobishme dhe ju janë të kënaqur me ushtrimin.

  Për të shmangur shumë i hutuar nga rutinën e tyre të përditshme, të përpiqet të parkut në anën e largët të parkingun kur ata shkojnë në dyqane dhe në plan dy 15-minuta ecën një ditë (një në drekë dhe një tjetër pas punës).

  Duke ecur ju lejon për të forcuar sistemin tuaj kardiovaskular dhe mund të shtoni vite jetës suaj. Një studim i kryer në Rotterdam Medical Center Erasmus University (Holandë) kanë treguar se njerëzit janë në këmbë 30 minuta në ditë shtohet një mesatare prej 1,3 vjet në jetën tuaj.

  Çdo ditë në punë ju duhet të keni tre prishet. Ju ndoshta e vështirë për të thyer larg nga puna e tij të dashur, por a prishet pak gjatë ditës së punës do të lejojë që të humbasin stresin dhe emocionet negative.

  Ju të gjithë ndoshta dëgjuar se puna është stresuese. Kur ju theksoj, kortizolit përgatisin trupin tuaj për shfaqjen e një situatë të vështirë. Dhe që nga trupi juaj përshpejton sistemin, ai ndalon një nga sistemet e "mesme", të tilla si sistemi imun, traktin digjestiv dhe funksionin riprodhues të trupit. Nëse jeni të vërtetë theksoj trupi juaj prodhon adrenalin, e cila rrit presionin e gjakut dhe shkalla e zemrës përshpejtohet.

  Me kalimin e kohës, kortizolit tepërt dhe adrenalin të shkaktojë probleme serioze shëndetësore. Tani shpejt lëvizin larg nga kompjuteri dhe marr frymë ajër të pastër. Trupi juaj do të ju them vetëm faleminderit.


  Më pak i ëmbël

  Nëse ju jeni një njeri i pangopur, të përpiqen për të shpëtoj prej tij. Sheqer, kalori, yndyra, dhe natyrisht - të gjitha të përfshira në mëlçi. Përveç kësaj, sheqeri i tepërt në gjak (dhe peshës) mund të ju shkaktojë dy lloje të diabetit - një nga sëmundjet më të rënda të pasojave trishtuar.

  Nëse ju jeni shumë të duan kjo cookie, ju hani atë, por vetëm një. Pini vetëm një shishe sode në ditë. Ujë Soda (ujë i ëmbël) mund të ketë një ndikim serioz në shëndetin tuaj. Së pari, ajo nuk është tjetër vetëm kalorive (një sheqer pa ndonjë ushqyesve). Këto kalori nuk ndikojnë në asgjë, dhe mbi ijët e tua.

  Fruta dyti, shumica e ujit të tillë që përmbajnë koncentruar shurup misri (garë glukozë -.. Përafërsisht Trans) Kjo është shurup shumë e ëmbël, të cilat mund të prishin përqindjen e sheqerit në gjakun tuaj dhe madje edhe të shkaktojë mëlçisë tuaj për të prodhuar më shumë substanca të dëmshme në gjak.

  Nëse ju ende nuk janë bindëse, ajo ju merr faktin e mëposhtëm. Nuk ka arsye për të besuar se një nga preservatives përdorur gjerësisht në ujë të ëmbël (benzoate natriumi) mund të ndikojnë direkt ADN-në dhe të dëmtojë Mitochondria (Mitochondria ndodhin në reagimet Redox që ofrojnë qelizat me energji - përafërsisht.

  Trans.).


  Ndiqni dhëmbët

  Është e vështirë për të shijuar një trup të shëndetshëm dhe në këtë mënyrë kanë dhëmbë të këqija. Lahen dhëmbët tuaj çdo ditë, nuk ka përjashtime. Kjo procedurë e vogël do t'ju lejojë të mbani zgavër gojën në gjendje të shkëlqyer, dhe ju mund të gëzojnë brinjë të pjekur në skarë deri në fund të ditëve të tij.

  Ka edhe dëshmi se bakteret në gojën tuaj mund të jetë i përfshirë në sëmundje të zemrës. Me sa duket, përmbajtja e lartë e baktereve në gojë lidhur me shfaqjen e sëmundjeve kardiovaskulare tek njerëzit.
  Ende nuk është vendosur se kjo marrëdhënie është, por është më mirë dhëmbët tuaj do të jetë e bardhë.

  Këto mësime mund të duket i bezdisshëm, por ata mund të shtoni ju në disa vjet të jetës.

  Mos harroni për ta, ha mirë dhe si duhet, të shpëtoj i stresit, dhe ju do të jetojnë përgjithmonë në lumturi pas.

  Informacion nga artikullin "Zakonet e dobishme për Jetëgjatësia"