Echinacea mirëEchinacea - Wellness

Kjo bimë e bukur mund të jetë rritur në kopshte dhe si një dekorativ dhe si një droge. Echinacea dekoron kopsht në fund të verës, kur lulëzuar perennials në kopsht nuk është aq shumë. Echinacea purpurea - një bimë shumëvjeçare e familjes Asteraceae. Lartësia e rrjedh - 60-100 cm, i mnohohlavoe rhizome, te degezuar me rrënjë të shumta thekshëm thellë në tokë. Rrënjët dhe rizomat e rëndë djegia shije. Lë shyrokolantsetni, radikal me petioles gjata dhe rozetë mbledhur, janë të shkurtër-rrjedhin.

Tufë lulesh-shporta deri në 10-12 cm në diametër të vendosura në krye të rrjedhin dhe në axils e lë të sipërme.

Lule kufitare ligulate në dritën tufë lulesh ose të errët ngjyrë vjollcë, enë mes të luleve të vogla me tuba janë bracts temnofarbovani mprehta dhe gjemba. Frutat - achenes kafe katërkëndësh 5-6 mm i gjatë.


Historia Echinacea

Homeland Echinacea purpurea - Amerika e Veriut, ku ajo rritet në prairies lagështi në tokë të pasur në shtetet juglindore të SHBA.
Si një dekorativ purpurea goditës Echinacea bimore ka kultivuar gjatë në shumë vende, në Rusi ajo u shfaq në kopshte e në fillim të shekullit XIX.

Bimore është përshkruar për herë të parë nga Carl Lineus në 1753 nën emrin Rudbeckia dhe vjollcë atribuohet Rudbeckia gjini.


Dyzet vjet tjetër budalla i izoluar nga Echinacea familjes gjini Rudbeckia.

Tiparet dalluese të këtyre gjinive janë: Rudbeckia në kallam shporta lule në të verdhë, portokalli, bracts rrallë kuqe në enës janë të butë, jo me gjemba, dhe lule Echinacea në ngjyrë vjollcë ose pothuajse gjithmonë të purpur, bracts vështirë, me gjemba, subulate-theksoi. Prandaj, emri "echinacea" vjen nga fjala greke "ehinos" - me gjemba.

North American Indians kanë përdorur gjatë Echinacea vjollcë dhe afër ehinatseyivuzkolystoyi saj lloji për trajtimin e shumë sëmundjeve, dhe në mesin e tyre shumë bimë medicinale të njohura Echinacea është vlerësuar posaçërisht.Ata rrënjët e Echinacea kanë qenë gjithmonë konsiderohet mjetet më të mira të kafshon e gjarpërinjtë helmues dhe gjak kur të infektuar, e trajtuar me ulcera Echinacea, kancer, ftohjet. Në shekullin e njëzetë, shumë vende kanë filluar për të studiuar mekanizmat e veprimit të përgatitjeve Echinacea në trupin e njeriut kanë qenë duke studiuar këtë fabrikë në vendin tonë.

Doli se ajo ka një funksion shumë të vlefshëm - aftësinë për të rritur mbrojtjen natyrore të trupit dhe në këtë mënyrë të shpejtë për të përballuar me sëmundje. E ka atë si anti-alergjik, antibacterial, antivirale dhe protymikotychni veprime. Si një bimë medicinale përdorur si një sipër-tokë pjesët e bimëve dhe rhizomes me rrënjët.Për shembull, lëng i lule të freskëta përshpejton shërimin. Aktualisht, farmaci tona shitur një shumë të drogave, të cilat përfshijnë purpurea Echinacea dhe Echinacea angustifolia. Echinacea purpurea është e vlefshme edhe si një bimë foragjere dhe si mjaltë.


Rritje farmaci në kopsht

Në echinacea qendrore Rusi rritet mirë, por kërkon kujdes dhe vëmendje, si bimë thermophilic. Ajo duhet të jetë rritur në diell dhe në humus të pasur, të mirë-drenazhuar, tokë të mjaftueshme lagështi dhe të thellë të trajtuara. Në tokat ranore lehta echinacea rritet dobët. Në tokë është e dëshirueshme që të shtoni një sasi të vogël të gëlqeres. Në dimër të rëndë pa dëborë, dhe veçanërisht bimët mund vymerznuty dhe nganjëherë mbjell ngrijë vitin e parë dhe një dimër normal është veçanërisht zona e ftohtë, është më mirë për të fshehur fletë të thatë.Echinacea përhapur nga fara dhe vegetatively (pjesëve të bimëve). Kur mbjellë në maj në fidaneve të hapura terren të shfaqet pas 2-3 javësh, nganjëherë më vonë. Deri në fund të vitit të parë bimore formon një rozetë e lë 15-20 cm i gjatë. Ata lulëzim në vitin 2, lulëzim zgjat nga fund të korrikut - fillim të gushtit deri në shtator.

Në fara qendrore bëhem vetëm në inflorescences që çel më herët se të tjerët, dhe në qoftë se shtator është e ngrohtë. Në rastin tonë e preferueshme për të mbjellë farën e Echinacea në serë në Shkurt - Mars, atëherë shpoj terren. Në këtë rast, bimët mund të lulëzim në vitin e mbjella.

Vegjetativ propaganduar me ndarjen e rhizomes e Echinacea në fillim të pranverës.

Si një echinacea dekorativ bimore mund të mbjellë një lëndinë në mes të grupeve të caktuara, të kombinuara me një perennials rrëgjuar, pemët përreth. Ju mund të përdorni këtë fabrikë për prerje, inflorescences e këmbë të Echinacea të gjatë në ujë.


Echinacea dhe Mjekësia

Për qëllime mjekësore korrur barin e çdo moshe nga dy vjet. Grass (top i rrjedh me buds) korrur në fillim të lulëzuar, gërmoj rrënjët dhe rhizomes në vjeshtë.

Infuzion i bimëve

1 lugë gjelle thata grirë sheqer të para dhe 1 filxhan ujë të valë, i nxehur në një banjë me ujë për 10-15 min., Këmbëngulin deri cool, pastaj tendosje.

Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë.

Rrënjët supë

1 lugë gjelle thata grirë para pour 300 ml ujë, të nxehtë në një banjë me ujë për 30 min., Lër të ftohtë, tendosje. Merrni 1-2 lugë 3-4 herë në ditë para ushqimit.

Tretësirë ​​e rhizomes freskëta me rrënjët

Sheqer grimcuar para dhe 95% alkool në mënyrë që ajo mezi perde e tij, të largohen 2 javë, shtrydh, thahet. Merrni 25-30 pika 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Shitore në frigorifer.

Informacion nga artikullin "Echinacea - dekorative dhe Care"